banner6

Solyalı: Bilinçli imar olması gerektiği ortada

banner37

Solyalı: Bilinçli imar olması gerektiği ortada
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ MECLİS ÖZEL

Meclis Genel Kurul'unda konuşma yapan CTP Milletvekili Ürün Solyalı ülke olarak sorumluluğumuzun her geçen gün daha da arttığını belirterek devletin üzerine düşeni yapmadığını dile getirdi.

Yasa tasarısında oylarının olumlu olacağının altını çizen Solyalı, her ne kadar öneriyi sunuyor olsa da DP Genel Sekreteri Serhat Akpınar'ın samimiyetine inanmadığının vurguladı.

"Küçük bir ada ülkesiyiz ama sorumluluğumuz baki" diyen Solyalı, hükümeti acil bir eylem planı hazırlamaya davet etti.

CTP Milletvekili Ürün Solyalı:

"Bizim oyumuz Paris Antlaşmasına uyumlu olacak."

Sorumluluğumuz her geçen gün artıyor. Bizim ülkemizde her ne kadar devlet bu konuda üzerine düşen görevi yapmayı reddetse de bununla alakalı bir bütçe ve ön görü ortaya koymasa da sivil toplum bu konuyla ilgili ciddi faaliyetler ortaya koyuyor. Yeşil Barış Hareketi şöyle bir rapor ortaya koyuyor, “ Paris iklim antlaşmasını görüşürken elbette paydaşları davet ettik. Orada ortaya çıktı ki devlet bunu konuşmaya hazır değil. Acil eylem planlılığının acil bir şekilde ortaya konmasına rağmen, bunun yapılması ile ilgili taleplerin dikkate alınmaması ile ilgili bir vurgu yapıldı”

Bizim oyumuz Paris antlaşmasına uyumlu olacak. Her ne kadar öneriyi sunan Sayın Akpınar’ın bu öneride samimi olmadığını söylemek zorundayım. Çok kısa bir süre önce imarın, mühendisliğin ne kadar önemli olduğu ve iklime karşı bilinçli imar olması gerektiği ortada. Buradaki samimiyet testi üstünündedir. Türkiye’de TOKİ denetimden muaf ve onun yapılarının bir çoğu yıkılmış. Burada Paris antlaşmasını buraya getiriyorsanız ve samimiyetinizi ortaya koyuyorsanız bu öneriden imzanızı çekmenizi rica ediyorum.

Her gün daha kötüye gidiyoruz. Küçük bir ada ülkesiyiz ama sorumluluğumuz baki. Hükümet olarak acil bir eylem planı ele almanızı ve sivil toplum örgütlerini etrafınıza toplantısı tavsiye ediyorum. Acil bir eylem planı ile ilgili bir kurumsallık başlatın.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2023, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104