banner6

Sorumsuzluğun bedelini sağlığımızla ödüyoruz

banner37

Ülkede, içerisinde bulunduğumuz 2021 yılında 25 kez çöplük yangını meydana geldi. Çöplük olarak kullanılan alanlarda bu kadar sık yangın çıkması da çöpler içerisindeki metalleri almak ya da bu alanları genişletmek için kasten çıkarıldığı şüphesi yarattı

Sorumsuzluğun bedelini sağlığımızla ödüyoruz
banner8

SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEDE… Kısa süre önce işletmecisi el değiştiren Güngör Katı Atık Depolama Alanı’nda perşembe gecesi başlayan ve hâlâ devam eden yangın, çöplük yangınlarının nedenlerinin, bu yangınlara karşı ne kadar önlem alındığının ve yapılan müdahalelerin yeterli olup, olmadığının bir kez daha sorgulanmasına yol açtı. Bilindiği gibi bu yangınlar tüm canlılar açısından ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor.

“ÇÖPLERİN GÖMÜLMESİ GEREKİYOR”… Ülkede son 11 ay içerisinde çıkan 25 çöplük yangınının ciddi bir bölümü günlerce devam etti. Bu durum ise belediyelerin bu alanlarda yangın çıkmasını önlemekte ve çıkan yangınlarda büyümeden müdahale etmekte yetersiz kaldığını gösterdi. Ayrıca yasal olarak da çöplerin yakılarak değil, çukur açılmak suretiyle gömülerek imha edilmesi gerekiyorken, biriktirilme yöntimine gidilmesi de farklı soru işaretleri yarattı.

Avrupa Birliği finansmanıyla projelendirilerek hizmete sokulan ve yıllardır ülkenin büyük bir bölümünün çöplerinin toplandığı Güngör Katı Atık Depolama Alanı’nda perşembe gecesi başlayan ve hâlâ devam eden yangın, çöplük yangınlarının nedenlerinin,  bu yangınlara karşı ne kadar önlem alındığının ve yapılan müdahalelerin yeterli olup, olmadığının bir kez daha sorgulanmasına yol açtı.


Ayrıca çöplük olarak kullanılan bu alanlarda çok sık yangın çıkması da bu alanların çöpler içerisindeki metalleri almak için ya da alanları genişletmek için yakıldığı şüphesi de yarattı.

banner134


KIBRIS Gazetesi’nin derlediği bilgiye göre ülke içerisinde bulunduğumuz 2021 yılında 25 kez çöplük yangını meydana geldi.


Bu yangınların 10’unun bilinmeyen kişi ya da kişiler tarafından çıkarıldığı 6’sının ise bilinmeyen nedenlerden çıktığı kayıtlara geçti.

Belediyeler önlem almakta yetersiz


Bu 25 çöplük yangınının ciddi bir bölümü günlerce devam etti. Bu durum ise belediyelerin bu alanlarda yangın çıkmasını önlemekte ve çıkan yangınlarda büyümeden müdahale etmekte yetersiz kaldığını gösterdi. Bu yetersizliğin birçoğunun da maddi sıkıntılarla boğuşan belediyelerin personel ve ekipman yetersizliğinden kaynaklandığına inanılıyor.


Ayrıca yasal olarak da çöplerin yakılarak değil, çukur açılmak suretiyle gömülerek imha edilmesi gerektiği biliniyor. Yani çöplerin bu şekilde biriktirilmesi de yine yasaya uyulmadığını ve bunun denetiminin de yapılmadığını gösteriyor.

Sağlığın yanında maddi zarar da verdi


Söz konusu yangınların özel arazilere, biçilmiş ekin ve balyalara sıçraması sonucu 300 bin TL zarar oluştu. Tabi ki çöplük yangınlarının tek zararı maddiyatla da sınırlı kalmadı. Bu yangınların çıktığı bölgede yaşayan tüm canlılar günlerce kirli havayı solumak zorunda kaldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104