Son 3 ayda tonlarca kaçak et yakalandı

banner37

Polis bülteninden basına yansıyan bilgilere göre, ülkede son 3 ay içerisinde 5 bin 182 kilogram kaçak et ele geçirildi

Son 3 ayda tonlarca kaçak et yakalandı
banner90
banner99

5 BİN KİLOGRAMDAN FAZLA KAÇAK ET… Polisin önceki gün Demirhan’da gerçekleştirdiği operasyonda bir arabanın bagajında gümrüğe beyan edilmeyen ve sağlıksız koşullarda taşınan 243 kilogram et tespit etmesi ülkedeki kaçak et sorununu yeniden gündeme taşıdı. KIBRIS Gazetesi’nin, polis bülteninden basına yansıyan haberlerden derlediği bilgiye göre; ülkede son 3 ay içerisinde 5 bin 182 kilogram kaçak et ele geçirildi.

“RAPOR HAZIRLANIYOR”… Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, kaçak et tespit edildiğinde veteriner hekimlerin olay yerine giderek, inceleme yaptığını anlattı. Bunun ardından da etin sağlıksız olduğu yönünde rapor hazırladığını ifade eden İsfendiyaroğlu, kaçak olduğu tespit edilen etlerin de ilgili belediye ve polis tarafından Veteriner Dairesi’nin gözetiminde imha edildiğini belirtti.

“SAĞLIK İÇİN İMHA ETMELİYİZ”… İsfendiyaroğlu, kaçak etlerin imha edilmeyip, bağışlanması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını ifade etti ve “Özellikle kısa süre önce Lefke’de tespit edilen kaçak etin imhasının ardından ‘bu etler imha edilmek yerine bağışlanamaz mıydı’ gibi tepkiler aldık.  Ancak bu etler sağlıksız koşullarda taşınıyor ve kesim işleminin de nasıl ortamda yapıldığını bilmiyoruz. Bu nedenle imha ediyoruz. Önemli olan insan sağlığıdır” dedi.

Ceren ÖZBİL


İnsan sağlığını tehdit edip, ülke ekonomisi için de ciddi sıkıntılar yaratan kaçak et sorununun bir türlü önüne geçilemedi.


Polisin önceki gün Demirhan’da gerçekleştirdiği operasyonda bir arabanın bagajında gümrüğe beyan edilmeyen ve sağlıksız koşullarda taşınan 243 kilogram et tespit edildi.


Ayrıca KIBRIS Gazetesi’nin, polis bülteninden basına yansıyan haberlerden derlediği bilgiye göre de; ülkede son 3 ay içerisinde 5 bin 182 kilogram kaçak et ele geçirildi.


Bu etlerin büyük bir bölümünün araçların bagajında ve sağlıksız koşullarda geçirilmesi dikkat çekti.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, kaçak et tespit edildiğinde veteriner hekimlerin olay yerine giderek, inceleme yaptığını anlattı.


Bunun ardından da etin sağlıksız olduğu yönünde rapor hazırladığını ifade eden İsfendiyaroğlu, kaçak olduğu tespit edilen etinde ilgili belediye ve polis tarafından Veteriner Dairesi’nin gözetiminde imha edildiğini belirtti.

“Halk sağlığı için imha edilmesi gerekiyor”


İsfendiyaroğlu, kaçak etlerin imha edilmeyip, bağışlanması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını ifade etti ve “Özellikle kısa süre önce Lefke’de tespit edilen kaçak etin imhasının ardından ‘bu etler imha edilmek yerine bağışlanamaz mıydı’ gibi tepkiler aldık.  Ancak bu etler sağlıksız koşullarda taşınıyor ve kesim işleminin de nasıl ortamda yapıldığını bilmiyoruz. Bu nedenle imha ediyoruz. Önemli olan insan sağlığıdır” dedi.

banner134

Akbıçak ülkedeki kaçak et oranının yüzde 60 olduğunu söylemişti


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bir süre önce açıklamada bulunan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak her yıl 240 milyon TL değerindeki et satışının adanın güneyine kaydığını açıklamıştı.


Ayrıca Akbıçak, ülkedeki kaçak et oranının yüzde 60 olduğunu söylemişti.

Şubat ayında 243 kilogram


Önceki gün saat 18.00 sıralarında, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından Demirhan’da gerçekleştiren operasyon sonucu Y.K.’nin (E-36) kullanımında bulunan araçta 243 kg sığır eti ve bonfile ele geçirildi.

Ocak ayında 4 bin 329 kilogram


24 Ocak’ta sabahın saatlerinde, Lefke’de Atatürk Caddesi üzerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyon sonucu D.Ö.(E-40)’nün kullanımında bulunan araçta gümrüğe beyan edilmemiş yaklaşık 3 bin 825 kg ağırlığında kuzu eti tespit edildi.  Olayın ardından bahse konu şahıs tutuklandı.


Ayrıca 18 Ocak’ta da saat 18.00 sıralarında,  İnönü - Aslanköy Anayolu üzerinde,  Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu M.Ç.’nin (54) kullanımında bulunan araçta gümrüğe beyan edilmemiş 504 kg ağırlığında sığır eti tespit edildi. Bahse konu şahıslar tutuklandı.

Aralık ayında 610 kilogram


18 Aralık 2019’da saat 15.30 sıralarında,  İnönü’de Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu E.L.’nin (E-37) kullanımında bulunan araçta gümrüğe beyan edilmemiş yaklaşık 500 kg ağırlığında kuzu eti tespit edildi.


Bahse konu şahıs tutuklandı.


14 Aralık’ta Lefkoşa’da Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yapan Y.Z.’nin  (E-50) kullanımında bulunan araçta bugün polis tarafından yapılan aramada gümrüğe beyan edilmemiş yaklaşık 60 kilo ağırlığında sığır eti bulundu. Ete el koyan polis, bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlattı.


Ayrıca 5 Aralık’ta 2019’da, Lefkoşa’da Metehan Kara Giriş Kapısından KKTC’ye giriş yapan H.A.’nın (E-24) kullanımında bulunan araçta polis tarafından yapılan aramada, araçta gizli bölme içerisinde muhafaza edilen gümrüğe beyan edilmemiş toplam 50 kg ağırlığında sığır eti bulundu.


 Bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75