Siyasileştirme çabası olarak görüyorum

banner37

KTGB Başkanı Sami Özuslu, AGİT danışmanlığında ve iki tarafın gazeteci örgütlerinin desteği ile yine iki tarafın medya etik kurulları tarafından hazırlanan ve 10 Temmuz’da çıkacak olan terminoloji sözlüğüne, Güney Kıbrıs’ta bazı kesimlerce gösterilen tepkilere cevap verdi

banner87
Siyasileştirme çabası olarak görüyorum
banner90
banner8

Tünay MERTEKCİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) danışmanlığında, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ve Kıbrıs Rum Gazeteciler Birliği’nin desteğiyle, iki tarafın medya etik kurulları tarafından hazırlanan ve 10 Temmuz’da yayınlanacak olan terminoloji sözlüğüne Güney Kıbrıs’ta bazı kesimlerce gösterilen tepkilere cevap veren Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Sami Özuslu, söz konusu tepkileri ‘siyasileştirme çabası’ olarak gördüğünü söyledi.

KIBRIS’a konuşan KTGB Başkanı Sami Özuslu, söz konusu kitapçığın çok büyük emeklerle hazırlandığını söyledi.

Sami Özuslu, güneyde önce Simerini Gazetesi’nin konuyu gündeme getirdiğini söyledi ve bütün medyanın daha sonra konuya daldığını belirtti.

Genel olarak provokatif davrananların bulunduğuna dikkat çeken Özuslu, işin ilginç tarafının, siyasetin olduğu gibi konuya dalmış olduğunu kaydetti.

Özuslu: Gereken cevap verildi

Konuyu siyasileştirme çabası olarak gördüğünü söyleyen Özuslu, “her şeyden önce, güneydeki gerek gazeteciler sendikası, gerekse bu terminoloji sözlüğün hazırlanmasına emek koyan kişiler gereken cevabı verdiler” dedi.

Birilerinin Kıbrıs sorununun üzerinden, iç politik malzeme yapmayı amaçladığını belirten Özuslu, birilerinin bunu korkutarak, ürküterek ve çarpıtarak yapmaya çalıştığını ifade etti.

Daha yayınlanmamış bir sözlüğün üzerinden bunların yaşandığını kaydeden Özuslu, bu sözlüğün tamamen tavsiye nitelikli olacağını dile getirdi.

Etik veya terminolojinin tercihe göre kullanıldığından söz eden Özuslu, “biz kimseye terminolojiyi değişin falan demiyoruz” dedi.

Bu sözlüğün hazırlanmasındaki komitede, AGİT’in danışmanının, iki Kıbrıslı Rum’un ve iki de Kıbrıslı Türk’ün bulunduğunu ifade eden Özuslu, bu komisyonun uzun süredir çalıştığını söyledi.

Sözlüğün son şeklinin verilmek üzere olduğunu ifade eden Özuslu, 10 Temmuz’da son halinin yayınlanacağını belirtti.

Yayınlanmadan önce böyle bir fırtına koparılmasının beklemedikleri bir şey olmadığını söyleyen Özuslu, kuzeyde de tepkilerin olacağını vurguladı.

“Biz karşı tarafın okuyucusunu, dinleyicisini daha az rencide edecek şekilde bir dil tercih edebilir miyiz?” şeklinde bir çalışma olduğunu söyleyen Özuslu, tahtaya tahta demek yerine, karşı taraf için tahta kelimesi kötü bir anlam taşıyorsa, ahşap denilebileceğini kaydetti.

“Basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir adımmış gibi gösterilmesi komik”

Yaptıklarının alternatif kelimeler ve deyimler önerisi olduğuna dikkat çeken Özuslu, bunun basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir adımmış gibi gösterilmesinin komik olduğuna vurgu yaptı.

Basın özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili değil, tam aksine basının çok daha geniş kitleler tarafından anlaşılması açısından bu konunun önemli olduğunu ifade eden Özuslu, bunu kullanıp kullanmamanın artık medyanın yayın politikasına ve benzeri şeyleri bağlı olduğunu söyledi.

Dünyanın birçok saygın kuruluşları tarafından kullanılan terminolojinin farklı olduğuna değinen Özuslu, 10 Temmuz’da çıkacak olan kitapçığın üstün emeklerle oluşturulduğuna dikkat çekti.

Bu kitapçığın AGİT basın özgürlüğü ofisinin şemsiyesinde, iki tarafın medya etik kurullarından uzmanların ve gazeteci örgütlerinin desteğiyle ortaya çıktığını söyleyen Özuslu, üstün emeklerle hazırlandığını ifade etti.

Söz konusu kitapçığın, belki de basın ödülü alabilecek nadide bir eser olduğuna dikkat çeken Özuslu, buna karşı çözüm karşıtı güçlerin top yükün tepki gösterilmesinin nedeninin de bu olduğunu söyledi.

“Biz ezberi bozalım diyoruz” şeklinde konuşan Özuslu, aynı durumun geçmişte tarih kitaplarında da yaşandığını belirtti.

“Doğru yolda olduğumuzdan eminiz”

Zamanında Kıbrıs Türk tarafının tarih kitaplarını değiştirmeyi başardığını söyleyen Özuslu, bunun dünyanın bütün çatışmalı bölgelerinde örnek teşkil ettiğine de değindi.

Bir birimizi daha iyi anlayabilmenin önemli olduğuna dikkat çeken Özuslu, “sadece Kıbrıslı Türk-Rum değil, mülteciler için, yabancı işçiler için ve kadın ticaretinin sürdüğü sektördeki kadınlar için biz terminoloji konusunda tamam mıyız?” dedi.

Cinayet haberleri ve ev içi şiddet konularında nasıl daha çok çocukları rahatsız etmeyecek şekilde haber yapılabilir konusunda, uzman psikologlarla eğitim yaptıklarını kaydeden Özuslu, bu tür çabaların sadece Kıbrıs sorunu bağlamında görülmemesi gerektiğini söyledi.

Kendilerinin doğru yolda olduklarından yüzde yüz değil, yüzde bir trilyon emin olduklarını belirten Özuslu, bu konunun geçen yıl AGİT Basın Özgürlüğü Ofisi’nin düzenlediği, hem kuzeyden hem de güneyden iyi niyet memorandumunda ortak aklın ürünü olduğunu söyledi.

Söz konusu durumun geniş bir desteğinin olduğunu da söyleyen Özuslu, bu terminoloji kitapçığı çıktığında herkesin memnun olacağından yüzde yüz emin olduğunu kaydetti.

Özuslu, “Kıbrıs sorununda bir birimizi ötekileştirmeye devam edelim diyenler hariç, biz bildiğimiz yolda etik kuralların daha yaygın ve saygın biçimde kullanılabilmesi için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75