Sorunlar saymakla bitmez

banner37

Arasta esnaflarından Bengü Yüncü, Güney Kıbrıs’la kara geçiş kapılarının açılmasının olumlu olduğunu söyledi; Kovid-19 salgınından dert yandı:

Sorunlar saymakla bitmez
banner99

Ali ÇATAL

“SİFTAH EDEMEDEN DÜKKAN KAPATIYORUZ”… Arasta esnaflarından Bengü Yüncü, hükümetin, sadece memurları düşünmekten vazgeçmesi gerektiğini kaydederken, “Siftah edemeden dükkan kapatıyoruz. Bütün adımlar, salgın döneminde bile kamu çalışanları için atılıyor. Esnaf, bu ülkenin insanı değil mi? Salgında bile yanlı davranılıyor” şeklinde görüş belirtti. Ülkede ayakta kalabilmenin günden güne zorlaştığına da dikkat çeken Yüncü, Kuzey Kıbrıs’ta sadece esnafın değil; bir bütün olarak ekonominin çöktüğünü de savundu.

“DERDİMİZ SADECE SALGIN DEĞİL”… Bengü Yüncü, Kovid-19 salgını döneminde hem salgının meydana getirdiği sağlık endişeleri hem ekonomik daralma hem de TL’deki değer kaybı nedeniyle düşen alım gücü gibi pek çok unsurla mücadele etmek zorunda kaldıklarını aktarırken, “Derdimiz sadece salgın değil. Sorunlar saymakla bitmez” dedi. Baba yadigarı bir dükkana sahip olmanın avantajını yaşadıklarını söylene Yüncü, pek çok esnafın kendileri kadar şanslı olmadığını kaydetti.

Arasta esnaflarından Bengü Yüncü, Güney Kıbrıs’la kara geçiş kapılarının kapandığı günden sonra pek çok dükkanın kapandığını belirtirken; “Kapılar kapandığından beri çok kötü durumdaydık. Gözümüz kulağımız kapılara yönelik haberdeydi. 16 ay sürdü ama sonunda kapılar açıldı” ifadelerini kullandı.

banner134
“Açık gördüğünüz dükkanları da sahipleri zaman geçirmek için açıyor. Genç girişimcilerin çoğu dükkanını çoktan kapattı. Arasta’yı ayakta tutan, Güney’den geçişlerdi. Kapılar kapanınca, Arasta da esnaf da bitmişti. Neyse ki kapılar açıldı” diyen Yüncü, hayatın buna rağmen ‘her geçen gün’ zorlaşmasından yakındı.

Hükümetin, sadece memurları düşünmekten vazgeçmesi gerektiğini de kaydeden Yüncü, “Siftah edemeden dükkan kapatıyoruz. Bütün adımlar, salgın döneminde bile kamu çalışanları için atılıyor. Esnaf, bu ülkenin insanı değil mi? Salgında bile yanlı davranılıyor” şeklinde görüş belirtti.

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde hem salgının meydana getirdiği sağlık endişeleri hem ekonomik daralma hem de TL’deki değer kaybı nedeniyle düşen alım gücü gibi pek çok unsurla mücadele etmek zorunda kaldıklarını da aktaran Yüncü, “Derdimiz sadece salgın değil. Sorunlar saymakla bitmez” dedi.

Baba yadigarı bir dükkana sahip olmanın avantajını yaşadıklarını fakat kendileri kadar şanslı olmayan esnafların, Kovid-19 salgını döneminde ‘kiralarını karşılayacak kadar dahi’ kazanamadıklarını anımsatan Yüncü, hükümetten, esnafa yönelik olumlu hamleler beklediklerini kaydetti.

Ülkede ayakta kalabilmenin günden güne zorlaştığına da dikkat çeken Yüncü, Kuzey Kıbrıs’ta sadece esnafın değil; bir bütün olarak ekonominin çöktüğünü de savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75