Siyasete kalite kazandırmalı

banner37

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, ülkemizdeki siyaset anlayışının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekerek, “böyle geldi böyle gitmez” diyerek vurguladı

Siyasete kalite kazandırmalı
banner87

Siyasette başarılı olmanın ve bir siyasi partiyi başarıya taşımanın, disiplinli çalışma, empati kurma, liderlik, etkin teşkilatlanma ve akademik yardım almaktan geçtiğine işaret eden UBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’un sunduğu Ayrıntı programında yaptığı değerlendirmede UBP’nin yeni yönetiminin bu gerçekleri gören ve gerekliliğini de yerine getirmek için çaba gösteren bir anlayışta olduğunu vurguladı.
   Her şeyin çok hızlı değiştiği günümüzde çağın gerekliliklerine uymayan ve böyle geldi, böyle gider düşüncesinde ısrar eden siyasetçi ve partilerin siyasette varlığını sürdürmesinin pek de mümkün olmadığını ifade eden Ahmet Savaşan, “sadece UBP’lilerin değil, insanımızın neredeyse tümünün söylemlerinde farklılık olsa da görüşbirliğine vardığı noktanın, geçmişten günümüze ülkemizdeki siyasal süreçlerde yer alan birtakım seçmenlerin, bürokratların, siyaset insanlarının, baskı ve çıkar gruplarının menfaatleri uğruna toplumdaki hukuki, ahlaki, dinsel, etik kuralları ihlal etmelerinden ötürü, siyasete olan güvenin sarsıldığıdır” diye konuştu.

“Ahlaki ve yasal çerçeve yeniden dizayn edilmeli”
   “Atılması gereken birinci adım ahlaki ve yasal çerçevenin yeniden dizayn edilmesi ve siyasal kaliteyi düşüren, siyaseti kirleten süreçlerin önünün el birliği ile kapatılmasıdır” diyen Ahmet Savaşan, istesek de istemesek de siyasetin hayatın her alanı ile ilgisi bulunduğunu söyledi.
   “Biz siyasetle ilgilenmesek de o bizimle ilgileniyor. Hatta sadece bireylerle değil toplumların, ülkelerin ve bütün insanlığın kaderi ile ilgileniyor ve dünyanın dengesini belirliyor. Yapmamız gereken siyasetten uzak durmak değil, siyaseti doğru temellere oturtarak ülke menfaatini ön planda tutup hareket etmektir” dedi.

“Kaybedilen sevgi ve saygıyı geri kazandırmalıyız”
   İleri bir demokrasi için kâğıt üzerinde bütün gerekli düzenlemelerin yapılabileceğine işaret eden Savaşan, “birbirimizi sevmedikçe ve birbirimize saygı göstermedikçe; içinde huzur, barış, kardeşlik, adalet olan demokratik bir parti ve bir toplum yaratamayız. Sormamız gereken en önemli soru, kaybedilen sevgi ve saygıyı partilerin içinde ve toplumda yeniden nasıl inşa edeceğiz sorusudur. Bu soruyu hep birlikte samimiyetle cevap bulmalı ve bulacağımız cevaba uygun olarak yeni bir yol haritası belirlemeliyiz” dedi.

“Topyekün bir değişime ihtiyacımız var”
   Demokrasimizin önündeki en büyük tehlikenin ülkedeki siyasetin giderek yozlaşması ve itibar kaybetmesi olduğuna işaret eden UBP Genel Sekreter Yardımcısı Savaşan, “bu gerçeklik artık bütün çevreler tarafından kabul edilmektedir. Bu tehlikeyi ortadan kaldıracak yeni bir yapılanmaya ve topyekün bir değişime ihtiyacımız var. Çağdaş devlet sadece yönetme erkine sahip devlet demek değildir. Aksine yönetme erkini toplumla paylaşan ve paylaşım sürecini geliştiren, halkına güvenen, denetime açık yapılar oluşturan devlettir” dedi.

“Siyasete toplam kaliteyi kazandırmalıyız”
   Çağdaş dünyada iyi yönetim deyiminin karşılıklı etkileşimle yönetimi, yani yönetişimi ifade ettiğini belirten Ahmet Savaşan “bu anlamda toplam kalite yönetimi siyasete yalın bir organizasyon, açık, şeffaf, katılımlı bir yönetim modeli sunuyor. Bizlerin de amacı toplam kaliteyi UBP’de tesis ederek ülkemizde de egemen kılmaktır” dedi.

“Farklılıklar içinde birliktelik sağlamak için çalışıyoruz”
   Ersin Tatar Genel Başkanlığındaki yeni UBP yönetiminin bu bilinçle hareket ederek, farklılıklar içinde birlikteliği sağlamak için UBP’nin 2021 vizyonunun ve stratejilerinin 1000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda belirlendiğini söyleyen Savaşan, stratejik planlama yapan siyasi partilerin, yapmayanlara nazaran geleceğe daha hazır olduklarını, ani olaylar karşısında, önceden hazırlanan alternatif strateji planları sayesinde, daha hızlı ve etkin bir değişim gerçekleştirdiklerini anlattı.

“Her alanda çok hızlı bir değişim yaşanıyor”

   Günümüzde her alanda çok hızlı bir değişimin yaşandığını, siyasi partilerin de ayakta kalabilmesi ve gelişebilmesi için, değişimleri ve bunlardan dolayı meydana gelecek sonuçları önceden tahmin etmeleri, ortaya çıkacak fırsat ve tehditleri en iyi şekilde değerlendirmeleri gerektiğini söyleyen Savaşan, "stratejik planlama, örgütün bulunduğu nokta ile ulaşmayı istediği durum arasındaki yolu tarif eder. Bu planlar örgütün büyümesini, sürekliliğinin sağlanmasını ve güçlenmesini sağlar” dedi. Yaptıkları çalışmanın bilimsel yöntemler çerçevesinde UBP’nin kurumsal yapısını güçlendirmeye yönelik yapıldığının altını çizen Savaşan, çalışmanın sonuçlarının parti içinde değerlendirileceğini de söyledi. 2019 ve 20 kriz yılı olabilir...
   Halkın hükümetten duyduğu rahatsızlığı artık yüksek sesle dile getirdiğini de vurgulayan Ahmet Savaşan, “UBP olarak başkanımız, genel sekreterimiz, milletvekillerimiz ile birlikte gerek mecliste gerekse de diğer platformlarda hükümete yönelik etkin bir muhalefet yapıyoruz. Ayrıca ülkemizin dört bir yanını geziyor ve halkımızın nabzını tutuyoruz. Ne yazık ki dörtlü hükümet ülke insanımızın beklentilerini karşılama konusunda sınıfta kalmıştır. Kıbrıs Konusu gibi bir konuda bile ortak bir görüşü bulunmayan bu hükümet, turizm, sağlık, eğitim ve tarım başta olmak üzere hayatın bütün alanlarında çok önemli sıkıntıların yaşanmasına sebep olmuştur” dedi.
   Kesinleşen son rakamlara bakıldığında KKTC’nin ithalatının 1,778 milyar USD, ihracatının 105 milyon USD, dış ticaret açığının ise 1,672 milyar USD olduğunu söyleyen Savaşan, ülkeye en çok gelirin 865 milyon USD ile turizmden, ardından ise 765 milyon USD ile yüksek öğrenimden girdiğine dikkat çekti.

“Başbakan’ın tutumu tespitten ileri gitmiyor”
   KKTC’nin en önemli sektörlerinin başında turizmin geldiğinin artık herkes tarafından kabul edildiğini dile getiren Savaşan, Başbakan Erhürman’ın turizmle ilgili tutumunun tespitten ve kendi bakanının icraatlarını eleştirmeden öteye gitmediğini söyledi. Savaşan “Sayın Tufan Erhürman, tanıtım faaliyetlerinin yetersizliğinden yakınmak yerine, tanıtımların daha etkin yapılabilmesi için daha fazla kaynak yaratılmasının yollarını bulmalıdır” diye konuştu.

“Tur operatörlerine olan borç 100 milyonu aştı”
   Son bir ay içinde turizm sektörünün iki defa basın toplantısı düzenleyerek hükümeti uyardığına da değinen Ahmet Savaşan, “acente ve otelcilerin yaptığı açıklamalardan ülkemize turist gönderen tur operatörlerine yaklaşık 2 yıldan bu yana teşvik ödemelerinin yapılmadığını ve ödenmeyen para miktarının 100 Milyon TL’yi bulduğunu öğrendik. Ayrıca yine acente, otel ve restorançıların son yapılan elektrik zammından sonra tesislerinin anahtarlarını hükümete vermek istediğine de üzülerek şahit olduk.
   2019 yılında Ocak ve Şubat ayı toplamına bakıldığında Şubat sonu itibarı ile Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısında %10.3, turistik tesislerde konaklayan kişi sayısında %5.8, otel doluluklarında ise %19.9 düşüş yaşandığına dikkat çeken Ahmet Savaşan, “sektörün yaptığı açıklamalara ve devletin verilerine bakıldığında ülkemize en fazla ekonomik katkıyı yapan turizm sektöründe büyük bir sıkıntı yaşanmaya başladığını söylemek doğru olacaktır” dedi.
   Savaşan, “Bırakın Başbakan Erhürman’ın turizmde yerli istihdamı %20’den 25’lere, turizmde yerli üreticiden alınan ürünleri de %15’den %30’lara çıkarma hedefinin gerçekleşmesini, bu yıl turizm gelirlerinde ciddi bir düşüş ile karşı karşıya kalacağımız aşikardır. Yine bu yıl radikal tedbirler alınmazsa turizmde istihdam ve yerel ürünlerin kullanımı konusunda da trajik bir azalma olacaktır” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER