Skandal!

banner37

Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verilen ve yeşil reçeteye tabi olan Suboxone isimli ilacın, bazı hastalar tarafından satıldığı ve cezaevine gizlice sokulduğu belirlendi

Skandal!
banner87

Emine UYSAL

Sağlık Bakanlığı’nca 54 hasta için getirilip Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde narkotik sınıfına giren, eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılan ve yeşil reçeteye tabi olan Suboxone isimli ilacın, bazı hastalar tarafından satıldığı ve cezaevine gizlice sokulduğu belirlendi.

Polis Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan özel bir birim tarafından yürütülen soruşturma bir skandalı ortaya çıkardı.

20 yaşındaki Münevver Özel Soyder isimli genç bir kadının tasarrufunda toplam 91 adet suboxone isimli hap bulundu. Soyder’in konu hapları Mahmut Saymaz’dan satın alıp, ağzına saklayarak, cezaevindeki bazı kişilere ulaştırdığı belirlendi.

Konu hapın eczanelerde satışının yapılmadığı, sadece Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin kontrolünde 54 hastaya verildiği öğrenildi.

 

20 yaşındaki genç kadında onlarca Suboxone bulundu

Merkezi Cezaevi’nde tutuklanan 20 yaşındaki Münevver Özel Soyder’in yakalanacağını anlayınca ağzında poşet içinde sakladığı 36 adet yeşil reçeteye tabi hapı cezaevinin avlusuna attığı belirlendi.

Soyder’in evinde yapılan aramada 55 adet daha yeşil reçeteye tabi hapın bulunması skandalın boyutunu gözler önüne serdi.

 

İki kişi tutuklandı

“İlaç ve Eczacılık Yasası’na Aykırı Hareket” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Münevver Özel Soyder ve 55 yaşındaki Mahmut Saymaz, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Mağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis çavuşu Müjdat Günay’ı dinletti.

 

Polis: İhbar alındı

Mahkemede yeminli şahadet veren Günay, 17 Haziran’da alınan bir ihbarda, Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde sadece bazı hastalara verilen ve yeşil reçeteye tabi olan hapların zanlı Münevver Özel Soyder tarafından Merkezi Cezaevi’ne sokulacağı bilgisinin alındığını belirtti.

Zanlı Münevver Özel Soyder’in Merkezi Cezaevi’nde belirlendiğini anlatan Günay, zanlının üzerinde arama yapıldığını, üzerinde herhangi bir şey bulunamadığını ve tutuklandığını söyledi.

Polis çavuşu Müjdat Günay, zanlı Münevver Özel Soyder’in evinde yapılan aramada odasında iki ayrı noktada 10 adet yeşil reçeteye tabi olan Suboxone, 45 adet de üzerinde Deva yazılı hap bulunarak emare alındığını kaydetti.

 

Sorgulandı, itiraf etti, haplar bulundu

Polis çavuşu Müjdat Günay, zanlının sorgulandığını ve konu hapları Girne’de sakin Mahmut Saymaz’dan cezaevine götürmek için aldığı ve ağzında gizlediği hapları yakalanacağı esnada yere attığını itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Günay, zanlı Münevver Özel Soyder’in gösterdiği hapların asfalt yolun içinde poşete sarılı halde bulunduğunu ve muhtemelen üzerinden araba geçmesi sonucu toz haline dönüştüğünü anlattı.

Hapların bulunarak emare alındığını söyleyen Günay, zanlının konu hapları Mahmut Saymaz’dan aldığının belirlendiğini belirtti.

Günay, zanlı Mahmut Saymaz’ın evinde yapılan aramada bir adet Suboxone isimli ilaç bulunarak emare alındığını belirtti.

Tahkikatın yeni başladığını, her iki zanlının da gönüllü ifade verdiğini söyleyen Günay, haplara tahlil yapılacağını ve ifadelerin de teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini kaydetti.

Aranan şahıslar olduğuna dikkat çeken Günay, her iki zanlının da üç gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

 

“Yaptığım suçun farkındayım”

Mahkemede söz alan zanlı Münevver Özel Soyder, “Pişmanım. Yaptığım suçun farkındayım” dedi.

Diğer zanlı, herhangi bir şey söylemedi.

Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER