banner6

'Siyasi eşitlik olmazsa devlet işleyemez'

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, üyelere yönelik başlattığı bilgilendirme toplantılarına dün akşam Lefkoşa’da devam etti.

'Siyasi eşitlik olmazsa devlet işleyemez'
banner151 banner143

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa İlçesi’nin organizatörlüğündeki toplantı, Gönyeli Belediyesi’nin konferans salonunda düzenlendi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda CTP’nin yeni yol haritası da partililerle paylaşıldı.

“Siyasi eşitlik olmazsa devlet işleyemez”

Konuşmasında, Birleşik Federal Kıbrıs’ın 1963 yılında yaşanan olayları tekrar yaşamaması gerektiğini belirten Erhürman, yeni devletin işlevsel olabilmesi için yegane koşulun siyasi eşitlik olduğunu vurguladı.

Siyasal eşitliğin güvence altına alınmaması halinde kurulacak federasyonun beklenildiği gibi işleyemeyeceğine vurgu yapan Erhürman, bunu tüm muhataplarına söylemeye devam edeceklerini ifade etti.

Kıbrıslı Türkler olarak öngörülebilir bir hayat istediklerinin altını çizen Erhürman, bunun için Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini kaydetti. Anlaşmanın siyasi eşitliği sağlama yanında, hukuki kesinlik taşıyan bir anlaşma da olması gerektiğini dile getiren Erhürman, “Bu sadece Kıbrıslı Türklerin talebi olmamalıdır. Çünkü siyasi eşitliği sağlamayan ve hukuki kesinlik taşımayan bir anlaşma ileride işlevsel olmayan bir federal devletle ve türlü sorunlarla karşılaşmamıza yol açacak. Bu, yalnızca Kıbrıslı Türklere değil, Kıbrıslı Rumlara da kaybettirecektir” dedi.

“Harita üzerinden kıyamet kopardılar”

Mülkiyet başlığında halen uzlaşı bekleyen 3-4 konu başlığı bulunduğuna dikkat çeken Erhürman, toprak konusunda sadece bir harita verildiğini ve çözüm karşıtı kesimlerin bu harita üzerinden kıyameti kopardığını belirtti.

Cenevre Zirvesi’ne giderken “Burası son istasyon olmayacak” cümlesini kurduğunu anımsatan Erhürman, zirve dönüşünde çözüme daha umutlu baktığını üyelere aktardı. Cenevre’de üç seviye birden atlandığını vurgulayan Erhürman, “Beşli konferansın toplanmış olması başlı başına son derece önemli bir adımdır” dedi.

“Tabular görüşülmeye başlandı”

Garantörlük konusunun tabu olarak değerlendirildiğini aktaran Erhürman, Kıbrıslı Türklerin önemli bir çoğunluğunun Türkiye’nin garantörlüğünden yana olduğu, Kıbrıslı Rumların da önemli bir çoğunluğunun garantörlük istemediği yönünde anketler bulunduğuna dikkat çekti. Buna rağmen garantiler konusunun müzakereye açılmış olmasının çok büyük bir adım olduğuna değinen Erhürman, garantör devletlerin de onay vermesi halinde mart ayı başında Kıbrıs konferansına kalındığı yerden devam edileceğini söyledi.

“Çözümün ertesi günü sihirli değnek değmeyecek”

Kıbrıs’ın kuzeyinde sağlıktan ekonomiye, eğitimden turizme kadar birçok alanda büyük problemler yaşandığını dile getiren Genel Başkan Tufan Erhürman, çözüm olsa bile çözümün ertesi günü Kıbrıs’ın kuzeyine sihirli bir değneğin değmeyeceğini, aynı düzenin devam edeceğini, bundan dolayı da mevcut düzenin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Sorun çözülse de çözülmese de Kıbrıslı Türklerin bu toprakları daha yaşanır hale getirmek için var güçleriyle çalışmaları gerekeceğini vurgulayan Erhürman, bu noktada CTP’ye büyük görevler düştüğünü,  partinin politikasını buna göre belirleyeceğini ifade etti.

“Girne esnafı turist görmüyor”

Ülkede turizm konusunda yapılan araştırmalara bakıldığı zaman toplam yatak sayısının yüzde 70’inin Girne’de bulunduğunu da aktaran Erhürman, buna rağmen Girne esnafının turist görmemekten yakındığını söyledi.

Turizmden elde edilen gelirin adil bir biçimde paylaşılmadığına değinen Erhürman, “Beş yıldızlı otellerde konaklayan turistlerin otel dışına çıkmasını, dışarıda alış veriş yapmasını, bu ülkeyi ve ülke insanlarını gerçekten tanımasını sağlayacak projeler üzerinde çalışmak gerekir. Bu ülkenin gerçek anlamıyla birinci sınıf üniversiteler adası olması için, üniversitelerinin çokluğuyla değil kalitesiyle anılması gerekir. Bunları görmezden gelerek politika yapmak, politika yaparmış gibi yapmaktan başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

“Hükümet hukuk tanımama konusunda rekortmen”

Erhürman şöyle devam etti:

“Öyle bir hükümetle karşı karşıyayız ki 8 aylık görev süresinde hukuka aykırı işler yapma, yaptığı işlerin mahkemeden ara emriyle geri döndürülmesi, yaptığı hukuka aykırı işlemlere karşı biz dava açtık diye davayı kaybedeceğini anlayınca o işlemlerin geri çekilmesi ve bunlar yetmezmiş gibi, biz dava açtık diye bizi eleştirecek kadar hukuk devleti bilincinin dışına çıkılması konusunda rekortmen.”

“Yaptıkları tek tasarruf sendikal hakları kısıtlamak”

Hükümetin sendikalara karşı tutumunu da eleştiren Erhürman, şöyle konuştu:

“Ülkede tek bir şeyde tasarrufu gündeme getirdiler ve sendikaların profesyoneli olmaması için yasa önerisi verdiler. Üstüne gerekçe olarak da ‘tasarruf yapmak için yapıyoruz’ yazdılar. Peki bu tasarrufu yapmaya çalışan hükümet ne yaptı? Yanlarına bir sürü insan alarak sanki Cenevre kuşatmasına gittiler. Oraya geldiler; kimi çalışma yemeğini, kimi resepsiyonu, kimi Cumhurbaşkanı’nın bilgilendirme toplantılarını protesto etti. Protestodan başka bir şey yapmadılar”.

“Hükümet 2017’nin sonunu göremeyecek”

“Bize gelen duyumlara göre bu hükümet 2017’nin sonunu biraz zor görecek. UBP-DP azınlık hükümeti, biz mali protokolü imzalamayı reddettik diye göreve geldi. Göreve gelir gelmez o protokolü imzaladılar. 8 ay içinde gerçekleştirilmesi gereken hedeflerle ilgili hemen hemen hiçbir şey yapmadılar. Bundan dolayı da Türkiye’nin buraya aktaracağı paranın aktarılmasında sorunlar yaşanıyor. Ülkeyi çok ciddi bir mali sıkıntıya taşıyorlar. Her şeye zam yapıyorlar. Bunu da dövize bağlıyorlar. Ama yaşanan sorunlara çözüm önerisi geliştirmek için Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nu göreve çağırmayı dahi akıl edemiyorlar. 2017’nin sonuna kadar bu ülkeyi taşımaları mümkün değil. CTP olarak tarihsel bir görev var karşımızda. Kıbrıs sorununda son dakikaya kadar büyük bir sorumluluk bilinciyle her noktada çalışmalıyız. Ama bunun yanında bu memlekette nasıl bir sağlık, eğitim, turizm, ekonomi politikası sorularının cevaplarını da üretmek zorundayız.”

“Fazla tevazu göstermemeliyiz”

CTP’ye yönelik eleştirilere de yanıt veren Erhürman, şunları ekledi:

“Son dönemde ‘CTP, UBP, DP birbirinden farksız’ deniyor. CTP’liler o kadar sabırlı ki, 1970’ten beri UBP ve DP zihniyetinin bizim insanlarımıza neler çektirdiğini, bizim ne bedeller ödediğimizi anlatmaya bile tenezzül etmiyorlar. Bu bizim büyüklüğümüzü gösterebilir ama fazla tevazu da iyi değil. En azından bizden öncekilerin hatırına ‘Siz kim oluyorsunuz da bizi bu zihniyetle aynı kefeye koyuyorsunuz?’ diye sormak zorundayız. Aksi takdirde gerçekten çok gereksiz bir tevazu göstermiş oluruz. Bileceğiz ki hep taşlanacağız, ama birbirimize ne kadar yaslanırsak o taşların etkisi o kadar azalır. İnatlarına meyve vermeye devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 08:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104