Sorun denetimsizlik

banner37

Zeminindeki kayma nedeniyle önceki gün boşaltılan Lavinium Sitesi’ndeki binanın projelendirme ve yapım aşamasında gerekli denetimlerinin yapılmadığı bildirilirken, İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Gürcafer, binayı yapan kişinin de müteahhit sıfatının bulunmadığını iddia etti

Sorun denetimsizlik
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

İZİN VERİLDİ, DENETİM YAPILMADI…  ‘Tehlikeli’ mührü vurularak boşaltılan Dikmen bölgesindeki Lavinium Sitesi’ndeki 8 daireli apartmanın projelendirme ve yapım aşamasında ilgili kurumlarca gerekli denetimlerinin yapılmadığı gibi, inşaatın yapımını üstlenen kişinin de ‘müteahhit’ sıfatı taşımadığı iddia edildi. Girne Kaymakamı Sinan Güneş, söz konusu binanın eski dönemlerden ruhsatlandırıldığını dile getirerek, insanların can ve mal güvenliği açısından binayı boşaltarak mühürlediklerini söyledi. Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ise binanın yer aldığı projenin 2006’da kağıt üzerinde onaylandığını ancak yerinde incelenip denetlenmediğini vurgulayarak, “en başında yapılması gerekeni biz olan olduktan sora yapıp, suçlu bulmaya çalışıyoruz” dedi.

“MÜTEAAHİT DEĞİL” İDDİASI… Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, binayı yapan Tahir Soycan isimli kişinin birliğe üyeliğinin olmadığını, bu nedenle müteahhit sıfatının bulunmadığını ve söz konusu binaları kaçak olarak yaptığını iddia etti. Tahir Soycan’ın Bulut İnşaat’ın Direktörü Temel Bulut’tan vekalet alarak bu inşaatları kaçak şekilde tamamladığını söyleyen Gürcafer, söz konusu binadaki zemin kaymasının denetimlerin yapılmamasından ve bu inşaat faaliyetlerinin kaçak yürütülmesinden kaynaklandığına vurgu yaptı, polise şikayette bulunduklarını söyledi. Hakkındaki iddialarla ilgili görüşüne başvurulmak üzere aradığımız Tahir Soycan’a ise dün gün boyunca ulaşılamadı.

Ülkemizde denetimsizliğin cezasını vatandaşlar çekiyor. Dikmen’de Lavinium Sitesi içerisinde yer alan ve can güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle mühürlenip tahliye edilen binanın projesinin 2006’da vize aldığı ancak söz konusu projenin yerinde incelenmediği gibi gerekli denetimlerin de yapılmadığı ortaya çıktı.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, projenin müteahhidi Tahir Soycan’ın Müteahhitler Birliği’ne kayıtlı olmadığını, kaçak yapılar inşa ettiğini ve müteahhit olmadığını belirterek, binadaki kaymanın denetimsizlikten ve kaçak çalışma yapılmasından kaynaklandığını kaydetti.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, söz konusu binanın proje içerisinde geçmiş dönemlerde ruhsatlandırıldığını dile getirerek, can güvenliğini riske atması sonucu kullanıma kapatıldığını ifade etti.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ise ülkemizdeki asıl sorunun yapı denetimsizliği olduğuna vurgu yaparak, zemini kayan binanın projesinin 2006 yılında onay aldığını ancak daha sonraları projeye uygun yapılıp yapılmadığının kontrol edilmediğini bildirdi.

Hakkındaki iddialarla ilgili görüşünü almak için aradığımız Tahir Soycan’a ise dün gün boyunca ulaşılamadı.

Gürcafer: Müteaahit değil, binaları kaçak yaptı!

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Lavinium Sitesi’nde zemininin kayması sonucu mühürlenip tahliye edilen binanın müteahhidi olduğu söylenilen Tahir Soycan isimli kişinin müteahhit olmadığını ve birliğe üyeliğinin de bulunmadığını belirterek, orada yapılan çalışmaların yasal olmaması nedeniyle polise suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Bir inşaat projesine başlanılması için takip edilmesi gereken prosedür hakkında bilgi veren Gürcafer, “Önce proje hazırlanır, Mimar ve Mühendisler Odası’na vize için gönderilir. Proje, Mimar ve Mühendisler Odası’nın Vize bürosunda incelenir ve uygun görülürse kaymakamlık ve belediyeye ruhsat alması için gönderilir. Kaydı olan bir müteahhit, söz konusu projeyi inceler ve bu projeyi tüm sorumlulukları alarak yapmaya karar verir. İnşaat mühendisi de inşaat çalışmalarını kontrol eder” şeklinde konuştu.

Gürcafer, Bulut İnşaat Direktörü Temel Bulut’un Türkiye’den gelerek burada inşaatlar yapmak istediğini ve Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin buna karşı çıktığını anımsatarak, projenin müteahhidinin ise Kemal Aktunç olduğunu hatırlattı.

Kemal Aktunç’un Bulut İnşaat ile ödeme noktasında yaşadığı sorunlardan dolayı inşaatı durdurarak mahkemeye gittiğini dile getiren Gürcafer, inşaatların durdurulduğunu ancak mühürlenmesi gerekirken bu işlemin gerçekleştirilmediğini ifade etti.

banner134
Tahir Soycan’ın Bulut İnşaat’ın Direktörü Temel Bulut’tan vekalet alarak bu inşaatları kaçak şekilde tamamladığını söyleyen Gürcafer, söz konusu binadaki zemin kaymasının denetimlerin yapılmamasından ve bu inşaat faaliyetlerinin kaçak yürütülmesinden kaynaklandığına vurgu yaptı.

Gürcafer, Bilirkişi Raporu’nda yer alan “Tahir Soycan, bu binaların bitirilme iznini, ara emri çıkaran Kemal Aktunç’tan almıştır” ifadesi hakkında da konuşarak, raporda böyle bir bilgi yer alsa da Tahir Soycan’ın kayıtlı bir müteahhit olmadığını söyledi.

Güneş: Bina eski dönemlerde ruhsatlandı

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, zemin kayması sonucu mühürlenen ve boşaltılan binanın da yer aldığı projenin eski dönemlerden ruhsatlanmış olduğunu belirterek, aldıkları ihbar üzerine Mimar ve Mühendisler Odası tarafından inceleme başlatıldığını ve rapor oluşturulduğunu kaydetti.

Rapordaki bilgilerde binanın yan yattığının, can ve mal güvenliğini riske attığının ve tahliye edilmesi gerektiğinin yer aldığını dile getiren Güneş, bu bilgi üzerine binada yaşayan ailelere eşyalarını toplamaları için süre verdiklerini ve binayı mühürleyerek kullanıma kapattıklarını ifade etti.

Güneş, binada 8 dairenin bulunduğuna ancak 4 ailenin ikamet ettiğine işaret ederek, söz konusu 4 ailenin aynı site içerisinde başka dairelerde kiracı olarak yaşamaya başladığı duyumunu aldığını söyledi.

Kaymakamlığın binanın emniyetini ve insanların can ve mal güvenliğini sağlayabilmek için adımlar atma noktasında sorumluluk sahibi olduğuna dikkat çeken Güneş, mal sahipleriyle müteahhit arasında nasıl bir sözleşmenin olduğunun, ileriki süreçte neler yaşanacağının kaymakamlığın ilgi alanına girmediğini bildirdi.

Yağcıoğlu: Yapı denetimi yok

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, Bilirkişi Raporu için gereken görevlendirmeleri yaptıklarını belirterek, yapılan incelemelere göre binanın temelinde oturmanın (hareket) ve binanın yan yattığının gözlemlendiğini kaydetti.

Projeye başlanmadan önce söz konusu bölgede gereken zemin etütlerinin yapılmasının önem taşıdığını dile getiren Yağcıoğlu, binanın projeye uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığının da bilinmediğinin altını çizdi.

Yağcıoğlu, yapı denetimlerinin büyük önem arz ettiğine vurgu yaparak, yapılan inşaatların standartlara uygun bir şekilde ilerleyip ilerlemediğinin incelenmesi gerektiğini anlattı.

Yağcıoğlu, “Yapılması gerekenler en başından yapılmalıydı ama biz olan olduktan sonra suçlu bulmaya çalışıyoruz. Ülkemizde müteahhitlik noktasında da zaten çeşitli sorunlar yaşanıyor ama buradaki asıl konu yapı denetimsizliği. Yapılar yasal olarak devlet tarafından denetlenmeli” şeklinde konuştu.

Lavinium Sitesi’nin projesinin 2006 yılında Mimar ve Mühendisler Odası’nın Vize bürosunda kağıt üzerindeki haliyle onaylandığını bildiren Yağcıoğlu, bu projenin hiçbir şekilde yerinde incelenip denetlenmediğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75