banner6

“Siz geleceğe yürürken biz geçmişi arar olduk”

banner37

“Siz geleceğe yürürken  biz geçmişi arar olduk”
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği, fahiş fiyatlardan dolayı üretimin her geçen gün imkansız hale gelmesi ve narenciyeye hak edilmeyen fiyat teklif edilmesi gerekçesiyle dün Güzelyurt’ta eylem yaptı.

   Eyleme narenciye üreticileri, hayvan üreticileri ve yetiştiricileri, çiftçiler, avcılar, kamyoncular, esnaf ve zanaatkârlar katıldı.

   Güzelyurt Terminali’nde yapılan eylemde sloganlar atıldı, pankartlar taşındı.  

   Eylemciler, “Esnaf her gün yeni bir fiyat ile uyanıyor”, “Siz geleceğe yürürken biz geçmişi arar olduk”, “Sen yönetemiyorsan bırak biz yönetelim”, “Faturaları öderik de bedel ödemekten usandık”, “Sen Torosları görün ama biz önümüzü göremiyoruz”, “Market denetimi ne oldu?”, “Sen asgari ücretlinin nasıl geçindiğini bilirmin” yazılı pankartlar taşıdı. 

   Üreticiler ve kamyoncuların iş araçlarıyla katıldığı eylemde “Spider Man” kostümlü bir kişi dikkat çekti. Eylemde, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Direne direne kazanacağız”, “Birlik mücadele dayanışma” ve “Hükümet istifa” sloganları atıldı.
  

Alioğlu: Tedbir alınmazsa

eylem için Lefkoşa’ya geleceğiz

   Eylemde konuşma yapan Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, dünkü eylemin hükümet edenlere ciddi bir mesaj olduğuna vurgu yaptı.

   Alioğlu, elektrik ve akaryakıt zammının yanı sıra, kimyevi gübre, ilaç ve gıdanın dövize endeksli olması sonucunda birçok gıda ürüne yansıyan fahiş fiyatların üreteni, üretim yapmaktan vazgeçme noktasına getirdiğine dikkat çekti. Alioğlu, narenciye üreticisinin ürününe, alıcılar tarafından hak edilmeyen fiyatlar teklif edilmesinin bardağı taşıran son nokta olduğunu kaydetti.

   Alioğlu, “Tedbir almazlarsa daha büyük, sert ve şok bir eylem için Lefkoşa’ya geleceğiz. Bir an evvel narenciye üreticisinin sesine kulak verin. Ürün dalında kalıyor. İhracatçı ürünü beleş almak istiyor. Buradan Tarım Bakanı ve bürokratlarına sesleniyorum. Sakın ihracatçıya teşvik verilmesin, verilecekse de sıkmaya gidecek olan ürün fiyatlarına 2.5 TL fiyat versin” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar çok öfkeliydi

   Bazı vatandaşlar da eylemde söz alarak konuştu ve sert bir dille hükümeti eleştirdi.

   Bir konuşmacı “Geçinemez duruma geldik. Ben yaşlı bir anayım. Buraya evlatlarımın, torunlarımın geleceği için geldim” derken bir başka vatandaş ise, “Aybaşı olmasına rağmen cepte 100 TL kaldı” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110