Siyasette yıldız kayması

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde deneyimli ve geçmiş dönemlerde başbakanlık yapmış 4 isim 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek erken genel seçimde yeniden aday olmama kararı aldı.

Siyasette yıldız kayması
banner99

Ahmet VAMIK

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde (CTP) deneyimli ve geçmiş dönemlerde başbakanlık yapmış dört isim 7 Ocak’ta gerçekleştirilecek erken genel seçimde yeniden aday olmama kararı aldı.

Ömer Soyer Kalyoncu’nun ardından, Özkan Yorgancıoğlu ve Ferdi Sabit Soyer de yeniden milletvekili adayı olmayacaklarını açıkladı. Ayrıca, KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber’in de Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden yeniden milletvekili adayı olmayacak. Siber’in yakın çevresine aday olmayacağını söylediği belirtildi. CTP’li yetkililerin Sibel Siber’i ikna etmek için yoğun çaba harcadığı öğrenildi.

Özkan Yorgancıoğlu ve Ferdi Sabit Soyer, yaptıkları gerekçeli açıklama ile neden aday olmayacaklarını bildirirken, Meclis Başkanı Sibel Siber’in ise bugün yapacağı açıklama ile adaylığı konusunda son noktayı koyacağı öğrenildi.

Siber’in aday olmaması siyasi kulislerde şok etkisi yaratırken, tecrübeli isimlerin yeniden aday olmamasını ülke siyaseti için bir kayıp olarak değerlendiren kesimler de var. Söz konusu isimlerin yanı sıra Sağlık eski Bakanı milletvekili Dr. Ahmet Gulle ile milletvekili Dr. Abbas Sınay’ın da yeniden aday olmama kararı aldıkları gelen bilgiler arasında. CTP Mağusa milletvekili Arif Albayrak daha önce aday olmayacağını açıklamıştı.

Aday adayları bu akşam açıklanacak

Bu arada, CTP’de dün mesai saati bitiminde aday adaylığı başvuru süresinin sona ermesiyle birlikte CTP’nin aday adaylarının bugün netleştirilerek açıklanması bekleniyor.

CTP’de bu akşam saat 19.30’da başlayacak olan Parti Meclisi toplantısında aday adaylarının onaylanması sonrasında, üyelerin önüne çıkacak listesinin açıklanacağı öğrenildi.

18 Kasım’da ise Yakın Doğu Üniversitesi AKM’de gerçekleştirilecek olan kongre sırasında parti üyeleri erken genel seçimde yarışacak CTP adaylarını belirleyecek.

Altıok ile Değirmencioğlu aday adayı

CTP’de aday olmayacak isimlerin yanı sıra, milletvekili adayı olacak kişiler de dikkati çekiyor. Türkiye ile KKTC arasında imzalanan su protokolü ile Türkiye’den KKTC’ye kabloyla elektrik getirilmesi konusundaki karşı duruşuyla tanınan Akademisyen Hasan Ulaş Altıok ve Lefkoşa Eski Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu’nun da aday adaylığı başvurusunda bulundukları öğrenildi.

Usar ile Naimoğulları kontenjan listesinde

CTP’de kontenjan adaylarının belirlenmesi içinde çalışmalar devam ederken, CTP’nin efsaneleşmiş ismi Naci Talat’ın kızı Tıp-İş Başkanı Sıla Usar ile Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’nın kontenjan adayı olacakları netleşti.

Soyer’den duygusal veda

1985’ten beri CTP adına mecliste milletvekilliği yapan eski başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, aday olmayacağını şu açıklamayla duyurdu:

“7 Ocak 2017’de Erken Seçim gerçekleşecek.  Bu seçim döneminin toplumun çok yönlü sorunlarına çözüm zemini sağlamasını her yurttaş gibi beklemekteyim.

Ancak siyasal alanın da sorunlar içinde olduğu bir gerçektir. Bu sorunların aşılması gerekir. Fakat eskiye alternatif diye ortaya çıkan kimi siyasi akımlar ve eğilimler ise maalesef eskinin metotlarını yeni diye devam ettirmektedir.

1985-1990 döneminde partim CTP’den Mağusa Karpaz milletvekili olarak seçildim. Daha sonra Aralık 1993 Erken Seçimlerinden sonra günümüze kadar Mağusa milletvekili olarak görevimi devam ettirdim.

CTP’ye üye olduğum 1972 yılından itibaren partinin Ocak, İlçe, MYK, PM ve Genel Sekreterlik, Genel Başkanlık görevlerinde milletvekilli olarak görev yaptım. Bu görevler yanı sıra Tarım Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı yanı sıra Başbakanlık görevlerinde bulundum.

banner134
Bu süre içinde Mecliste Bütçe Plan Komitesi’nde,  İdari İşler Komitesi’nde Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde görevler yaptım. Çeşitli Meclis çalışmalarında inançların doğrultusunda görevimi, partim ve ilkelerimiz doğrultusunda yerine getirmeye çalıştım.

Bütün bu süreç içinde partili arkadaşlarım ve farklı siyasi inançlara sahip partilere mensup milletvekilleri ve insanlarla diyalog ve saygı temelinde ilişki içinde görev yapmaya çalıştım. Bu süre içinde değerlerimize bağlı olarak, ne minnetle gül kokladık. Ne zorbalık ve saldırganlıklara, çamur atmalara boyun eğdik. Ne de bizden farklı olanlara dönük gönül kırdık.

Hep birlikte demokrasi, özgürlük barış ve Kıbrıs Türk halkının üretken, kendi kendini özgürce yöneten, sosyal adalet ve demokratik hukuk devleti yolunda ilerlemesi için o yola taş döşemeye ve daha gelişkin bir topluma ulaşmak için de geçilemez denilen alanlara yol açmaya, köprü kurmaya, tüneller açmaya halkımızın desteği ve arkadaşlarımızın kararlı tavırları ile katkı koymaya çalıştık.

Şimdi 7 Ocak 2017 seçimleri ile birlikte aday olmamaya karar verdim. Daha önce sorulan bu soruya cevap vermedim. Çünkü, kararımı açıklamayı partimin açtığı adaylık başvuru süresinin sonunu bekleyerek yapmak gerektiğine inandım.

Aday olmayacağım demek, CTP’nin değerlerine, ilkelerine dönük sırt döneceğim veya onlara dönük edilgen kalacağım anlamına gelmez. Bu değerler için bir üye olarak tüm siyasi yaşamım boyunca gösterdiğim gibi çalışmaya elimden geldiğince katkı sağlamaya devam edeceğim.

Bu vesile ile Genel Başkanımız Sayın Tufan Erhürman’a bu seçimlerde ve sonrasında destek vermek en büyük görevim olacaktır. Genel Başkanımız yönetimindeki partimizin seçimlerden başarı ile çıkması görevimizdir.

Bu vesile ile Kurucu Başkanımız Sayın Ahmet Mithat Berberoğlu’nu, Sayın Özker Özgür’ü, Sayın Naci Talat’ı ve 1970’de başlayan bu zor yol yürüyüşümüz sırasında yaşama gözlerini yuman tüm partilerimizi saygı ile yad ederim. Bu süreç içinde desteklerini esirgemeyen partilerimiz ve tüm seçmenlere, farklı inançlara sahip olsak da aynı toplumun mensubu olduğumuz, tüm insanlarımıza. Milletvekilliği dönemim içinde desteklerini aldığım şimdi gerek yaşamlarını yitirmiş olsun gerekse emekli çıkmış olsun ayrıca şu anda halen çalışan, tüm Meclis çalışanlarına da teşekkür ederim.

Eski-Yeni demeden, esas olan, kuşaktan kuşağa, barışın, demokrasinin, hümanizmanın ve emeğin değerlerini taşıyan ilkeleri geliştirerek aktarmaktır. Bu seçimlerde CTP’nin başarılı çıkması için herkes üzerine düşeni yapmalı. Seçimler hayırlı uğurlu olsun.”

Yorgancıoğlu’ndan yenilere fırsat mesajı

Yine bir dönem CTP adına hükümete başbakanlık yapan deneyimli politikacı Özkan Yorgancıoğlu da aday olmayacağını, “Yeni arkadaşlara fırsat verilmesi gerektiğine inanıyorum” mesajıyla duyurdu. Yorgancıoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Kıbrıs'ta, Barış, Demokrasi, İnsan hakları, üretken emeğin onurlandırılması ve halkımızın yaşam kalitesinin artırılması için 1973 yılında CTP saflarında mücadeleye başladım.

Günümüze gelinceye kadar, makam ve mevki ayrımı yapmadan bu mücadeleyi partim ve partililerimle birlikte sürdürdüm.

Parti Başkanlığı dahil, hemen hemen partimin bütün kademelerinde büyük bir onurla çalıştım. Beni onurla görev yaptığım bu makamlara taşıyan, görevlerim esnasında gerek partide, gerekse hükümet ve Meclis grubunda birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma ve her zaman bana destek olan aileme teşekkür ediyorum.

2018 yılının ocak ayında bizleri yeni bir seçim bekliyor. Partimiz, halkımızın sorunlarını çözme adına seçime katılırken yeni CTP ve yeniden CTP şiarı ile yeni ufuklara yelken açma kararlılığındadır.

Bu yeni ufuklar ve yeni hedeflere hep birlikte koşarken, Ocak ayında yapılacak seçimlerde yeni arkadaşlara da fırsat verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle, başta bu süreçte beni aday olmam yönünde teşvik eden arkadaşlarım olmak üzere, partililerime ve siyasi görüşleri farklı olsa bile, siyaset hayatım boyunca benimle görüşme, konuşma, tartışma ve güvenme alçakgönüllülüğünü gösteren herkese teşekkür etmek istiyorum.

"İnandığım amaçlar uğruna mücadele etmek için ille de bir makamda olmak gerekmiyor" anlayışını benimseyen biri olarak, 2018 Ocağında yapılacak seçimlerde aday olmamaya karar verdim.

Halkıma karşı görevlerimin devam ettiğine olan inancım nedeni ile Halkımızın çıkarları doğrultusunda Parti'min seçim süreci ve sonrasında vereceği her görevi yapacağımı da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu inançla tüm partililerime ve halkıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75