Siviller karantinaya, polisler evlerine gitti!

banner37

Taşlıca-Boltaşlı sahilinden yasa dışı yolla ülkeye giriş yapan yüzü aşkın Suriyeli mülteciyi, Türkiye’ye götüren özel kıyafetli 18 polis, Gazimağusa Limanı’na gelen ve içerisinde 5 sivil yolcu ve 1 asker bulunan yük gemisiyle ülkeye geri döndü

Siviller karantinaya,  polisler evlerine gitti!
banner99

“HİÇBİR İHTİMAL GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”… Gazimağusa Limanı çalışanları, geçtiğimiz gün, Suriyeli mültecileri Türkiye’ye götüren 18 polisin, özel kıyafetli olmalarına karşın, karantinaya girmeden evlerine gitmelerini tepkiyle karşıladı. Çalışanlar, “Hiçbir ihtimal göz ardı edilmemeli. Polisler, aynı gemide sivil kişilerle de temas etti. Virüs taşımadıkları ya da bulaşmadıkları ne malum?” dedi.

Sedef BOŞNAK

   Taşlıca-Boltaşlı sahilinden yasa dışı yolla ülkeye giriş yapan 69’u çocuk, 100’ü aşkın Suriyeli mülteciyi, geçtiğimiz gün, Gazimağusa Limanı’ndaki Toros isimli yük gemisiyle Türkiye’ye götürülmesini sağlayan 18 polis, içerisinde 5 sivil yolcu ve 1 askerin bulunduğu ayni gemiyle ülkeye geri döndü.

   Gemi ilaçlandıktan sonra, özel kıyafet ve maskeli olan polisler, karantina işlemine tabi tutulmadan evlerine gönderildi.

   Gemideki siviller ise karantina süresince kalacakları yere yerleştirilmek üzere limandan ayrıldı.

Gazimağusa Liman çalışanları, gemiden inen sivil yolcuların karantinaya alınırken, özel kıyafetli olmalarına karşın, 18 polisin evlerine gitmelerine büyük tepki gösterdi.

   Çalışanlar, tüm dünyanın savaş verdiği Koronavirüs’ün haftalardır ülkede görülmediğine dikkat çekti ve “Hiçbir ihtimal göz ardı edilmemeli. Polisler, aynı gemide sivil kişilerle birlikte geldi. Özel kıyafetleri olmaları, risk taşımayacakları anlamına gelmez. Daha dikkatli olup, hiçbir ihtimali göz ardı etmeden hareket etmeliyiz. Tedbirleri elden bırakmamalıyız” dedi.

   Çalışanlar, polislerin, çalışması gereken elzem görevliler olduğuna da dikkat çekerek, gerek onların gerekse toplumun korunabilmesi için daha dikkatli davranılması gerektiğini ifade etti.

banner134
Test yapılmıştı

   Güvenilir kaynaklardan elde edinilen bilgiye göre, polislere ve Suriyeli mültecilere, Türkiye’ye gitmeden önce, PCR testleri yapılmış ve tümünün sonucu negatif çıkmıştı.

   Suriyelilerin güvenliğinden sorumlu olan polisler, Türkiye’ye vardığında, gemiden inmeden, mültecileri, Türkiye’deki yetkililere teslim etti ve ayni gemiyle ülkeye geri döndü.

   Bu görev süresince, tüm polisler maskeli ve özel kıyafetle korundu, Sağlık Bakanlığı’nın görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda hareket etti.

Denize bırakılmışlardı

   Öte yandan umut yolculuğuna çıkan mülteciler, bir tekneyle ülkeye getirilmiş ve sabahın erken saatinde, kıyıya 10 metre yakın bir yerden denize bırakılmıştı.

   Neredeyse deniz suyundan tümü ıslanan Suriyeliler, polis tarafından tespit edildikten sonra İskele’deki Kapalı Spor Salonu’nda sağlık ekipleri tarafından kontrol altına alınıp, toplanan yardımlarla,  yiyecek, kıyafet, ayakkabı ve bez gibi tüm ihtiyaçları tedarik edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75