banner6

Soğuk havaya rağmen Arasta cıvıl cıvıldı

banner37

Arasta’ya akın eden Rumlar ve güneydeki yabancılar esnafı memnun etti

Soğuk havaya rağmen Arasta cıvıl cıvıldı
banner151 banner143

Ali CANSU

Turistler, Kıbrıslı Rumlar ve vatandaşlar dün Arasta Çarşısı’nı, Büyük Han’ı ve Selimiye Camisi etrafını doldurdu, bölgeye canlılık geldi.

Ülkemizin tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini görmek, tanımak isteyen turistler günübirlik de olsa KKTC’ye gelmeye devam ediyor.

Özellikle Lefkoşa’nın tarihi Arasta Çarşısı, Büyük Han ve Selimiye Camisi’ni (Ayasofya Katedrali) görmek isteyen turistler, guruplar halinde Lokmacı Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye geçerek buraları görme fırsatı yakalıyor. Turistlerin yanı sıra Kıbrıslı Rumların ve vatandaşlarımızın da dün bölgeye akın etmesi esnafın keyfini yerine getirdi.

Turistlerin kimisi bir köşede oturup gazetesini, kitabını okudu, kimisi yürüyüş yaptı veya kafelerde oturup sohbet etti.

Acıkanlar, restoranların dışarıya kurduğu masalarda yemeklerini yerken, yapılan alışverişler de esnafı keyiflendirdi. Bazı turistler de biralarını yudumlayarak, bu aralar hafif ısıtan güneşin de tadını çıkardı.

Güneşli ancak soğuk havaya rağmen kuzeyden güneye olduğu gibi, güneyden kuzeye geçişlerde de canlılık görüldü.

Hem kuzey hem de güney geçiş noktalarında yoğun bir kalabalık yaşanırken, zaman zaman sınır kapılarında kuyruklar da oluştu. Lefkoşa’daki Arasta Çarşısı’na gelen Rum müşteriler ile turistler, mağaza ve restoranlara büyük ilgi gösterdi.

Arasta’nın konukları, soğuğa rağmen restoranların dış mekânlarında oturarak yemek yerken, özellikle turistler kırmızı şarap ve birayı tercih etti.

Büyük Han’a da uğramadan edemeyen turistler ve Kıbrıslı Rumlar, restoranları doldururken bol bol fotoğraf çekti.

Büyük Han’da gösteri

Bu arada Büyük Han’da bir grup genç değişik dansları ile dikkat çekti. Ellerinde sopalar ile müzik yaratan gençler handaki misafirlerin ilgisini toplamayı başardı.

Değişik hareketler ile yerde müzik eşliğinde dans gösterileri yapan gençleri görenler bol bol fotoğraf da çektirdi.

Fotoğraf: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 08:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104