Sivile açık alanda 3 el bombası bulundu

banner37

KIBRIS’ta dün “İnsan öldü, tedbir yok” başlığıyla manşetten yayımlanan haber, polis ve askeri harekete geçirdi. Uzmanlar, 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un bomba patlaması sonucu hayatını kaybettiği askeri atış alanında arama yaptı.

Sivile açık alanda 3  el bombası bulundu

Güren TİLKİ

KIBRIS Gazetesi’nde dün “İnsan öldü, tedbir yok” başlığıyla manşetten yayımlanan, Yuvacık, Mevlevi ve Kalkanlı köylerinin ortasında bulunan askeri atış alanının hâlâ siviller için güvenliği olmadığını anlatan haber, polis ve askeri harekete geçirdi.

Güzelyurt’ta bağlı Yuvacık Ağıllar Bölgesi’nde13 yaşındaki Makhir İsmailov’un bir mühimmata temas etmesiyle patlaması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından KIBRIS muhabirinin önceki gün bölgede gözlem yaptığı sırada bulduğu 14 santimetre uzunluğunda, yuvarlak ve her iki tarafı kapalı durumda üzerinde “TOP” yazan mühimmatın “el bombası” olduğu anlaşıldı.

Dün polis ve uzman asker eşliğinde, bölgede yapılan gözleme dayalı aramada söz konusu mühimmattan 3 tane daha bulundu.

Ekili arazilerin içerisinde ve etrafında bulunan el bombaları, bölgedeki üreticileri daha da tedirgin etti.

Çiftçinin tarlasında bomba

KIBRIS muhabiri, dün polis ve asker eşliğinde Yuvacık Ağıllar Bölgesi yakınındaki askeri atış alanı olarak kullanılan ve sivile de açık olan bölgede gerçekleştirilen arama çalışmalarına eşlik etti.

Gözleme dayalı arama yapan uzmanlar, bir çiftçinin ekili arazisinin içerisinde ve etrafında üzerinde “TOP” yazılı, 3 adet el bombası buldu.

Polis, el bombalarını askere teslim etti.                            

Bölgede dedektörle arama yapılmadı, uyarıcı herhangi bir tabela da yerleştirilmedi.

Üreticiler korkuyor

Yuvacık, Mevlevi ve Kalkanlı’dan birçok üretici, hayvanlarını otlattıkları, ekili tarlalarının bulunduğu yerde güvenli şekilde dolaşamadıklarını söyledi.

13 yaşındaki çocuğun bomba patlaması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından tedirginliklerinin daha da arttığına dikkat çeken üreticiler, bölgede detaylı arama yapılmasını istedi.

Üreticiler, tarlalarına girmeye korkar olduklarını, gördükleri her yabancı maddeyi bomba sandıklarını belirterek “Korkuyoruz, tarlamıza işimizi yapmaya gidiyoruz ama başımıza ne geleceğini bilmiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER