banner6

Sorunu bilmek çözüm olmuyor!

banner37

Ülkede son 26 yılda çıkan 3 büyük orman yangınıyla ilgili mecliste özel araştırma komiteleri kurulurken, ayrı dönemlerde kurulan bu komitelerin hazırladığı raporlardaki sıkıntıların benzerlik göstermesi “1995 yangınından hiç mi ders almadık” dedirtti

Sorunu bilmek çözüm olmuyor!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede son 26 yılda 3 büyük orman yangını çıktı. Bu yangınlarda binlerce hektarlık alan kül oldu. Ancak bu yangınlar başladığında büyümesine engel olacak ya da hiç başlamamasını sağlayacak önlemler bir türlü alınmadı.

Beşparmak Dağları’nda 1995 yılında çıkan yangınının ardından da tıpkı Tepebaşı köyünde başlayan ve Kalkanlı’ya kadar uzanan binlerce dönümün kül olduğu yangının ardından olduğu gibi Cumhuriyet Meclisi’nde bir araştırma komitesi kuruldu.

Her iki yangınla ilgili hazırlanan raporda da benzer sıkıntılara dikkat çekildi. Bu da 1995 yangınında tespit edilen sıkıntıların yani personel eksikliğinin, araç gereç eksikliğinin ve teknik donanım eksikliğinin bu yangının 25 yıl sonrası olan 2020’ye kadar giderilmediğini gösteriyor.

Beşparmak Dağları yangını

Beşparmak Dağları’nın batısında bulunan Malatya köyünde 27 Haziran 1995’te başlayan yangın, 3 gün sürmüştü ve ancak 29 Haziran’da kontrol altına alınabilmişti.

Edinilen bilgiye göre; o dönemdeki yangın söndürme aracı yetersizliğinin şu anki durumdan kat kat fazla olması nedeniyle yangına daha çok insan gücü ile müdahale edilebilmiş ve yangın kısa sürede kontrol altına alınamamıştı.

Yaklaşık üç gün süren bu yangında 8 bin 69 hektar alan yanmıştı. Binlerce ağaç yok olmuş, binlerce hayvan ölmüştü. Yangını söndürmek için dönemin siyasi koşulları nedeniyle Güney Kıbrıs’tan destek alınamamıştı.

Yeşilırmak yangını

Güney Kıbrıs’taki Pirgo bölgesinde başlayan yangın, 4 Temmuz 1998’de ara bölgeyi aşarak KKTC’ye sıçramıştı. Lefke’yi de tehdit eden yangını söndürmek için itfaiye, asker, polis, Barış Gücü ve halk seferber olmuştu. Yangını söndürmek için Türkiye’den helikopter gelmişti. Yangın 24 saat içinde kontrol altına alınmıştı. Rum yetkililer, yangının çıkış nedeni ile ilgili bir açıklamada bulunmamıştı.

Tepebaşı-Kalkanlı yangını

Tepebaşı köyünde ormanlık alanda 24 Mayıs 2021 tarihinde başlayan ve Kalkanlı'ya kadar uzanan yangında 7 bin 500 dönümün yandığı açıklanmıştı. Yangına, itfaiye ekipleri, Orman Dairesi, çevre halkı ve askeri personel müdahale etmişti. Yangın aynı gün kontrol altına alınmıştı.

               

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104