banner6

Siyasi erozyon,Engelliler Haftası’na da gölge düşürdü

banner37

Siyasi erozyon,Engelliler  Haftası’na da gölge düşürdü
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   10-16 Mayıs Engelliler Haftası…

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek engellilerin toplumda birey olarak yer almalarının önündeki en büyük engelinalt yapı eksikliği ve engelli bireylerin dışlanması olduğunu ifade etti.

   Kibrit, 10-16 Mayıs’ın, Engelliler Farkındalık Haftası olduğunu anımsatarak derneğe kayıtlı 780 bedensel engelli birey olduğunu açıkladı.

   Günay Kibrit şöyle devam etti:

   “Toplumun tamamının bu farkındalıkla yetiştirilmesi, bunu fark etmesi ve engelli bireyleri ayrıştırmadan, ötekileştirmeden kabul etmesini temenni ederim. Şikâyet, talep ve isteklerimizi ilettiğimiz merciler vardı. ülkemizde yaşanan siyasi erozyon nedeniyleböylesi bir imkân da kalmadı. Bu hafta taleplerimizi aktarmak için gidebileceğimiz ne bir bakanımız, ne de başbakanımız var”.

   Kibrit, engelli dernekleri arasında en büyük üye sayısına sahip olduklarının altını çizerek, toplum içinde herkes gibi eşit haklardan yararlanmaları ve fırsat eşitliği sağlanması noktasında çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

   Bedensel engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıları üç başlıkta değerlendirdiklerini belirten Kibrit, bunların ‘erişim, ulaşım, dolaşım’ olduğunu ifade etti.

   Kibrit,bu bireylerin sosyal hayattaki katılımlarının önündeki en büyük engelin altyapı esikliği olduğunu söyleyerek, bunun yanı sıra engelli bireylerin dışlanmasının yarattığı olumsuzluklar olduğuna da dikkat çekti.

   Eğitime, bilgiye ve sağlığa erişimde ciddi anlamda eksiklikler olduğunu vurgulayan Kibrit, eksikliklerin uzun zamandır hayatlarında olduğuna dikkat çekti.

   Kibrit, bedensel engellilerin toplumda birey olarak yer almalarının önündeki en büyük engelin bu sorunlar olduğunu kaydederek, “Bilinç olarak toplumda sanki yokmuşuz algısının oluşmasının nedeni de budur” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110