Sorumsuz gençler sahilde ateş yaktı

banner37

Dünyaca ünlü Karpaz’daki Altınkum sahilinde, hafta sonu çadır kuran bir grup genç, bölgedeki kaplumbağa yumurtalarının zarar görebileceğini düşünmeden hareket etti

banner87
Sorumsuz gençler sahilde ateş yaktı
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Dünyanın olduğu kadar ülkemizin de en güzel plajları arasında sayılan ve adını, kumlarının altın sarısı renginden alan Karpaz’ın “Altınkum” sahili, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte deniz sezonunu açanları konuk etmeye başladı ancak daha ilk günden, bazı sorumsuz kişilerin hor kullanımına sahne oldu.

Geçtiğimiz hafta sonu Altınkum’a giden bir grup sorumsuz genç, bölgeden topladıkları tahta parçalarıyla sahilde ateş yaktı.

Söz konusu bölge, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olmasına rağmen bu gerçeği göz ardı eden gençlerin, yumurtaların zarar görebileceğini düşünmeden ateş yakması, duyarlı vatandaşları harekete geçirdi.

Sahilde çadır kurup ateş yakıldığını gören birçok duyarlı vatandaş, bu durumu hemen ilgililere aktararak gerekenin yapılmasını sağladı.

Sorumsuz gençler, polis eşliğinde sahilden dışarı atıldı.

Aktolgalı: Ateş yakmak yumurtalara zarar verebilir

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Altınkum sahilinde ateş yakmanın yasak olduğuna dikkat çekerek, ateşin, bölgedeki kaplumbağa yumurtalarına zarar verebileceğini söyledi.

Aktolgalı, havaların ısınmasıyla sahillerin kullanılmaya başlandığını belirterek, devriyelerin buna paralel olarak sıklaştırılacağını dile getirdi.

Altınkum sahilinde geçtiğimiz günlerde çadır kurup ateş yakıldığı şikayeti üzerine ekiplerin polis eşliğinde bölgeye gittiğini belirten Aktolgalı, söz konusu kişileri, hemen uyarıp dışarı çıkardıklarını ifade etti.

Altınkum sahilinde daimi personellerinin bulunduğunu kaydeden Aktolgalı, uyarıları dikkate almayıp ısrarla ateş yakanlara ceza kesileceğine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108