banner6

Sorakın: Sendikalaşmaya ciddi saldırılar var

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi  (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın  ülkedeki sorunlar ve sendikal saldırıları ele almak için  ile sivil toplum örgütü ve sendikalara başlattığı ziyaretler kapsamında Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası’nı (KTAMS) ziyaret etti.

Sorakın: Sendikalaşmaya ciddi saldırılar var
banner151 banner143

Sorakın, ziyarette yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununda gelinen son aşama, ülkedeki ekonomik durum, demokratik politikalar, “sendikalara yönelik saldırıları” ele alacaklarını kaydetti ve son günlerde demokrasiye ve sendikalaşmaya ciddi anlamda saldırılar olduğunu söyledi. Sorakın, bunlarla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşlerini almak ve tartışmak istediklerini ifade etti.

Çağdaş toplumun örgütlü toplum olduğu görüşü içerisinde olduklarını belirten Sorakın, örgütlerin tüm sıraladığı konulardaki görüşlerin bu konulardaki politika üretimine ciddi anlamda katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Ülke barışı ile çalışma barışının sağlanması gerektiğini kaydeden Sorakın, en geniş ortak paydada buluşmanın yollarının aranması gerektiğini vurguladı.

UBP-DP hükümetinin her dönemde sendika profesyonelliğine saldırılarda bulunduğunu savunan Sorakın, geçmişte de  yaşandığını ileri sürdüğü saldırılardan örnekler verdi ve bunlara karşı duracaklarını kaydetti.

Kaptan: Endişe duyuyoruz

KTAMS  Başkanı Ahmet Kaptan da  gerek Kıbrıs sorunu gerekse diğer sıkıntıları tüm halkın birlikte yaşadığını kaydetti ve endişe duyduklarını söyledi. Kaptan  bir tarafta hükümetin "Kıbrıs sorununa ciddi şekilde takoz koyduğunu”,  zaman zaman göstermelik olarak “biz de çözüm isteriz” gibi  klasik bir cümle kullandığını ileri sürdü ve aslında niyetlerinin ne olduğunu Cenevre’de açık şekilde  gördüklerini kaydetti.

Cenevre’de ne konuşulduğu daha açık şekilde halkın önüne gelmeden hükümet yetkililerinin  olumsuz mesajlar vermesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Kaptan, kendilerinin hedefinin “Birleşik Federal Kıbrıs” olduğunu ve bu hedefte CTP-BG’nin yol arkadaşları olduğunu söyledi.

Ülkedeki demokratik ve ekonomik sıkıntıların ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Kaptan, UBP’nin özü neyse öyle davrandığını UBP’nin demokrasiyi ve sivil toplum örgütlerini hazmetmediğini ve hükümette bulunduğu dönemlerde her zaman bunları sindirmeye çalıştığını savundu.

Ekonomik konularda  de hükümeti adım atmamakla eleştiren KTAMS asgari ücretin belirlenmesi için yapılan toplantıların da göstermelik olduğunu savundu.

“KTAMS Örnek aldıkları ve dayatmalarını kabul ettikleri AKP hükümeti bile Türkiye’de dövizin tırmanışına karşı önlemler aldı” diye konuştu ancak  KKTC’deki hükümetin ülkede bu sorunlar yokmuş gibi 3 maymunu oynadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017, 15:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104