banner6

Sokağa çıkmaya korkar olduk!

banner37

Adanın her iki yanında da Koronavirüs vakasına rastlanması herkesi endişelendirdi. Toplumda önceki gün yaşanan panik hali, dün biraz dindi ama bu kez de sokağa çıkma yasağı varmış gibi herkes evine çekildi

Sokağa çıkmaya  korkar olduk!
banner99

Ahmet UÇAR

   KKTC ile Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs vakalarının görülmesi, adanın her iki yanında da büyük paniğe neden oldu.

   Önceki gün marketlere koşup evlerine yiyecek stoku yapan vatandaşlar, eczanelerdeki ve marketlerdeki maske ile antibakteriyel jelleri tüketti.

   Toplumda büyük korku ve paniğe yol açan virüs, birçok kişiyi eve kapattı.

   Virüsün kendilerine de bulaşma korkusu yaşayan vatandaşlar, sanki de sokağa çıkma yasağı varmış gibi acil bir durum olmadıkça ya da iş gereği olmadıkça dışarıya çıkmamayı tercih etti.

   Lefkoşa ve Girne’de her gün çok sayıda kişiyi ağırlayan tarihi mekanlar, sokaklar ve çarşı dün neredeyse bomboştu.

   Lefkoşa’da Arasta çarşısı Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapanmasının ardından şimdi de virüs korkusu nedeniyle ikinci bir ekonomik darbe aldı.

  

Maskesiz dolaşan yok gibi

banner134

   Uzmanlar, maske kullanımının yalancı güven hissi verdiğini vurguluyor.

   Maskeyi sadece hasta olanların takması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor ancak bunu dinleyen yok gibi…

   Sokakta gördüğümüz birçok kişi maskeli…

   Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin hemen hemen hepsinin maske kullanıyor olması, öğrenciler arasındaki paniğin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Dereboyu, terminal bölgesi,

Girne Kordonboyu sakin

   Bakanlar Kurulu kararıyla okulların tatil edilmesi, sokaklara da yansıdı. Her gün sabah ve öğle saatlerinde trafikte yaşanan yoğunluk, dün yoktu.

   Koronavirüs korkusuyla da evlerinden çıkmamayı tercih eden kişi sayısının da artması bu yoğunluğun azalmasına etken oldu.

   Her gün okul çıkış saatinde yoğun trafik olan, sokakları öğrencilerle dolup taşan Lefkoşa terminalinde dün, deyim yerindeyse “in cin top oynuyordu”… Birkaç otobüs haricinde terminalde araç bile yoktu.

   Lefkoşa’nın en işlek caddelerinden Dereboyu’nda da dün sakinlik vardı.

   Turistlerin en uğrak noktası Girne Kordonboyu diğer bölgelere göre nispeten biraz daha kalabalıktı ancak her günkü misafir sayısından daha az kişinin bölgede gezdiği görüldü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104