Siz hükümet kurup hükümet bozan bir ailenin ferdisiniz...

banner37

İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele Emirname Taslağı’nın açıklandığı “Danışma Toplantısı”nda Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın işadamı Mete Boyacı’ya yönelik sözleri şok etkisi yarattı:

banner87
Siz hükümet kurup hükümet bozan bir ailenin ferdisiniz...
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da dün emirnamelerle ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısında fikirlerini söyleyip, bazı itirazlarda bulunan işadamı Mete Boyacı’ya, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, “Siz hükümet kurup hükümet bozan bir ailenin ferdi olarak…” diye bir ifade kullandı. Bu şok sözler, toplantının yarım kalmasına neden oldu. Yiğitcan’ın sözlerine tepki gösteren Mete Boyacı ile katılımcıların çoğu salonu terk etti… Türkmen Yiğitcan, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, özür diledi ama toplantı bu gerginlik nedeniyle tamamlanamadı.

Emirname taslağı ile ilgili bilgi verildi

Gazimağusa- İskele- Yeniboğaziçi İmar Planı yürürlüğe girinceye kadar geçecek sürede yaygın ve parçacıl gelişmenin önlenmesi, yerleşimlerin karakterinin korunması ve doğal çevre ile tarihi kültürel miras alanlarının korunmasını sağlamak amacı ile hazırlanan Emirname Taslağı, dün akşam İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen halka açık “Danışma Toplantısı”nda katılımcılara sunuldu.

Rauf Raif Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 17.00’de başlayan toplantıya İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, UBP Milletvekilleri Hamza Ersan Saner, Nazım Çavuşoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, bölgenin bazı eski belediye başkanları, inşaat şirketleri, emlakçılar, İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Sakin başlayan ancak emirnamenin açıklanmaya başlamasıyla gerginleşen toplantıya soru-cevap ve öneriler kısmında Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, iş adamı Mete Boyacı’nın bir söylemine karşılık olarak “siz hükümet bozup hükümet kuran bir ailenin ferdi olarak” sözleri damga vurdu. Bu sözlere katılımcıların birçoğu tepki gösterdi ve salonu terk etti. Tepki gösteren katılımcılar Türkmen Yiğitcan’ı istifaya davet ederlerken, Mete Boyacı ise Türkmen Yiğitcan’ı dava edeceğini söyledi.

Türkmen Yiğitcan ise, daha sonra sözlerinin uygunsuz olduğunu belirterek, Mete Boyacı’dan özür diledi.

Yiğitcan: Bu emirnamenin son şekli değil

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, hazırlanan Emirname taslağının Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi’ni kapsadığını söyledi.

Emirname taslağının Şehir Planlama Dairesi'nin resmi web sitesinden yayınlanacağını ve vatandaşın görüşlerine açık olacağını dile getiren Yiğitcan, “Hazırlanan emirnamenin son şekli değil, biz yaptık oldu mantığıyla hareket edilmiyor” ifadelerini kullandı.

Baybars: Emirname ve İmar Planı’na ön yargı var

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars konuşmasında Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele İmar Planı’na doğru yürürken imar planının gerçekte anlam kazanmasına olanak sağlayacak bir emirname yürürlüğe koyma fikrinde gelişen bir toplantı yapma ihtiyacı doğduğunu söyledi.

Ayşegül Baybars, günümüze kadar imar planlarının veya emirnamelerin herkesin kafasında korkulacak bir enstrüman olarak algılandığını ve herkeste bir ön yargı oluşturduğunu kaydetti.

Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele bölgesinin parçacıl, yaygın ve planlı gelişmesini engelleyecek durumda olmadığını ve bunun bir şans olduğunu belirten Baybars, doğru bir imar planı ile sağlıklı ve planlı şehirlerde yaşamamızı sağlayacak enstrümanları hayata geçirme şansımızın hâlâ bulunduğunu bildirdi.

“Dayatma yok”

Ayşegül Baybars, KKTC’nin bazı bölgelerinin Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele kadar şanslı olmadığına da vurgu yaptı.

Baybars, özellikle Yeniboğaziçi ve İskele Bölgeleri’nin ciddi anlamda planlı büyümenin gerçekten de sağlanabileceği bir vizyon olduğunu aktardı.

Plan ve emirnameler çalışılırken hem kamudan hem de kamu dışından çok çeşitli disiplinlerin görüşleri alınarak hayata geçtiğini ifade eden Ayşegül Baybars, dolayısıyla kimsenin emirname ve imar planlarıyla tek başına dayatma yoluyla bir gecede bir bölgenin kaderini çizme niyetinde olmadığını dile getirdi.

Bakan Baybars, sunulacak her türlü görüşün daireleri tarafından değerlendirilecek ve gerekli revizeler ve fikir birliktelikleri oluştuktan sonra emirnamenin hayata geçirileceğini dile getirdi.

Ayşegül Baybars şöyle konuştu:

“Bir şehri planlamak çok kolay değil ama biz şu anda şehirlerimizi planlamakta oldukça geç kaldık. Bunun da ciddi anlamda sıkıntılarını yaşıyoruz. Bizim öngördüğümüz nokta ekonomiye, turizme, ticarete ve belli sektörlere katkı sağlarken bir yandan Kıbrıs’ın kültürel değerlerine, tarihi miraslarına ve ada ülkesi olma yapısına uygun koşullarla bir planlamayı sağlamaktır. Bu nedenle bugün bizim için Müteahhitler Birliği’nin görüşleri neyse, bir bireyin görüşü de aynı derecede önemlidir.”

Bakan Baybars, Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı’nı 2020 başında hayata geçirmeyi planladıklarını, amaçlarının ülkeyi emirnamelerle yönetmek olmadığını sözlerine ekledi.

Emirname taslağı katılımcılara aktarıldı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın konuşmasının ardından Şehir Planlama Dairesi personellerinden Şehir Plancısı Nurhan Hızal, Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele Emirnamesi’nin taslağını detaylı bir şekilde katılımcılara aktardı.

Emirname taslağının aktarılmasının ardından toplantıda katılımcıların sorularının cevaplanıp görüşlerinin dinlenmesi kısmına geçildi.

Bu kısımda bazı emlakçılar emirname taslağı ile ilgili çekincelerini dile getirip, özellikle taslakta belli bölgeler için yer alan kat ve metrekare sınırlamalarına tepki gösterdi.

Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu’ndan Erol Emin ve Mağusa İnisiyatifi’nden Mertkan Hamit, Mağusa’nın yeşil alan bakımından yetersiz olduğuna ve betonlaşmanın kontrolsüz bir şekilde devam ettiğinden yakındılar.

Yiğitcan’ın sözleri salonu gerdi

Soru ve görüşler kısmının sonuna yaklaşıldığında işadamı Mete Boyacı, devletin altyapılarla ilgili zorunluluğu bulunduğunu aktardı.  Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan ise Mete Boyacı’ya yönelik “Siz hükümet bozup hükümet kuran bir ailenin ferdi olarak…” sözleri sırasında salonda bulunan birçok kişi bu söyleme tepki gösterdi. Bu sözlere tepki gösteren katılımcılar ayağa kalkıp salonu terk etti.

Bazı katılımcılar Türkmen Yiğitcan’a uzun süre sözlü tepkide bulunurken, Mete Boyacı ise Türkmen Yiğitcan’ın kendisine yönelik bu iddialarını kanıtlamasını istedi. Mete Boyacı, Türkmen Yiğitcan’ı bu sözlerinden ötürü dava edeceğini de söyledi.

Türkmen Yiğitcan daha sonra yaptığı açıklamada; “Uygunsuz sözlerim için Mete Boyacı’dan özür dilerim. Bunu kast etmek istememiştim. Siyasetin memleketi idare ettiğini söylemek istedim. Biz bunun altını dolduracağız. Bu ülkede yıllarca ekonomik kalkınma planları yapılmadı. Altını biz dolduramadık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75