“Sokak hayvanları çiplenmeli ve ruhsatlandırılmalı”

banner37

Güzelyurt’a bağlı Akçay köyünde üç köpek zehirlendi, Güzelyurt Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Özçınar, sokak hayvanlarının kayıt altına alınmamasının bu sorunları doğurduğunu ifade etti

banner87
“Sokak hayvanları çiplenmeli  ve ruhsatlandırılmalı”
banner90
banner99

Erol KANLIADA

   Güzelyurt’a bağlı Akçay köyünde, dün sabahın erken saatlerinde ikisi yavru ve biri anne olmak üzere üç köpek zehirlendi.

   Konuyu sosyal paylaşım sitesinden duyuran Altın Patiler Derneği, bu duruma tepki gösterirken, Güzelyurt Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Akçay’da meydana gelen olayın bilgisinde olduğunu belirtti ve sokak hayvanlarının korunmalarının sağlanabilmesi için kayıt altına alınmalarının gerektiğinin altını çizdi.

   Altın Patiler Derneği, bölge halkına çağrı yaparak zehirlenmiş köpekler olduğunu ve gören kişilerin önce veteriner kliniğe sonra da kendilerine ve polise ulaşması için çağrı yaptı.

   Altın Patiler Derneği’nin dün sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından konuyla ilgili fotoğraflarla yaptığı paylaşımda, “14 yaşında çocuk, yavruyu yaşatmak için sabahın 2’sinde uğraşıyor panik içinde! Yeter arttık!! Takipçimizin iletisidir; Bu iki yavru ve anneleri bugün Akçay’da zehirlendi. Yavruların biri öldü biride can çekişiyor, anneleri ortada yok. Şu an can çekişen yavruya zeytinyağı verip kusturduk biraz. Hatta bildiğimiz tüm veterinerleri aradık fakat açan olmadı... Hâlâ veteriner arıyoruz. Ne istiyorsunuz bu canlardan. Ağızları var dilleri yok, kimseye zararları yok. 1-2 ay önce bu köpekleri almaları için belediyeyi aramıştık, fakat bir şey yapamayacaklarını söylediler. Lütfen artık hayvanların yaşama haklarını ellerinden almayın. Onlar bizim için birer dost. Aranızda sevmeyenler olabilir fakat öldürerek elinize hiçbir şey geçmez” ifadelerini kullandı.

“Konu bilgimde”

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Güzelyurt Belediye Başkanı ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, yaşanan bu üzücü olayın bilgisinde olduğunu, sokak hayvanlarının çiplendirilip, ruhsatlandırılmadan bu gibi olayların önüne geçilemeyeceğini söyledi.

   Özçınar, sokak hayvanlarını sahiplenebilmek için ilk önce çiplendirmenin yapılması gerektiğini, hayvanlar kayıt altına alındığında ise onlara kimin zarar verdiğini tespit etmenin daha kolay olacağını söyledi.

“Sokak hayvanlarının refahı önemlidir”

   Özçınar, sokak hayvanlarının refahının önemli olduğunu, bu yüzden sokak hayvanlarına sahip çıkılabilmesi için bir an önce çiplendirme ve ruhsatlandırma yapılması gerektiğini vurguladı.

   Belediyeler Birliği olarak yaptıkları toplantıda diğer belediye başkanları ile de sokak hayvanları konusunu görüştüklerini ifade eden Özçınar, yeterli maddi kaynak bulabildikleri takdirde yeni hayvan barınakları yapılacağını söyledi.

   Özçınar, “Bu zehirleme olayını kim yaptıysa ya saldırıya uğramış ya da korkusundan yapmıştır. Tabii bunlar bahane olamaz, bu yüzden hayvanlar kayıtlanmış olsaydı bu suçu kim işlediyse tespit etmemiz daha kolay olacaktı, gereken ceza neyse verilecekti” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2019, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108