banner6

Sıvı yağa astronomik fiyat artışı!

banner37

Sıvı yağın pahalı olacağını duyan vatandaşlar evlerine stok yapmak için marketlere koştu. Stoklarda ve raflarda ürünü azalan marketçiler de Ayçiçek yağına “iki adet” sınırlaması” getirdi. Elinde stoku bulunan bazı marketler ise bu durumu fırsata çevirerek fiyatlarını ciddi anlamda arttırdı

Sıvı yağa astronomik fiyat artışı!
banner150 banner151 banner143

SIVI YAĞDA FIRSATÇILIK BAŞLADI… KIBRIS, bazı marketlerde yaptığı araştırmada, Ayçiçek yağında ciddi fiyat artışına gidildiğini belirledi. 4 litre teneke yağın fiyatı 170 TL’den 315 TL’ye çıkarılırken, 4 litre pet şişe yağın fiyatı da 140 TL’den 285 TL’ye yükseldi. Aynı marka yağın bir markette 159 TL, diğerinde 315 TL olduğu da objektiflere yansıdı. İlgili yağ tedarikçileri, bu fiyatların kendilerinden kaynaklı olmadığını belirtti. Öte yandan vatandaşın artan yağ talebi üzerine bazı marketlerin rafları boşaldı; bazı marketler yağ satışlarını 2 adetle sınırladı

YAĞDA YÜZDE 80-100 ARTIŞ OLACAK… Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ayçiçek yağında yaşanması muhtemel tedarik sorunu, şimdilik, Türkiye’nin, KKTC’yi ihracat yasağı kapsamından çıkarması ile çözülmüş görülüyor. Tedarikçi firmaların siparişleri arasındaki yağların da yer aldığı gemiler, KKTC limanına geldi. KIBRIS’a konuşan tedarikçiler uluslararası piyasalarda yüksek oranda artan yağ hammaddesi ve işlenmiş yağ fiyatlarının iç piyasadaki yeni ürün fiyatlarlına yüzde 80 ile 100 arasında zam olarak yansıyacağını belirtti. Tedarikçiler, şimdilik iç piyasada bir sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayarak, ilerleyen aylarda yağ temininin Türkiye’nin hammadde ithaline bağlı olduğunu belirtti

Eniz ORAKCIOĞLU


Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ayçiçek yağında yaşanması muhtemel tedarik sorunu yüzünden sıvı yağa olan talep artınca, zaten pandemi döneminde oldukça artan fiyatlar daha da arttı.


Sıvı yağın pahalı olacağını duyan vatandaşlar evlerine stok yapmak için marketlere koştu.


Stoklarda ve raflarda ürünü azalan marketçiler de Ayçiçek yağına “iki adet” sınırlaması” getirdi.


Elinde stoku bulunan bazı marketler ise bu durumu fırsata çevirerek fiyatlarını ciddi anlamda arttırdı.


KIBRIS’ın “Sıvı yağa okkalı zam yolda” haberinin ardından daha uygun fiyata yağ almak isteyen vatandaşlar marketlerin yolunu tuttu.


Birçok market, Ayçiçek yağında alışverişlere sınırlama getirilirken, hem marketlerin, hem tedarikçilerin stokları azaldı.


Öte yandan Türkiye’nin KKTC’ye uyguladığı ihracat yasağının pazartesi günü kalkması ile birlikte gemiler dün limana ulaştı, tedarikçi firma yağ ve diğer ürünlerini getirdi.


Hafta sonu KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz ve Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Engin Yeşilada, şimdilik tedarikte bir sıkıntı yaşanmayacağını ama fiyatların artacağını belirtmişti.


Gazetemize konuşan tedarikçiler, dün, Ayçiçeği yağı ve yağ ürünlerinin geldiğini belirterek, bundan sonra yapılacak alımların akıbetinin Rusya ve Ukrayna savaşı nedeni ile Türkiye’nin yağ hammaddesinde sıkıntı yaşayıp yapamayacağına bağlı olduğunu belirtti.


Tedarikçiler, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sebebi ile uluslararası piyasada bin 400 dolardan 2 bin dolara çıkan yağ hammaddesinin ve bin 600 dolardan 2 bin 500 dolara kadar çıkan işlenmiş yağın KKTC iç piyasasına da yansıyacağını, dün gelen sıvı yağda ise yüzde 80 ile 100 arasında artış meydana geleceğini vurguladı.


Öte yandan yeni gelen Ayçiçek yağları daha piyasaya verilmeden bazı marketlerde yağ fiyatlarının fırladığı tespit edildi ancak ilgili tedarikçiler, raf fiyatlarındaki bu olağanüstü artışların kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

315 TL’ye Ayçiçeği yağı satıyorlar


Gazetemize ulaşan vatandaşlar, bazı marketlerde yağda ciddi fiyat artışları gözlemlediğini söylerken, 4 litrelik pet şişe yağın fiyatının 285 TL, 4 litre teneke yağın fiyatının da 315 TL’ye kadar çıktığını vurguladı.


KIBRIS’ın objektiflerine de yansıyan bu fiyatlar fırsatçılığı gözler önüne serdi.


İlgili tedarikçi firmalardan alınan bilgi doğrultusunda ciddi oranda artırılan Ayçiçek yağı fiyatlarının kendilerinden kaynaklanmadığı öğrenildi.


Aynı marka yağın bir markette 159 TL, diğerinde 315 TL olduğu da objektiflere yansıdı.

Ayçiçek yağı satışı sınırlandırıldı


Sıvı yağa talep artınca marketçiler yağ alışverişlerine sınırlama getirdi.


Genelde 2 adetle sınırlanan yağ satışları için raflara “Yağ satışımız 2 adet ile sınırlıdır” ve  “Ayçiçek yağı 2 adet ile sınırlıdır” yazısı asıldı.


Marketlerin Ayçiçek yağı raflarındaki boşluklar da dikkatlerden kaçmadı. Bazı markalar raflarda tükenirken, bazılarından da çok az sayıda kaldı.

Ne dediler?

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu:


“Tedarikçi firmalar siparişlerini verdi. Ama yeni siparişlerle gelecek olan işlenmemiş yağın tonu bin 600 dolardan, 2 bin 500- 2 bin 600 dolara çıktı. Şimdilik fiyatlarlarda genel anlamda artış olmadı. Ama eskiden perakende sektöründeki rekabet sebebi ile karsız satılan yağın üzerine, günün şartlarında yüzde 10 kâr eklendi. Henüz piyasaya dün gelen malın zamları yansımadı.”

Atakom Pazarlama Müdürü Süleyman Yıltan:


“İç piyasaya yağın yüzde 80’ini biz getiriyoruz. Dün de ciddi oranda yağ getirdik ama savaş dolayısı ile uluslar arası piyasada artan yağ fiyatlarından dolayı yüzde yüze varan artış söz konusu. Bundan sonra getirilecek sıvı yağ ve katı yağda sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı ise Türkiye’nin hammadde ithalatına ve ihracatı sürdürüp sürdürmeyeceğine bağlıdır. Pazartesi günü depolarımız yarı yarıya boşaldı, yağda ciddi anlamda bir sipariş ve mal çıkışı oldu. Piyasadaki fiyat farklılıkları ise her marketin stokunun farklı olmasından, ya da bazı marketlerin raflık ürün almasından kaynaklanıyor. Çünkü yağı her getirdiğimizde maliyet artıyor ve biz de gelen malın maliyetine göre fiyat artırıyoruz.”

İpekay Genel Müdürü Mehmet Özler:


“Türkiye’nin KKTC’ye ihracat yasağını kaldırması ile birlikte Ayçiçek yağı siparişlerimiz dün itibari ile gelmiştir. Bazı rakip firmaların da gemilerinin geldiğini biliyoruz. Öte yandan ilerleyen aylar için yapılacak siparişlerin durumu, ne zaman geleceği ile ilgili soru işaretlerinin cevabı ise yağın hammaddesinin Türkiye’ye ulaşımına bağlıdır. Bin 400 dolar olan yağ hammaddesinin fiyatı bugün 2 bin 500 dolara yükselmiştir. Kısacası bu da Ayçiçeği yağında yüzde 80 ve üzeri artışın söz konusu olacağına işaretti.”

Dağlı Trading Direktörü Osman Dağlı:


“Bizim şu an için elimizde stok yok, daha savaş başlamadan elimizdeki stoku bitirdik. Biz, yağda çok büyük alım yapmıyoruz. Ama siparişimizi vereceğiz. Türkiye’nin ihracat yasağını kaldırması ile birlikte yağ tedarikinde bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum ama fiyatlarda artış olacak.”

İthalatçı Mustafa Hocanın:


“Türkiye’de yağ fiyatlarının fabrika çıkışında yüzde 50 artış oldu. Kendi stoklarında yağ mevcut ve eski fiyattan vermeye devam edeceğiz. Öte yandan yağ fiyatlarında iç piyasada bir hareketlenme var ama bunun sebebi devletin uyguladığı yüzde 5’lik KDV indiriminin kalkması ve savaştan önce gelen yağların yüzde 8 zamlı gelmesi oldu. Bunların yanında yağ siparişleri verildi ve KKTC’ye gelmesi için sıraya konuldu. Ama fiyatın tam bir belirginliği yok.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 12:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
komık
komık - 3 ay Önce

MEMLEKET OLDU TEXAS

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110