banner6

Siyaseten yolsuzluklar hakmış gibi algılanıyor

banner37

Sosyolog Hakan Gündüz ve Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, ülkemizde siyasi yolsuzluklara karşı ciddi bir tepkisizliğin olduğunu belirterek, yolsuzluğun artık normalleştirildiğini vurguladı:

Siyaseten yolsuzluklar hakmış gibi algılanıyor
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması ülkede çeşitli platformlarda tartışılmaya devam ederken, KIBRIS’a konuşan uzmanlar, ülkemizde siyasi yolsuzluklara karşı ciddi bir tepkisizliğin olduğunu ve yolsuzluğun artık normalleştirildiği görüşünde birleşiyor.

Sosyolog Hakan Gündüz, toplumun ne yapıda olduğunun belli olmadığını söyleyerek, “Siyaseten yolsuzluk yapıldığında bu sanki bir hakmış gibi algılanıyor ve gösterilmesi gereken tepki gösterilmiyor” dedi.

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel ise, “Ganimet düzeni üzerine kurulan bir ülke sisteminin bile normalleştirildiği ülkemizde, yolsuzluklar elbette ki toplum tarafından artık normal karşılanabiliyor” şeklinde konuştu.

Gündüz: Toplumda siyasi yolsuzluklara karşı ciddi bir tepkisizlik var

Sosyolog Hakan Gündüz, Kıbrıs Türk toplumundaki yozlaşmanın sadece siyasetle sınırlı olmadığını belirterek, diğer toplumsal olgularda olduğu gibi toplumun genelinde siyasi yolsuzluklara karşı da ciddi bir tepkisizliğin olduğunu ifade etti.

Toplumun ne yapıda olduğunun belli olmadığını, bu durumun da çok vahim olduğunu söyleyen Gündüz, “Siyaseten yolsuzluk yapıldığında bu sanki bir hakmış gibi algılanıyor ve gösterilmesi gereken tepki gösterilmiyor” şeklinde konuştu.

Gündüz, KKTC’nin yapısının “Adalet” temelinde olması gerekirken, devletin kuruluşundan itibaren “Adaletsizlik” temelinde olduğunu belirterek, bu nedenle ülkedeki kimsenin ne yolsuzluklara, ne de benzeri olumsuzluklara tepki gösterme eğiliminin olduğunu kaydetti.

“Yolsuzluk yapıldığında bu sandığa yansımıyor”

Gündüz, yolsuzluk yapıldığında bunun sandığa yansımadığına dikkat çekerek, ülkemizde hakkında somut iddialar olan bir siyasi kişinin dahi tekrardan vekil, hatta bakan olabileceğini dile getirdi.

Ne şimdiki, ne de bundan önceki siyasileri doğrudan kast etmediğini belirten Gündüz, yolsuzluk sorunun 45 yıldır yaratılamayan düzenden süregelen bir sorun olduğuna vurgu yaptı.

Vatandaşlar arasında ‘Sistem böyle gelmiş böyle gidiyor, yapabileceğimiz hiçbir şey yok’ anlayışının hakim olduğunu dile getiren Gündüz, söz konusu durumun sağlıklı bir devlet yapısı ve toplum düzeni açısından felaketle eşdeğer olduğuna vurgu yaptı.

Gündüz, tüm bunların düzelebilmesi için toplumun yolsuzluk yapan siyasi kişileri seçimlerde sistem dışına atması gerektiğini belirterek, ayrıca kolluk güçleri ile adalet sistemin de olayların üzerine cesurca gitmesine bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Başel: Yolsuzluk toplumda normalleştirildi

Öte yandan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel ise, her toplumun hak ettiği bir şekilde yönetildiğini belirterek, “Ganimet düzeni üzerine kurulan bir ülke sisteminin bile normalleştirildiği ülkemizde, yolsuzluklar elbette ki toplum tarafından artık normal karşılanabiliyor. Toplum gerekli olan tepkiyi göstermezse bu sistem böyle devam edecek” dedi.

banner134

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104