'Şortu eşi götürmedi'

banner37

Tutuklu bulunduğu Boğaz Polis Karakolu hücrelerinde kendi yaşamına son veren 30 yaşındaki soygun zanlısı Ahmet Sarıkılıç’ın cenazesi ailesi tarafından İstanbul’a götürülürken, Polis Genel Müdürlüğü konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu

banner87
'Şortu eşi götürmedi'
banner99

Polis Genel Müdürlüğü, tutuklu bulunduğu Boğaz Polis Karakolu hücrelerinde kendi yaşamına son veren 30 yaşındaki soygun zanlısı Ahmet Sarıkılıç’ın ölümü sonrası elde edilen bulgular hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.
Söz konusu açıklamada, polis hücresinde kendi hayatına son veren zanlıya eşi tarafından giymesi için getirildiği iddia edilen şortun eşi tarafından değil arkadaşı Ö. K. tarafından karakola götürüldüğü de belirtildi.
Ahmet Sarıkılıç’ın ölümüyle ilgili soruşturmanın Başsavcılık nezdinde yürütüldüğünü açıklayan Polis Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şu şekilde;
 

“28 Eylül 2018 tarihinde, tutuklu bulunduğu Boğaz Polis Karakolu hücresinde yaşamını sonlandıran Ahmet Sarıkılıç’ın ölümü ile ilgili soruşturma Başsavcılık nezdinde yürütülmektedir. “İntihar” olayı ile ilgili ilk tespitlere göre elde edilen bulguların kamuoyu ile paylaşılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

24 Eylül 2018 tarihinde Girne’de meydana gelen “soygun” meselesi ile ilgili olarak Ahmet Sarıkılıç ve Serkan Bilir aynı gün ikametgâhlarında tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklanmışlardır.

28 Eylül 2018 tarihinde, Boğaz Polis Karakolu’nda tutuklu olarak bulunan Ahmet Sarıkılıç’ın tutukluluk süresinin dolması nedeniyle aynı gün Girne Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak aleyhinde 7 gün daha tutukluluk emri temin edilmiş ve akabinde de Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildikten sonra tekrar Boğaz Polis Karakolu’na götürülerek hücreye yerleştirilmiştir.

Ahmet Sarıkılıç, aynı gün saat 13.40 sıralarında, Boğaz Polis Karakolu’nda avukatı ve ailesi ile görüştürülmesi sağlanmış ve tekrardan hücreye yerleştirilmiştir.

banner9
Boğaz Polis Karakolu’nda, Ahmet Sarıkılıç’ın yerleştirildiği hücrenin karşısında bulunan hücrede, hırsızlık suçundan tutuklu zanlı A. T. de aynı gün avukatı ile görüşmesinin ardından saat 18.00 sıralarında hücresine geri yerleştirildiği sırada Ahmet Sarıkılıç hücresinde oturur vaziyette görülmüştür.

Yaklaşık 15 dakika sonra ise, A. T. isimli diğer tutuklu, Ahmet Sarıkılıç’ı hücresinde asılı bir vaziyette görmesinin ardından görevli polislere haber vermiş ve Ahmet Sarıkılıç’ın giymekte olduğu şortun ipi ile kendisini hücre penceresine astığı görülmüştür.

Olay yeri, Girne Bölge Savcısı, İlçe Polis Müdürü ve Adli Tıp Uzmanı tarafından ziyaret edilerek gerekli incelemeler yerinde yapılmış, zanlı avukatı ise olaydan haberdar edilerek olay yerine davet edilmiş ancak olay yerine gelmemiştir.

Adli Tıp Uzmanı tarafından, müteveffanın cesedi üzerinde olay yerinde yaptığı ilk muayenesinde ve otopsi neticesinde; vücudunda herhangi bir darp ve cebir izi, elle ve bağla boğma izi, kesici delici alet yarası, ateşli silah yarası bulunmadığı, kesin ölüm sebebinin “canlı ası eylemi sonucu solunum yollarının kapanması ve gelişen asfiksi (havasızlık)” neticesinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

Zanlıya eşi tarafından giymesi için getirildiği iddia edilen şort ise eşi tarafından değil arkadaşı Ö. K. tarafından karakola getirilmiştir.
İntihar olayı ile ilgili soruşturma titizlikle devam etmekte olup, kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
 

Avukatlar: Biz Adli Şube’de ifadeye çağırıldık
Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan zanlı avukatları Senem Palabıyık ve Mert Uğur, olay günü kendilerinin intihar olayından yaklaşık 2 saat sonra arandıklarını ve Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’ye ifadeye çağırıldıklarını dile getirdi.
Ülkemizde avukatların olay yerine çağırılması gibi bir prosedür olmadığına dikkat çeken avukatlar, olay yeri incelemesi yapıldığı esnada kendilerinin Girne Polis Müdürlüğü’nde ifade verdiklerine de dikkat çekti. Avukatlar, ölüm olayının takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.
Öte yandan Ahmet Sarıkılıç’ın cenazesi ailesi tarafından dün akşam saatlerinde İstanbul’a götürüldü. Ailenin cenazeyi bugün İstanbul’da defnedeceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96