Sorunların yüzde 90'ı aşıldı

banner37

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, son dönemlerin en büyük sel ve su taşkını felaketini yaşadıklarını belirterek, yaraların büyük oranda sarıldığını söyledi:

Sorunların yüzde 90'ı aşıldı
banner90
banner8

Ali ÇATAL

Son dönemlerin en büyük sel ve su baskını felaketini yaşayan Değirmenlik bölgesinde, doğal afetin açtığı yaralar, Değirmenlik Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan çalışmalarla sarılıyor. Bölgedeki 10 evi suyun bastığını söyleyen Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, “40 santimetreyi bulan su, 02.30-20.00 saatleri arasındaki hummalı çalışmayla temizlendi. Felaketin meydana getirdiği sorunların yüzde 90’ı aşıldı” ifadelerini kullandı.

Karavezirler, hummalı bir çalışmayla, şiddetli yağışların neden olduğu hasarı derhal tespit edip, buna yönelik eyleme giriştiklerini belirtirken; yaz döneminden itibaren başladıkları ‘derelerin ıslahı’ çalışmalarının da felaketin bilançosunun daha da korkunçlaşmasını engellediğini söyledi.

“Sorun yüzde 90 aşıldı”

Karavezirler, “40 santimetreyi bulan su, hummalı çalışmayla temizlendi. Felaketin meydana getirdiği sorunların yüzde 90’ı aşıldı” derken, “Önceden yapılan bazı köprüleri de söküyorum. Daha doğrusu, böylesi kötü olaylara sebebiyet verecek her unsuru ortadan kaldırıyorum. Çünkü benim için en önemli şey, halkın huzuru ve güvenliği” ifadeleriyle, doğal afetlere yönelik faaliyetlerinin aralıksız süreceğini dile getirdi.

banner134
“Böylesi ilk kez yaşandı”

Karavezirler, “Beyköy’de 75 yaşında bir Hasan dayımız var ve kendisi dahi ‘1974’ten bu yana böyle bir şey yaşanmadı’ diyor. Bu bir doğal afet ve böylesi olayların önüne tamamen geçmek de mümkün değil. Bize düşen, bu gibi durumların hasarını en aza indirmek. Bütün uğraşımız bunun üzerine” diye konuştu.

“Derelerin ıslahını yaz boyu yaptık”

Karavezirler, derelerin ıslahı için uzun zamandır çalıştıklarını “2 Ekim’de, Kaymakam ve Karayolları Bölge Müdürü’nün de katıldığı bir toplantıyla bu işlerin startını verdik ve geride bıraktığımız yaz periyodu boyunca derelerin ıslahını sağladık. Bütün dereler ıslah edildi ve tıkalı giderler açıldı. Erülkü’nün yakınındaki köprünün altı yıllar yılı tıkalıydı. O da açıldı. Hatta Meriç’te bile 9 kilometrelik bir çalışma yaptık. Bütün bunlar da 4,5-5 aya sığdırıldı” dedi.

Öztümen: Hükümetten de destek beklerdik

Felaketin en fazla etkili olduğu Mehmetçik Mahallesi Muhtarı Tevfik Öztümen ise “Belediyemizin çalışmalarından son derece memnunuz. Fakat, gönül isterdi ki hükümetimiz de bizlere yardım eli uzatsın. En azından itfaiye, bölgeye gelip çalışmalara katılabilirdi” ifadeleriyle serzenişte bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75