“Siyasette yeni bir anlayışın temsilcisiyiz”

CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, bu güne kadar Girne ile ilgili birçok çalışma yaptıklarını ve yeni demokratik katılım mekanizmaları oluşturacaklarını belirtti

“Siyasette yeni bir  anlayışın temsilcisiyiz”
  • 01 Haziran 2018, Cuma 9:41

Tünay MERTEKCİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, uzun süre hem sivil toplum örgütlerinde hem de parti içerisinde görev almış bir kişi olarak Girne ile ilgili birçok çalışma yaptığını belirtti.

Siyasette yeni bir anlayışın temsilcisi olduklarını ifade eden Karaman, “yeni demokratik katılım mekanizmaları oluşturacağız ve bu kenti yeni bir anlayışla, hep beraber yöneteceğiz” dedi.

Uzun süre hem parti içerisinde hem de sivil toplum örgütlerinde görev almış bir kişi olduğunu ifade eden Karaman,  Girne kenti ile ilgili bugüne kadar bir sürü çalışma yaptıklarını kaydetti.

Girne ile ilgili çalışmaları partide, Girne İnisiyatifi’nde ve mühendisler birliğinde yaptıklarını belirten Karaman, halk meclisleri de topladıklarını, dolayısıyla kentle ilgili söyleyecek sözlerinin olduğunu dile getirdi.

Bu kentte yaşanan sıkıntıları değiştirecek güçlerinin olduğunu belirten Karaman, bundan dolayı bu göreve talip olduklarını kaydetti.

Partisi CTP’nin bir adaylık süreci açtığını belirten Karaman, “biz de bu süreçte başvurumuzu yaptık. Başka aday çıkmadı tek aday olarak ben parti meclisine girdim ve adaylığım onaylandı” dedi.

 

“En büyük sorun trafik”

Halktan son derece iyi tepkiler aldıklarını ifade eden Karaman, herkesin, Girne’nin dinamik bir başkana ihtiyacı olduğunu söylediğini ifade etti.

İnsanların, kendilerinin bu sorunları çözebileceğine dair inancını belirttiğini dile getiren Karaman, sadece CTP’den değil toplumun farklı kesimlerinden de destek geldiğini belirtti ve gelen ilgiden dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Girne’de şu anda her iki kişiden birinin şikâyet ettiği konunun trafik olduğuna vurgu yapan Karaman, trafik derken sorunun sadece trafik sıkışıklığı olmadığını, yol kalitesinin, kaldırımların durumunun, otoparkların, toplu taşımanın da bu sorunların içine girdiğini ifade etti.

Bu sorunları toplu olarak düşündüğünde ilk el atacağı sorunun trafik olduğuna dikkat çeken Karaman, en acil sorunun trafik sorunu olduğunu belirtti.

Trafik sorunundan sonra belediyenin kurumsallaşması için çaba göstereceğini söyleyen Karaman, bugün Girne Belediyesi’nin çağa uygun şekilde kurumsallaşamadığı için sorunların peşinden koşar bir hale geldiğini savundu.

Bu durumu kenti yöneten bir noktaya getirebilmek için belediyeyi mutlak suretle kurumsallaştırmaları gerektiğine dikkat çeken Karaman, bunu da yaparken görüş ayrılıklarına bakmayacaklarını dile getirdi ve “çalışmak isteyen herkesi, üretmek isteyen herkesi kucaklayacak bir yapıyla çalışacaklarını” ifade etti.

 

“Belediye kurumsallaşacak”

Girne Belediyesi’ni şekilde kurumsallaştırmaları gerektiğini söyleyen Karaman, ikinci atacakları adımın bu olduğunu söyledi.

Bunun sonucunda belediyeyi insanların mutluluk seviyesini artıran bir noktaya getirebileceklerini ifade eden Karaman, ilk ele alacakları konunun trafik olduğunu, daha sonra da kurumsallaşma konusunda çok ciddi çalışmalar yapacaklarının altını çizdi.

Kentin alt yapısını güçlendirecek projelerin ise üçüncü atacakları adım olacağına dikkat çeken Karaman, bu konulardan birinin kanalizasyon birinin ise yağmur suyu olduğunun altını çizdi.

Yağmur suyuyla ilgili çok iyi bir hazırlık yaptıklarını söyleyen Karaman, bugün Girne’yi en küçük yağmurda bile su bastığını söyledi.

Kendilerinin son 25 yılda Girne’ye düşen yağış istatistiklerini incelediklerini dile getiren Karaman, bunun üzerine Girne’nin mevcut haritalarından faydalanarak bilgisayar ortamında Girne’nin üç boyutlu similasyonunu çıkardıklarını ifade etti.

Sonrasında mevcut dereleri bu harita üzerine işlediklerini belirten Karaman, şu anda bu çalışmayı halkın katılımına açabilecek bir noktaya getirdiklerini vurguladı.

Halkın katılımını da sağladıktan sonra kaynakları etkin bir biçimde kullanarak bu konuyu çalışmaya devam edeceklerini, yönetilebilir bir noktaya getirdiklerini yineleyen Karaman, 2007 yılında Avrupa Birliği’nin çıkarttığı, 2007/60 EC taşkın risklerinin değerlendirilmesi ve yönetimi direktifi bulunduğunu ifade etti.

Söz konusu direktifte kentlerin su baskınlarından, taşkınlardan kurtulması için ve bunlara karşı önlem almak için yapılması gereken işlerin adım adım anlatıldığını söyleyen Karaman, bu direktif çerçevesinde bu sorunu ele alıp çözeceklerini belirtti.

 

“Bilimsel çalışmalar gerçekleştirdik”

Şu anda söz konusu harita üzerinde görülen derelerin gerçekten yerinde olup olmadığına öncelikle bakılması gerektiğini belirten Karaman, bu derelere doğal ya da insan faktörü sebebiyle bir müdahalenin olup olmadığına da bakılması gerektiğini söyledi.

   Bunların ölçümlerini hemen ihaleye çıkıp yapacaklarını ve bu derelerin durumunu tespit edeceklerini dile getiren Karaman, bunu çıkarttıktan sonra yağış verileri çerçevesinde, gelişen teknolojiyle bunları bilgisayarda simüle edeceklerini ifade etti.

Düşen yağış miktarının sonucunda kente etkisinin ne olacağını önceden görebileceklerini söyleyen Karaman, “kentin hangi noktalarına, hangi yatırımları yapmamız gerektiğini planlayacağız ve kaynakları etkin kullanarak bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Bugün Girne’de uygulanmakta olan yöntemin deneme yanılma metodu olduğuna değinen Karaman, bu durumdan Girne’nin kesinlikle kurtulması gerektiğini belirtti.

Kendilerinin tüm bu noktalarda bilimsel bir çalışma yaptığına dikkat çeken Karaman, bu bilimsel çalışmayı hemen yarın halkın katılımına açabilecek bir noktada olduklarına vurgu yaptı.

Bunu bir an önce halkın katılımına açıp ve oradan gelecek görüşleri aldıktan sonra süratle harekete geçmeleri gerektiğine vurgu yapan Karaman, “bu bize bilimsellik ve katılımcılık getirecek. Bilimi esas alan bir çalışma sonucunda yapılması gereken yatırımlar da ortaya çıkacağı için kaynakların etkin ve verimli kullanımı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

 

“En mutsuz insanlar Girne’de yaşıyor”

Yaptıkları temaslar sonucunda ve kamuoyu yoklamalarında, 6 kent belediyesi içinde en mutsuz insanların Girne’de yaşadığının ortaya çıktığını belirten Karaman, kendilerinin bahsedilen tüm sorunları çözerek, vergi veren vatandaşın sorununu etkin bir biçimde çözmesinin yolunu açacaklarını dile getirdi.

Bahsettiği alt yapı yatırımlarını, kanalizasyonu ve yağmur suyunu çözerek daha sonra da kente değer katacak yeni projeler hayata geçireceklerini ifade eden Karaman, “biz bu mutsuzluğu bilgi birikimimiz ve enerjimizle süratle mutluluğa çevirebiliriz” dedi.

Girne’de artık yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu vurgulayan Karaman, bu yeni anlayışın da anlattığı çerçevede oluşabileceğini dile getirdi.

Kendilerinin siyasette yeni bir kuşağın ve yeni bir anlayışın temsilcisi olduğuna dikkat çeken Karaman, “nasıl Girne’yi yeni bir anlayışla ele alacağımızı söylüyorsak, siyaseti de artık kısır çekişmelerden uzak bir şekilde ele almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hiçbir adayla ilgili kötü söz söylemeyeceklerini belirten Karaman, “elbette yaptığı, yapmadığı işlerden dolayı eleştirilerimiz olacak” dedi.

Ancak hiç kimseyi öfkeyle, kişisel bir saldırı üzerinden, ötekileştiren bir anlayış üzerinden değerlendirmeyeceklerini ifade eden Karaman, “bizi destekleyecek insanlardan da ricamız hiç kimseyle kısır bir çatışmaya girmemeleridir. Herkes 24 Haziran’dan sonra kentin geleceğini nasıl yeniden kuracağımıza odaklanmalıdır” dedi.

 

“Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz”

Destekçilerinden Girne ile ilgili hazırladıkları projelerini anlatmalarını istediğini belirten Karaman, bu projelere sahip çıkmalarını istedi.

24 Haziran’da sonuç ne olursa olsun, bu kentte bir birilerinin yüzüne bakacaklarını dile getiren Karaman, kenti nasıl bugünkünden daha ileri bir noktaya götürebileceklerinin hesabını yapacaklarını söyledi.

Girne’nin bugün iyice sıkışmış, insanların nefes almakta zorlandığı ve bunaldığı bir kent haline geldiğini ifade eden Karaman, “Girne söylediğim çerçevede mutsuz bir kent haline geldi” dedi.

Kendilerinin bu mutsuzluğu mutluluğa çevirmek için çok iyi bir hazırlık yaptıklarını ifade eden Karaman, “ben doktoralı bir mühendisim, aslında uzmanlık alanım bu anlattığım sorunlarla ilgili kişisel olarak çalışma yapmamı da kolaylaştıran bir unsurdur ancak Girneliler benden hiçbir zaman ‘ben bilirimi’ duymayacak” dedi.

Karaman, ekiplerle çalışacaklarını belirtti ve halkı da katarak yeni demokratik katılım mekanizmaları oluşturacaklarını ifade etti.

Karaman son olarak “bu kenti hep beraber yöneteceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık