banner6

Sokaklarda solup gidiyorlar!

banner37

Sokaklarda solup gidiyorlar!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde son yıllarda sayıları günden güne artan sokak hayvanları için kısırlaştırma projeleri hayati önem taşıyor.

   Günümüzde sokaklarda gezen kedi ve köpek sayısının giderek arttığı görülüyor.

   Sahipleri tarafından büyük bir hevesle alınarak daha sonra terk edilen birçok köpeğin yanı sıra sahiplenilen ama kısırlaştırılmayan kedi ve köpeklerin başıboş sokaklarda gezmesine izin vermek de sokaklarda ciddi bir sokak hayvanı popülasyonu oluşturuyor.

   Bugün neredeyse hangi sokağa bakılsa, doğum yapmış, ya da hamile bir dişi kedi veya köpek görmek mümkün.

   Öte yandan sokak hayvanlarının refahı için kurulan derneklerin sosyal medya sayfalarında, hemen her gün sahip aranan onlarca yetişkin ya da yavru sokak hayvanı yer alıyor.

   Yıllarca derneklerin mücadelesi ve hayvansever kişilerin çabaları ile hayata tutunabilen sokak hayvanlarına her yıl yüzlercesi daha eklenirken, devletin bu konuda bir politikasının olmaması, belediyelerin kısırlaştırmalara yönelik projeler üretmemesi de büyük eleştiri konusu.

   Geçtiğimiz günlerde bazı derneklerin Cumhurbaşkanlığı’na sundukları proje ile KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde hayata geçirilen sokak hayvanlarını kısırlaştırma projesi ise hayvanseverlere ve sokak hayvanlarına umut oldu.

   KIBRIS’a konuşan Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, Cumhurbaşkanlığı ile başlatılan proje için oldukça heyecanlı ve mutlu olduklarını, projenin genişletilerek diğer bölgelerde de devam edebilmesi halinde ülkemizdeki bu problemin en insani yöntemle çözüleceğine dikkat çekti.

“Kısırlaştırma önemli”

   Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, günden güne artan sokak hayvanı popülasyonuna dikkat çekerek, bu konuda vatandaşa çok büyük görev düştüğünü, çünkü sokakta bulunan canların büyük bir bölümünün sahipli, terk edilmiş veya gezmesi için sokağa tek başına bırakılan canlar olduklarını belirtti.

   Kısırlaştırılmamış dişilerin sahiplerine seslenen Curcioğlu, her yıl hamile kalan dişi köpek ilanı açtıklarına dikkat çekti.

   Curcioğlu, bunun önüne bir şekilde geçilebileceğini kaydederek, o da kedi ve köpek sahiplerini bilinçlendirerek ve kısırlaştırmanın önemine değinerek mümkün olabileceğini vurguladı.

“Sokaktaki hayvanlar hepimizin sorunudur”

   Belediyelerin de bölgedeki halkı bilgilendirmek için projeler hazırlayıp uygulamaya koyabileceğinden bahseden Curcioğlu, bu sorunun hepimizin sorunu olduğunu, sokaktaki kedi ve köpeklerin sadece hayvanseverlerin sorunu olmadığını vurguladı.

   Curcioğlu, bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu insanların bazen unutabildiğine işaret ederek, “Bir kediye veya köpeğe araçla çarpmak iki taraf için de çok tehlikelidir. Bunu azaltabilmek bizim elimizdedir. Sokaktaki hayvan sayısını düşürmek, hem hayvanseverlerin, hem tüm halkın, hem de yetkililerin birlikte çözmesi gereken bir konudur” dedi.

   Sahipli hiçbir canın beş dakikalığına da olsa sokakta tek başına bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Curcioğlu, bu noktada ise belediyelerin caydırıcı cezalar uygulaması gerektiğini, böylelikle sorunun çözülebileceğini ifade etti.

“Cumhurbaşkanlığı projeye destek verdi”

   Bugüne kadar sokak hayvanlarını gerek kısırlaştırma, gerek tedavi ettirme, gerekse onlara güvenilir yaşam alanları yaratma anlamında devletin hiçbir desteğinin olmadığına değinen Curcioğlu, on yılı aşkın süredir tüm çalışmaları takipçileri ile el ele vererek yaptıklarını belirtti.

   Curcioğlu, bu ay Cumhurbaşkanlığı’nın Hope 4 Pets North Cyprus Derneği ile sundukları kısırlaştırma projesine destek vermesinin mutluluk verici olduğuna dikkat çekerek, benzer desteklerin daha fazla olması gerektiğini ifade etti.

   Curcioğlu, Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde hayata geçirilen sokak hayvanlarını kısırlaştırma projesinin bu hafta Lefke bölgesinden başladığını söyleyerek, “Kısırlaştırılacak canları yakalama ve ulaşım çalışmaları Lefke Kalkındırma Derneği (LEKAD), Pati Dostları Komitesi ve Özlem Oran tarafından yapılacaktır. Operasyonlar Animates Veteriner Kliniği ve Vetpetite Veteriner Kliniklerinde yapılacaktır” dedi.

   Altın Patiler Derneği ve Hope 4 Pets Derneği olarak kısırlaştırma sonrası hijyenik koşullarda bakım ve tedavi için Petline Pethotel’de her köpek için 7 gün hizmet alınacağından bahseden Curcioğlu, şöyle devam etti:

   “Bu sürede her can için yuva aranacak, proje kapsamında dişi ve erkek köpekler kısırlaştırılacak, her köpek işaretlendirilecek, her bir köpeği tanımlamak için yazılabilir tek kullanımlık plastik tasmalar sağlanacak.

   Öte yandan köpeklerin sağlık kontrolü sağlanacak, pire ve kene tedavisi yapılacak, ameliyat sonrası en az 7 gün bakımları ve antibiyotik tedavisi sağlanacak, trafik kazalarını önlemek için yansıtıcı tasma takılacak ve hasta veya yaralı hayvanlar için gerekirse veteriner tedavisi sağlanacak.”

“Başlatılan proje çözüm olabilir”

   Curcioğlu, 9-10 Mayıs’ta 7 köpeğin başarıyla kısırlaştırıldığını ve önümüzdeki birkaç gün içinde bu projeyle kısırlaştırılan tüm köpekleri yeniden yuvalamak için ilanlar yayınlanacağını kaydederek, yardımda bulunmak veya bağışta bulunmak isteyenlerin derneklere ulaşabileceğini söyledi.

   Projenin öneminden bahseden Curcioğlu, projenin başarı ile yürütülmesi ve diğer bölgelerde de uygulanmasını ümit etiklerini vurguladı.

   Öte yandan Curcioğlu, bu tür önemli projelere daha çok destek verilmesi gerektiğine ve temennilerinin de bu yönde olduğuna işaret ederek, Güney Kıbrıs’tan şu örneği verdi:

   “Güney Kıbrıs’ta geçtiğimiz perşembe günü yapılan açıklamada, yıllık kedi kısırlaştırma programı için ek 25 bin Euro’yu kabinenin onaylayarak bu yılki bütçeyi toplam 100 bin Euro’ya çıkarıldığı duyuruldu.”

   “Umarız ki ülkemizde de canlara bu denli değer verilir ve gerekli projeler artarak devam eder” diyen Curcioğlu, Cumhurbaşkanlığı ile başlatılan proje için oldukça heyecanlı ve mutlu olduklarını, projenin genişletilerek diğer bölgelerde de devam edebilmesi halinde ülkemizdeki bu problemin en insani yöntemle çözüleceğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104