Slovak yetkililer güneyde temaslarda bulunuyor

banner37

Slovakya Savunma Bakanı Peter Gadjo ile Slovakya Ulusal Konsey (Parlamento) Başkanı Andrej Danko’nun, Güney Kıbrıs’ta ayrı ayrı temaslarda bulunmakta oldukları haber verildi.

banner87
Slovak yetkililer güneyde temaslarda bulunuyor
banner90
banner8

Fileleftheros gazetesi “UNFICYP’teki Slovak Birliğinin Sayısı Arttı” başlıklı haberinde, Slovakya Savunma Bakanı Peter Gadjo’nun, geçtiğimiz Pazartesi günü Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ile görüşmesinden sonra yaptığı konuşmada, Slovakya’nın Kıbrıs sorununun çözümüne istikrarlı desteğini ifade ettiğini belirtti.

Gazeteye göre Gadjo, “Slovakya’nın Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin tezinin istikrarlı olduğunu ve önemli olan şeyin, adanın iki kesimli iki toplumlu federasyon temelindeki toprak bütünlüğü olduğunu” söyledi.

Slovak asker sayısı 159'dan 168'e çıktı

Brastislava’nın Kıbrıs sorununun çözümünü güçlü bir şekilde desteklemekte olduğunu dile getiren Slovak Bakan, BM’nin talebinin ardından, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’ndeki (UNFICYP) Slovak Birliğinin sayısının 159’dan 168 askere çıkarıldığını ifade etti.

Gazeteye göre Fokaidis ile iki ülke arasındaki askeri işbirliğini ele aldıklarını da dile getiren Gadjo, Fokaidis’e eğitim için Slovakya’daki tesislerin kullanılmasını önerdiğini, öte yandan “Argonaftis” tatbikatına katılım konusundaki daveti de kabul ettiğini söyledi.

Gazeteye göre Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ise konuşmasında, Kıbrıs’taki Slovak Birliğinin katkısından ötürü, Slovakya’ya teşekkür etti.

“Kıbrıs’ın, güvenlik ve istikrar kapısı olarak bölgedeki rolüne” vurgu yapan Fokaidis, vizyonlarının, Doğu Akdeniz’in kargaşa bölgesinden, komşu ülkeler arasındaki refah ve işbirliği bölgesine dönüştürülmesi olduğuna işaret etti.

Slovakya parlamento başkanı da güney Kıbrıs’ta

Öte yandan gazete, Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmekte olan Slovakya Ulusal Konsey (Parlamento) Başkanı Andrej Danko’nun da ülkesi Slovakya’nın, Kıbrıs sorununa gerek uluslararası, gerek de Avrupa düzeyinde destek vermeyi sürdüreceğini söylediğini iletti.

Danko’nun Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Şilluris ile görüştüğünü yazan gazete, Şilluris’in, Slovakya’nın ezelden beridir bütün alanlarda Güney Kıbrıs’a desteğini gerçek anlamda gösteren çok dost bir ülke olduğunu söylediğini aktardı.

Gazeteye göre Danko ise konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın bir an önce tarihin travmalarını atlatması dileğinde bulundu ve Güney Kıbrıs’ın ülkesi için yalnızca turizm destinasyonu olarak önemli olmadığını, ülkesinin dış politikasının odağında bulunduğunu da sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75