banner6

‘Skandal video’ olayında düğüm çözülüyor

banner37

Başbakan Saner'in yer aldığı ve sosyal medyada paylaşılan videoyla ilgili başlatılan polis soruşturması derinleşti. Meseleyle ilgili UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun bakanlık dönemindeki özel kalem müdürü ile silinen videoları geri getirdiği iddia edilen telefoncu da tutuklandı. Tutuklu sayısı 5’e yükseldi

‘Skandal video’ olayında düğüm çözülüyor
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, KKTC gündemine bomba gibi düşen ‘skandal video’nun ifşasıyla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında önemli delillerle, yeni zanlılara ulaştı. 
Başbakan Hamza Ersan Saner’in şikayetinden sonra, meseleyle ilgili tutuklu sayısı 5’e yükseldi.
Meseleyle ilgili N.P.G., C.K., G.S.’den sonra polis biri UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun bakanlık dönemindeki Özel Kalem Müdürü olan M.Ö. ile Lefkoşa’da telefon işleriyle uğraşan C.B.’yi tutukluk talebiyle mahkemeye çıkardı ve aleyhlerine tahkikat maksatlı iki gün tutukluluk emri aldı.

“Özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “Cinsel taciz” suçlarıyla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde, polis, zanlıların tasarrufundan emare zapt ettiği cep telefonu, bilgisayar ve laptopu incelenmesi için Data İnceleme Şubesi’ne gönderecek.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Nöbetçi Yargıç Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Gökhan Eser, meselenin tahkikatını yürüten Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Abdülkadir Gildir’i yeminli şahadete çağırdı.
Gildir, zanlıların, 2020-2021 yılları arasında, Gazimağusa’da meydana gelen, “Özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “Cinsel taciz” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.
Polis çavuşu Abdülkadir Gildir, Hamza Ersan Saner’in, 21 Ekim’de, polise, N.P.G. ile internet üzerinden yapmış oldukları görüntülü konuşma videosunun içeriğinin değiştirilip, internet üzerinden dağıtıldığı yönündeki şikayeti üzerine başlattığı soruşturma kapsamında tutukladığını ifade etti.

“Video görüntülerinin geri getirilmesini M.Ö. teşvik etti”

banner134

Abdülkadir Gildir, N.P.G.’nin bahse konu videoyu telefonuna çekip, daha sonra sildiğine dair itirafı bulunduğuna dikkat çekti.

Gildir, konu video görüntülerinin, M.Ö.’nün teşvikiyle, C.K. ve G.S.’nin yardımıyla C.S.’nin işyerinde henüz tespit edilemeyen bir yöntemle geri getirildiğinin tespit edildiğini belirtti.
Zanlıları derdest emri gereği tutukladığını kaydeden Gildir, M.S.’nin evinde, C.S.’nin işyerinde yaptığı aramada cep telefonu, bilgisayar ve laptopu emare zapt ettiğini kaydetti.
Tanık çavuş, temin ettiği gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibini henüz tamamlanmadığını belirterek, derin ve titiz soruşturmasını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden süre talep etti.

Avukatlar tutukluluk talebine itiraz etmedi 

Zanlı M.Ö.’nün avukatı Hasan Yücelen ve C.S.’nin avukatı Eylem Şerifoğlu, tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak mahkemede bazı iddialarda bulundu.
Avukat Hasan Yücelen, müvekkili aleyhindeki suçlamaları reddetti ve “İthamların hiçbiri müvekkilim için uygun değil. Müvekkilim yasanın hiçbir maddesini ihlal etmedi” savunmasında bulundu.
Yücelen, ayrıca müvekkilinin Hamza Ersan Saner’in isteği üzerine tutuklandığını iddia ederek, “Video montaj mı?” sorusunu sordu.
Telefon satışı, tamiri, servisi yapan C.S.’nin avukatı Eylem Şerifoğlu ise, müvekkilinin, N.P.G.’nin telefonuna fiziki bir müdahalesi bulunmadığını belirterek, “‘Silinmiş video görüntülerini nasıl geri getirebilirim?’ diyen N.P.G.’ye bilgi verdi” dedi.

Polis çavuşu Abdülkadir Gildir ise videonun uzmanlar tarafından incelendiğini yineledikten sonra, lehte ve aleyhte olan tüm hususları araştırdıklarını anlattı.
Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, talebi uygun ve adil buldu.
 Serden, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için iki zanlının da iki gün polis nezaretinde tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104