banner6

Sorakın: Doğalgaz zenginliği sürece katkı yapamadı

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), “Doğu Akdeniz'de Doğalgaz ve Kıbrıs” konulu panel düzenledi.

Sorakın: Doğalgaz zenginliği sürece katkı yapamadı
banner150 banner151 banner143

CTP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, MYK Üyesi Cemal Mert’in organize ettiği Gönyeli Belediyesi’nin konferans salonunda yer alan panelde, moderatör Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür olurken, Denizci/Kaptan Mustafa Ergüven ve Yrd. Doç. Dr. Emine Eminel Sülün de konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmacıların sunumlarından önce Genel Sekreter Erdoğan Sorakın da söz alarak katılımcılara panel hakkında bilgi verdi. Panele, MYK üyeleri, milletvekilleri, Gençlik Örgütü temsilcileri ve partililer katıldı.

Sorakın: Doğalgaz zenginliği sürece katkı yapamadı

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Güney Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte bazı devletlerle doğalgaz anlaşmaları imzaladığını, sondaj çalışmalarıyla ilgili ihaleye çıkıldığını ve 2011 yılında bu çalışmaların başladığını anımsattı.

Sorakın, 13 Temmuz’da bir sondaj çalışmasının daha gerçekleşeceğini, bulunan bu zenginliklerin Kıbrıs müzakere sürecine olumlu katkı yapamadığını söyledi.

İlerleyen günlerde sıcak gelişmelerin yaşanıp yaşanmayacağının da belli olmadığını kaydeden Sorakın, Kıbrıs’ın Akdeniz’de çok önemli bir konumda yer aldığını, doğalgaz zenginlikleriyle birlikte daha da önemli bir noktaya geldiğini belirtti.

Ergüven: Sıkıntılı bir süreç var

Denizci/Kaptan Mustafa Ergüven de Doğu Akdeniz’de sanıldığından daha sıkıntılı bir süreç yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin yayımladığı Navtex’in Güney Kıbrıs tarafından illegal olarak tanımlandığını kaydeden Ergüven, Güney Kıbrıs için sismik araştırma yapan geminin de Barbaros Hayrettin Paşa gemisiyle aynı bölgede bulunduğunu dile getirdi.

Sunumunda, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye, Lübnan ve Mısır’ın münhasır ekonomik bölgelerini de gösteren Ergüven, 6. parselde önümüzdeki ay sondajların başlayacağını vurguladı.

Bunun Türkiye tarafından ele alındığı zaman “gerilime sebep olabileceğini” belirten Ergüven, Türkiye’nin bu bölgede atış talimi yaptığını kaydetti.

Ergüven, temmuz ayında gerçekleştirilecek sondaj çalışmalarına nasıl bir tepki verebileceğini gösteren bir navtex uyarısı da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Sülün: Müzakereleri ciddi şekilde etkileyen bir durum

Yrd. Doç. Dr. Emine Eminel Sülün, Doğu Akdeniz’de yapılan sondaj çalışmalarının müzakereleri “ciddi şekilde etkileyebilecek bir durumda olduğunu” söyledi.

Kıbrıs açıklarında düşünülen doğalgaz miktarının dört buçuk milyon küp civarında olduğunu aktaran Sülün, doğalgaz rezervlerinin yüzde 43’ünün Ortadoğu devletlerinde yer aldığını belirtti.

Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmının enerji açısından Rusya’ya bağımlı olduklarını kaydeden Sülün, bu ülkelerin enerjiyi uygun fiyattan alıp alamayacağı endişesi taşıdıklarını aktardı.

Güney Kıbrıs’ın sondaj çalışmalarına devam etmesinin önemli bir nokta olduğuna vurgu yapan Sülün, hidrokarbon meselesinin uyuşmazlığı tetikleyen bir nokta olarak öne çıktığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 14:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110