banner6

'Sondan bir önceki aşamadayız'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugünkü liderleri zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında 7-11 Kasım tarihleri arasında sürekli formatta gerçekleştirilecek görüşmelerde toprak dahil tüm başlıkların masada olacağını söyledi.

'Sondan bir önceki aşamadayız'
banner151

Cumhurbaşkanı Akıncı, “İsviçre’de BM gözetiminde 5 gün çalışacağız. Burada toprak dahil bütün başlıklar masada olacak ve bunlar dönüşümlü olarak 5 gün içerisinde ele alınacak. Bu toplantı, önümüzdeki süreç bakımından hayati öneme sahiptir. Çünkü artık öngördüğümüz hedefe bizi götürecek, sondan bir önceki aşamadayız” dedi.

Toprak meselesini diğerlerinden tamamen kopararak ya da bir başka bölümü tamamen diğerlerinden kopararak konuşmanın mümkün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Öteden beri, parçalar üzerinde konuşursunuz ama bütününde anlaşmadıkça o parça üzerindeki mutabakat geçerli değildir. Zaten sonuna geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Kıbrıs Türk heyetinin adadan 6 Kasım’da ayrılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre’de geceli gündüzlü çalışarak mesafe alma imkanının olacağını ifade ederek “politik irade ve kararlılık olduğu sürece bu daha bir olanaklı hale gelecek” dedi.

BM’nin her iki tarafla uzlaşıp yaptığı yazılı açıklamada, toprak ve henüz çözülmemiş diğer konuların birbirleriyle ilişkili görüşüleceğini söylediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı “Biz nihai şeklinin en son 5’li konferansta şekil verileceği bilinci içerisinde ve bunu unutmadan, güvenlik ve garanti meselelerinde de bir fikir alışverişi yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

En uzun toplantı

Müzakere sürecinin 5 saatlik en uzun toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki liderin birlikte ortaya koyduğu 2016 yılında çözüm taahhüdün yaşam bulması için İsviçre’nin bir dönüm noktası teşkil edeceğini vurguladı.

İyi niyetle, olumlu düşüncelerle ve artık bu yılların sorununu bir sonuca ulaştırarak Kıbrıs’ta her iki topluma, özellikle genç kuşaklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek adına elinden geleni yapacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle konuştu:

45 günümüz var

“Bu konuda kararlıyız, inançlıyız, tüm gücümüzle çalışacağız. Tabii bunun asgari unsurları vardır: Eşitliğimiz, güvenliğimiz, özgürlüğümüz mutlaka güvence altında olmalı. Bunu isterken sadece kendimiz için değil diğer toplum için de elbette istiyoruz, öngörüyoruz. Bunun yanı sıra parametreler bellidir. Bir federasyonu kurmak için yeterli elde malzemeler var. Bugüne kadar sağladığımız yakınlaşmalar ileriye gitmemiz için yeterli doneleri oluşturuyor. Orada varacağımız olumlu sonuçlar bizi son aşamaya götürecek. Yani orada da artık bütün garantör ülkelerin de olacağı bir formatta nihai şeklinin verileceği bir son durağa bizi taşıyabilecek. Bütün bunlar için 45 günümüz var. Yani Aralık ayının ikinci yarısından itibaren Noel’dir, yeni yıl hazırlıklarıdır filan derken Kasım ve Aralık’ın ilk iki haftasından bahsediyoruz”.

Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre’de olumlu bir sonuç elde edilmesi durumunda çok kısa bir zaman dilimi içerisinde 5’li toplantının da gerçekleşmesi anlamına geleceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 01:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110