SON DAKİKA: Okullar yarın da tatil

banner37

Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ne başkanlık eden Başbakan Tufan Erhürman toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu.

SON DAKİKA: Okullar yarın da tatil

Erhürman açıklamasında şunları kaydetti:

“3 gencimizi yitirdik. 4’üncü genci arama çalışmaları sürüyor. Dün verilen haritalarda bugün daha yoğun bir yağış beklendiği söylenmişti. Bugün verilen haritalarda daha az yağış beklendiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler ışığında, öğrencilerimizi riske atmamak adına yarın da ilköğretimde ve orta öğretimde okulların tatil olmasını kararlaştırdık.

"Artık kamusal düşünme zamanı"

AFAD yardıma hazır olduğunu bize bildirdi. Biz de bunu Sivil Savunma Başkanlığı’na ilettik. Vuni Palace’ta da ciddi hasar meydana geldi. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, itfaiye ve polisin yardımıyla turistler zamanında tahliye edildi. Herhangi bir can kaybına sebebiyet verilmedi. Alsancak ve Lapta’da da devam eden yağışlar var. 7’den sonra yağışların hafiflemesi bekleniyor. Orada da ciddi maddi hasar meydana geldi. Özellikle Alsancak’ta zararın temel sebebi derelerdeki düzenlemelerin yetersizliğidir. Gerekli müdahaleyi yapmasını rica ettik Başkan’dan. Artık kamusal düşünmenin zamanıdır.

"Önümüzdeki bir iki gün daha felaket yaşanabilir"

Önümüzdeki bir iki gün daha bu felaket yaşanabilir. Sakin olmamız lazım. Çok ciddi acılar yaşandı. Can kayıplarımız var. Dayanışma içinde olmamız lazım. PGM’nin ve Sivil Savunma’nın, sahada görev yapan tüm görevlilerin talimatlarına riayet etmemiz lazım.

"Uyarı yapılan yolları kullanmaktan kaçının"

Çok fazla gerekli olmadıkça, uyarı yapılan yolları kullanmaktan kaçınmamız gerekiyor. Zarar gören vatandaşlarla ilgili her türlü dayanışmayı sağlamamız gerek. Müteahhit ve İnşaatçılarla yardım edilmesi konusunda ellerinden geleni yapıyorlar. Masa 24 saat aralıksız bir şekilde çalışmaya devam edecek. Riskli bölgelerle ilgili önlemler alındı. Biz bu süreci dayanışma içinde, elbirliğiyle, en az zararla atlatmaya çalışacağız. Maddi hasar da eninde sonunda giderilir. Kaybettiğimiz canları geri getirmek mümkün değil. Bundan sonraki süreçte böyle bir şey yaşamamak en büyük çabamız olacak. Kaybettiğimiz gençlerin acısı içimizi parçalıyor.

"Kamulaştırma kararı almaktan kaçınmayacağız"

Kamu yararı amacıyla, gerektiğinde gerekli fedakârlığı yapma yükümlülüğü altındayız. Gerekli görülen yerlerde kamulaştırma kararı almaktan kaçınmayacağız. İlk hedefimiz arama kurtarmayı tamamlamak ve dördüncü kişiye ulaşmaktır. Diğer bölgede de ne yaşandıysa, ihmal mi vardı, doğal afet miydi çalışması yapılacak. Şu anda da kaza ile ilgili bilgiler geliyor. Şu anki konsantrasyon noktamız bu değil. Şu an hedefimiz dördüncü gence de ulaşmak. Bu acılar bu kadar tazeyken, bize ulaşan bilgileri paylaşmak doğru değil. 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER