banner6

Siyasetin vebalini üretici ödüyor!

banner37

Cumhuriyet Meclisi’ndeki nisap sorunu nedeniyle Genel Tarım Sigortası Fonu’nun 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı aylardır yasalaşamadı; yani fonun bütçesi geçmedi. Fonun bütçesi Meclis’ten geçmediği için tarım ve hayvancılık sektöründeki birçok ödeme durma noktasına geldi

Siyasetin vebalini üretici ödüyor!
banner8

Ceren ÖZBİL

Cumhuriyet Meclisi’ndeki nisap sorunu nedeniyle Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı aylardır yasalaşamadı. Bir başka deyişle fonun bütçesi Meclis’ten geçmediği için de üretici ve üretim açısından çok sıkıntılı bir döneme girildi. Ayrıca Genel Tarım Sigortası Fonu da kilitlenme noktasına geldi.

Ayladır Bütçe Yasası gereği 2020 bütçesinin 12’de birini kullanarak hayvan tazminatı, düşük tazminatı ve doğal afetlerden oluşan üretici zararlarını karşılamaya çalışan kurum, 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın geçmemesi durumunda ne bu ödemelere devam edebilecek, ne de kuraklık ödemelerini yapabilecek.

Kuraklık ödemelerinin yapılmaması durumunda ise üretici parasını alamayacak ve yeni ekim sezonunun başladığı bugünlerde tarlasını süremeyecek, traktörüne mazot ve ekeceği tohumu alamayacak. Kısacası üretim duracak.

Yine bütçesi geçmediği için Genel Tarım Sigortası Fonu, münhale çıkma açısından da sıkıntı yaşıyor. Ziraat mühendisi kadrosu 4 olan kurum, şu anda tek bir mühendisle hizmet veriyor ve münhal açılabilmesi için de bütçesinin geçmesi gerekiyor. 

Genel Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Kızılduman, konuyla ilgili KIBRIS gazetesine bilgi verdi ve bütçe olmadığı için kurumun işlevlerini yerine getiremediğini anlattı.

“Meclis’te nisap olmaması nedeniyle bütçe geçmedi”

Genel Tarım Sigortası Fonu Müdürü İpek Kızılduman, Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın henüz Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan geçmediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Biz, 2021 Ocak itibarıyla bütçemizi Maliye Bakanlığı’na gönderdik.

Devlete bağlı tüm kurum, kuruluş bütçeleri Maliye Bakanlığı’nın onayına tabidir. Maliye Bakanlığı’nda uzun bir süre bekledi ve mayıs gibi bize dönüş yapıldı ve ‘tamamdır’ denildi.

Biz de bunun üzerine Bakanlar Kurulu aracılığı ile bütçeyi Meclis Alt Komitesine sevk ettik.

banner134

Haziran içerisinde komitede görüşülmesi tamamlandı ve Meclis Genel Kuruluna sevk edildi. Temmuzda da Meclis’in tatil öncesindeki son toplantısında görüşüldü.

Oylama esnasında nisap olmadığından dolayı bütçe geçmedi. 

Tatil sonrası Meclis’in ilk oturumunda görüşülecekti, ancak Meclis henüz daha toplanamadı.

Bu nedenle de bütçe geçmedi.”

“Bütçe olmadığı için kurum, işlevlerini yerine getiremiyor”

Kızılduman, bütçe geçmediği için kuraklık paralarını ödeyemediklerini ve bunun işlevlerini yerine getirme konusunda sıkıntılar yaşadıklarından söz etti.

Kurumun tek görevinin kuraklık paralarını ödemek olmadığından da söz eden Kızılduman, “Bununla birlikte hayvan tazminatları var, düşük tazminatları var, doğal afetlerden kaynaklanan zararların tazminatları var. Tüm bunlar tıkanma noktasına geldi” dedi.

“Bütçe geçmezse kuraklık paralarını ödeyemeyiz”

Şu ana kadar Bütçe Yasası gereği 2020 bütçesinin 12’de birini kullandıklarına dikkat çeken İpek Kızılduman, bu durum nedeniyle kurumun tıkanma noktasına geldiğini belirtti.

Kızılduman, şunları kaydetti:

 “Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ancak artık tıkandık.

Malum 2020 bütçemiz, 2021 bütçemizden daha düşük bir bütçeydi. Dolayısıyla şu anda tıkandık.

Kuraklık paralarını geçen yılın bütçesinin 12’de birini kullanarak da ödememiz mümkün değildir. Çünkü 2020’de kuraklık olmadığı için bitkisel üretim tazminatları 19 milyon TL olarak ayrılmıştı.

Bizim sadece kuraklığı ödemek için 75 milyon TL’lik bir bütçe kalemine ihtiyacımız var. Dolayısıyla bütçe geçmezse kuraklık paralarını ödeyemeyiz.

Bunun gibi diğer tazminatlarda da sıkıntı yaşayacağız.

Kuraklık tazminatlarının ödenmesi, yeni yılın ekim sezonuna girmiş olmamız nedeniyle son derece önemlidir.

2022 üretim yılının ekimlerinin, tarla sürmelerinin başladığı bir dönemdeyiz.

Şu anda üreticinin tazminatını alabilmesi gerekir ki gübresini alabilsin, tohumunu alabilsin, traktörüne mazot koyup arazisini sürebilsin.

Özellikle yüzde 90 kuraklık olduğu bölgelerde yeniden bir üretim sezonuna hazırlanmaları çok zordur. Dolayısıyla üretim tıkanır.

Ümidimiz Danışma Kurulu’ndan olumlu bir haber gelmesiydi.”

“Kadroda eksik var münhale çıkamıyoruz”

İpek Kızılduman, kurumun şu anda tek bir ziraat mühendisi ile hizmet verdiğini ifade etti ve kurumun ziraat mühendisi kadrosunun 4 olmasına rağmen geri kalan 3 mühendis için bütçe olmaması nedeniyle münhale çıkamadıklarını kaydetti.

Kızılduman, şunları anlattı:

“Kurumun personel alımı yapması gerekiyor.

Kurumun ziraat mühendisi kadrosu 4’tür ancak şu anda sadece bir ziraat mühendisi görev yapıyor. 3 tane ziraat mühendisi almamız gerekiyor. Ancak bütçe geçmediği için münhal açamıyoruz. Tek bir ziraat mühendisi ile tüm adaya hizmet etmeye çalışıyoruz. O noktada tıkandık.

Bütçenin geçmesi elbette çok önemlidir. Ancak bütçe geçtikten sonra da maliyenin bir an önce kuruma bu parayı yatırması gerekiyor.

Maliye Bakanlığı’ndan 76 milyon TL’lik bir alacağımız var. Ödemeleri yapabilmemiz için bu çok önemlidir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104