Sokak hayvanlarına kıymayın

banner37

Hayvan hakları savunucuları, sokak hayvanlarına yapılan zulmün son bulması için çağrısını yineledi. Sokak hayvanları konusunda yasada suç sayılan hallerle ilgili belediyelerin üzerine düşen görevlerin artık zorunlu kılınması ve işlenen suçlara karşı ceza kesilmesi isteniyor:

Sokak hayvanlarına kıymayın
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

YASAYA GÖRE BARINAK ZORUNLU… Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, yasanın her belediyenin bir barınağı olmasını öngördüğünü vurgulayarak, barınağı olmayan belediyelerin köpek toplayamayacağını ve yaşam alanı olmayan bölgelere köpek atamayacağını, bırakamayacağını, terk edemeyeceğini kaydetti. Curcioğlu, bunun artık bitmesini ve durmasını istediklerini, bu konuda ellerinden ne gelirse yapmaya devam edeceklerini ifade etti

CEZAİ YAPTIRIM UYGULANMALI… Curcioğlu, yasada var olup suç sayılan unsurlara da artık gerçekten cezasının verilmesi gerektiğini belirterek, “Cezai işlem neyse uygulanmalı. Hepimiz, herkes, üzerine düşeni artık sonuna kadar yapmalı. Yasalar gerektiği şekilde işlemeli. Cezalar verilsin, susulmasın, unutulmasın, gözler kapalı kulaklar sağır olmasın. Bu çocuklar bizim, bu çocuklar hepimizin” dedi

Ülkemizde zaman zaman çeşitli bölgelerde belediyelerin sokak hayvanlarına yasal olmayan müdahalelerde bulunduğu yönünde ortaya atılan iddiaları görüyor veya okuyoruz. Sadece belediyelerin değil, vatandaşların zarar verdiği, yaraladığı hatta canına kıydığı hayvanlar da var.

Son yaşanan üzücü olayın ardından gözler, yine belediyelerin bünyesinde olması gereken hayvan barınaklarına ve Hayvan Refah Yasası’na çevrildi.

Mehmetçik’te yaşanan ve Veteriner Dairesi personelince bir köpeğin uyutulması, Mehmetçik Belediyesi personelince de 2 anne ve yavrularının çöplüğe atılması, binlerce kişinin tepkisine yol açmıştı.

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, konu ile ilgili KIBRIS’a konuşarak, sokak hayvanlarına yapılan zulmün bitmesi için cezaların verilmesi gerektiğini kaydetti.

Curcioğlu, yasanın her belediyenin bir barınağı olmasını öngördüğünü vurgulayarak, barınağı olmayan belediyelerin köpek toplayamayacağını ve yaşam alanı olmayan bölgelere köpek atamayacağını, bırakamayacağını, terk edemeyeceğini kaydetti.

Curcioğlu, yasada var olup suç sayılan unsurlara artık gerçekten cezasının verilmesi gerektiğini belirterek, “Cezai işlem neyse uygulanmalı, hepimiz, herkes üzerine düşeni artık sonuna kadar yapmalı” şeklinde konuştu.

“Yasa rehabilite emrediyor”

Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu, Mehmetçik’te, belediye personelince çöpe atılan ve biri de uyutulan sokak hayvanlarının başına gelenlerin ve yaşanan olayın kendileri için tamamen bir yıkım olduğunu, psikolojilerinin hâlâ darma duman olduğunu vurguladı.

Curcioğlu, olayı şöyle anlattı:

“Biri erkek, ikisi kız ve birinin 4, diğerinin 7 yavrusu olan canlara mahalleli tarafından bakılmaktaydı.

Tavuk kümesine girmişler ve zarar vermişler ( Tavuklar için oldukça üzgünüm).

Veteriner Dairesi, kız olanları anne oldukları ve bebek emzirdikleri için uyutmuyor, erkek köpeği saldırgan olduğu gerekçesi ile uyutuyor. Veterinere göre saldırgan.

Ama köylülerle konuştuk hâlâ iletişimdeyiz, kimseye hiç bir şekilde saldırmışlıkları yok”.

Curcioğlu, durumun böyle olması halinde bile yasanın belediye tarafında köpeği barınağına alıp rehabilite etmek zorunda olduğunu, 10 gün süre ile ailesini aramak ve 10 gün sonunda ailesi bulunmaz ise yuva aramak için kurumlara başvurmak durumunda olduğunu emrettiğini kaydetti.

Mehmetçik Belediye Başkanı’ndan asla kendilerine bir yardım talebi gelmediğine dikkat çeken Curcioğlu,  başkanın çözüm odaklı bir yaklaşımı olmadığını söyledi.

Başkanın kendi açıklamasında da zaten bir canı uyutturduğunu, kalanları da çöplüğe attırdığını itiraf ettiğini belirten Curcioğlu, evlerimizdeki çocuklarımızın taşıdığı can kadar sokaktakilerin de can taşıdığına dikkat çekti.

Curcioğlu, Mehmetçik’ten alınan çocukların çoğunun yuvalandırdıklarını, annelerinin de kısırlaştırmak üzere olduklarını, kısacası çözümün olduğunu vurgulayarak, bugün hiç bir sağlık sorunu olmayan o güzel çocuğun da hayatta belki de yeni ailesiyle evinde olabilirken onun yaşam hakkının elinden alındığını kaydetti.

“Yasa her belediyenin bir barınağı olması gerektiğini söylüyor”

Curcioğlu, yasanın her belediyenin bir barınağı olmasını içerdiğini vurgulayarak, barınağı olmayan belediyelerin köpek toplayamayacağını ve yaşam alanı olmayan bölgelere köpek atamayacağını, bırakamayacağını, terk edemeyeceğini kaydetti.

banner134
“Bunu bile bile yapan belediyelerimiz hâlâ var” diyen Curcioğlu, bunun örneğini çok kısa süre önce yaşadıklarını hatırlattı.

İşini özenle yapan hayvan sever belediye başkanları da olduğunun altını çizen Curcioğlu, ama barınağı olmadığı halde köpek toplayıp, yaşam alanı olmayan yerlere atan ve bırakan belediye başkanları da olduğunu belirtti. 

Curcioğlu, ülke olarak her şeyi çok çabuk unuttuğumuzu ifade ederek, unuttuğumuz için de bunların çekinmeden yapılmaya devam edildiğini söyledi.

Curcioğlu, artık bu işin bitmesini ve durmasını istediklerine ve ellerinden ne gelirse yapmaya devam edeceklerine dikkat çekti.

Her belediyenin imkanı dahilinde bir barınak kurması gerektiğine vurgu yapan Curcioğlu, “Oradan yuvalanmaların yapılması için biz gönüllü kurumlarla destekleşir, tedaviler, bakımlar yapılır ve barınaktaki canlara yuvalar aranır. Belediyelerin görevlerinden biri de sokak hayvanlarına sahip çıkmaktır, onları ölüme terk etmek değil” dedi.

“Suça artık cezası verilmeli”

Curcioğlu, Hayvan Refah Yasası ile ilgili atılması gereken adımlar olduğuna işaret ederek, yavaş yavaş bu adımları atmak, eksiklere çare bulmak için çabaladıklarını ve ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Yeni tasarladıkları yasadan bahseden Curcioğlu, yasayı meclise sunduklarını ve oy çokluğu ile kabul edildiğini, ama henüz resmen geçmediğini kaydetti.

Curcioğlu, yasada var olup suç sayılan unsurlara da artık gerçekten cezasının verilmesi gerektiğini belirterek, “Cezai işlem neyse uygulanmalı. Hepimiz, herkes üzerine düşeni artık sonuna kadar yapmalı” şeklinde konuştu.

“Gözler kapalı, kulaklar sağır olmasın”

Devletin sorumluluğunda olan, olması gereken çoğu canın sorumluluğunu kendilerinin gönüllüler olarak üzerlerine aldığını vurgulayan Curcioğlu, şöyle devam etti:

“Ciddi yüklerin ve ciddi borçların altına girip, canların hayatlarını düzene sokmak, tedavi etmek, hayata yeniden kazandırmak için uğraş veriyoruz. Bundan son derece mutluyuz.

Devletimizden istediğimiz hiç bir maddi destek yok. Zaten bu zamana kadar da olmadı.

İstediğimiz tek şey maneviyat. Suç olan şeyler cezasız kalmasın. Belediyeler üzerine düşeni yapmakta zorunlu kılınsın, eğer yaptıkları bir yanlış bir hata varsa bu cezasız kalmasın. 

Bu çocukların hayatlarına, taşıdıkları canlarına saygı duyulsun ve buna göre davranılsın.

Üzerimizdeki psikolojik baskı cidden çok ağır, çok ciddi.

Yorgunuz, bitkiniz, gücümüz az, bize destek olsunlar, bize yardımcı olsunlar.

Yasalar gerektiği şekilde işlesin artık. Cezalar verilsin, susulmasın, unutulmasın, gözler kapalı, kulaklar sağır olmasın.

Bu çocuklar bizim, bu çocuklar hepimizin”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75