banner6

Sıvı yağa okkalı zam yolda

banner37

Rusya-Ukrayna krizi, tedarik zincirini etkilemeye başladı. Türkiye, bazı gıda ürünlerine ihracat yasağı koydu; bu karardan en çok ülkemiz etkilendi. Sektör temsilcileri, KKTC’ye ihracat yasağının kaldırılması için yapılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini belirterek “Tedarik sıkıntısı aşıldı ancak uluslararası piyasadaki fiyat artışı ülkemizde de raflara yansıyacak” dedi

Sıvı yağa  okkalı  zam yolda
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

Rusya-Ukrayna krizi, tedarik zincirini vurmaya başladı.

Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, ikinci sırada yer alan Ukrayna ile birlikte küresel pazarın yaklaşık yüzde 29’unu oluşturuyor.

Türkiye, ham ayçiçeği ithalatının büyük çoğunluğunu Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor. Savaş nedeniyle yükleme yapılan gemilerin çıkışına izin verilmemesi ise Türkiye’ye ham yağ ithalatını durdurdu.

  Türkiye’nin tedarik sıkıntısı yaşadığı yağ, un, buğday, makarna gibi ürünlere ihracat yasağı koyması ise, ticari alışverişi en çok Türkiye’yle olan KKTC’yi de bire bir etkiledi.

İhracat yasağı kapsamında olan KKTC’nin bu listeden çıkarılması için Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun girişim yaptığı ve olumlu sonuçlandığı belirtildi. Bu girişimle tedarik zincirinde bir sıkıntı yaşanmayacağı ancak uluslararası piyasalardaki söz konusu ürün fiyatlarındaki artışın yakın zamanda ülkemiz raflarında da görüleceği bildirildi.

Ayçiçek yağında öngörülen zam ise yüzde 70’e yakın.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle mal bulmakta zorluk yaşanabileceğini ifade ederek “Şimdilik tedarikte bir sıkıntımız yok ama ilerleyen zamanlarda kıtlık sıkıntısı yaşanma ihtimali söz konusudur. O zamanda fahiş fiyatlar ve karaborsacılık ile ilgili endişelerimiz var” dedi.

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Engin Yeşilada ile Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu da tedarik konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını, bu nedenle endişeye gerek olmadığını belirtti ve ekledi:

“Fiyatlar uluslararası piyasa sebebiyle ciddi şekilde artacak. Pandemiden önce tonu 900 dolar olan yağ, pandemi ile bin 400 dolara, savaşın etkisi ile de 2 bin dolara çıktı. Yağda yüzde 70’e yakın zam öngörüyoruz.”

Türkiye’de ham madde endişesi

Türkiye’de sıvı yağdaki zam haberlerinin ardından, cumartesi günü halk marketlere akın etti. Türkiye’de 1 litre sıvı yağ 78 liradan, 4 litre sıvı yağ da 234 liradan satılmaya başlandı.

Türkiye’deki Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nden Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne yapılan yazılı açıklamada, sektörde devam eden hammadde sorunlarının Ukrayna-Rusya Savaşı’yla daha da arttığı vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye stokları, market rafları da dâhil olmak üzere mart sonu veya nisan ortasına kadar yetecek düzeydedir. Hâlihazırda sektörümüzün Rusya ve Ukrayna siparişli 15-16 adet gemisi Karadeniz limanlarında beklemektedir. İki hafta önce 1.400 dolar seviyelerindeki yağ fiyatları uluslararası piyasalarda 2.000 doların üzerine tırmanmış durumda. Daha ileri safhada düşünüldüğünde fiyat endişesini bir tarafa bırakmış, hammadde bulamama noktasına gelmiş durumdayız.”

Deniz: Şimdilik tedarikte sıkıntı yok

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, ülkemizde çok sayıda ithalatçıdan aldıkları “Türkiye’den siparişler teslim edilmiyor” bilgisi üzerine girişim başlattıklarını belirterek, yapılan girişimler sonucu ve hükümetin de çalışmaları neticesinde sorununun çözülmesini beklediklerini kaydetti.

Deniz, Türkiye’nin yağ, un ve unlu mamuller, makarna gibi ürünlerde uyguladığı ihracat yasağının KKTC’yi de kapsadığını söyleyerek, KKTC’nin tek kapısının Türkiye olduğunu vurguladı.

Bugünden itibaren siparişlerin teslim edilmesini beklediklerini ve tedarikte şu an için bir sıkıntı yaşanmayacağının altını çizen Deniz, KKTC’de çok büyük bir alım olmadığını bu nedenle de Türkiye’nin aldığı kararı değiştirerek KKTC’yi hariç yasaktan olarak tutacağını aktardı.

Deniz, Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili daha öncede önümüzdeki süreçte fiyat pahalılığının yanı sıra mal tedariki konusunda zorluk yaşanabileceğini belirttiklerini ifade ederek “Şimdilik tedarikte sıkıntımız yok ama ilerleyen zamanlarda kıtlık sıkıntısı yaşanma ihtimali söz konusudur. O zaman da fahiş fiyatlar ve karaborsacılık ile ilgili endişelerimiz var” dedi.

Yeşilada: Şu an piyasaya yetecek ayçiçeği yağı var

Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Başkanı Engin Yeşilada, Türkiye’de ayçiçeği yağının tüketiminin üretimden fazla olduğunu söyleyerek, bu nedenle yağda ithalatın zorunlu olduğunu belirtti.

Ayçiçeği yağının Ukrayna ve Rusya’dan ithal edildiğine dikkat çeken Yeşilada, savaşın patlak vermesi ile ithalatın gerçekleşemediğini ifade etti. Yeşilada, Türkiye’deki bazı üreticilerle görüştüğünü, yağ yüklü 18 geminin limandan çıkarılamadığını öğrendiğini vurguladı.

“Şu an piyasada bize yetecek ayçiçeği yağı var” diyen Yeşilada, stoklardaki yağın ne kadar süre yetebileceği konusunda bir hesaplamanın çok mümkün olmadığını söyledi. Yeşilada, Türkiye’nin temel gıda ürünlerinde ihracat yasağı uygulaması başlattığını, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile Ticaret Odası yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Türkiye’nin KKTC’ye ihracat yasağı uygulamayacağını öğrendiğini belirtti.

Tedarikte sıkıntı yaşanmayacağını ama fiyatların yükseleceğine vurgu yapan Yeşilada, “Tonu 900 dolar olan yağ, pandemi döneminde tonu bin 400 dolar oldu. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tonu 2 bin dolara yükseldi” şeklinde konuştu.

Yeşilada, savaşın yanında fiyatlara etki eden diğer unsurların petrol ve nakliye fiyatlarının artması ile üretim maliyetlerinin yükselmesi olduğunu kaydetti.

“Telaşa gerek yok” diyen Yeşilada, ithalatçı ve tedarikçiler olarak önlem almaya çalıştıklarını, ellerindeki stoklarla raflardan yağın eksilmeyeceğini söyledi.

Nalcıoğlu: Fiyat artacak

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nasip Nalcıoğlu, ayçiçeği yağında en büyük tedarikçiler olan Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaşın bu ürünün ithalatında sorunlara sebep olduğunu belirterek, savaşın dünya borsasında ayçiçeği yağı ve hammaddesinin fiyatını artırdığına dikkat çekti.

Nalcıoğlu, tonu geçen hafta bin 400 dolar olan ayçiçeği yağı hammaddesinin bu hafta dünya borsasında 2 bin dolara yükseldiğinin altını çizerek, savaşın ve arzın talebi karşılamaması sebebi ile fiyatların ciddi anlamda yükseldiğini kaydetti.

Türkiye’nin yağ, buğday, un gibi temel tüketim maddelerinde ihracat yasağı getirdiğinden bahseden Nalcıoğlu, konuyu bizzat Başbakan Faiz Sucuoğlu’na aktardığını vurguladı.

Nalcıoğlu, Başbakan’ın konuyu Türkiye’deki yetkili kişilerle görüşerek sorunu çözdüğüne dikkat çekerek, “Başbakan’ın bize aktardığı pazartesi (bugün) Türkiye’nin KKTC’ye ihracat yasağını kaldıracağı, yağ ve diğer temel tüketim ürünlerinin tedarikinde sorun yaşamayacağı yönünde oldu. İhtiyaç kadar ayçiçeği yağı ithal edilebilecek” dedi.

Ayçiçek yağında tedarik sorunu yaşanmasa da çok yakın zamanda yüzde 70’e varan zammın söz konusu olduğunun altını çizen Nalcıoğlu, buğday ve unda da fiyat artışları beklendiğini, buğdayın fiyatının Amerikan Borsası’nda tavan yaptığını belirtti.

Nalcıoğlu, şu an piyasada ayçiçeği yağlarının perakende fiyatını da aktardı:

 “5 litre yağ 180-200 TL civarı, 4 litre marka ve teneke yağlar 150-160 TL, 4 litre pet şişe yağ 110-120 TL, 3 litre 90-100 TL, 2 litre 60-65 TL, 1 litre yağ ise 30-35 TL”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110