banner6

Sorunumuza çözüm üretmediler

banner37

Milli Mücadele yıllarında onlarca şehit veren Atlılar ve Muratağa köyünde yaşayanlar, 3 aydır çeşmelerinden su akmadığını belirterek, yetkililere ateş püskürdü:

Sorunumuza çözüm üretmediler
banner150 banner150 banner151

Ahmet İLKTAÇ

Milli Mücadele yıllarında onlarca şehit veren ve aylarca esir kalan Atlılar ve Muratağa köylerinde yaşayan vatandaşlar, yaklaşık 3 aydan bu yana köylerinde şebeke suyunun akmadığını belirterek, bir türlü su sorununu çözmeyen yetkililere ateş püskürdü.

Su ihtiyaçlarını hijyenik olmayan kuyulardan asgari düzeyin dahi altında bir miktarla karşılamaya çalıştıklarını anlatan köylüler, yaz aylarının da yaklaşmasıyla sıkıntının giderek aratacağına dikkat çekti. Köylüler, çamaşır, bulaşık ve banyo gibi ihtiyaçlarını ya kuyu suyuyla ya da civar köylerde yaşayan akrabalarına giderek karşılamak zorunda kaldıklarını belirtti.

Köylüler ilgili tüm makamlardan köylerindeki su sorununu acil olarak çözmelerini talep etti.

Karabardak: Esirlikte bile böyle susuz kalmadık

Atlılar ve Muratağa köylerinin muhtarı olan Olsan Karabardak, yaklaşık 3 aydan bu yana köylerinde su akmadığını söyledi. Olsan Karabardak, 3 aydır Atlılar ve Muratağa köylerinden susuzlukla ilgili gelen şikayetler nedeniyle telefonunun hiç susmadığını kaydetti.

Özellikle Yeniboğaziçi Belediyesi ve gerekli diğer mercilere sorunlarını defalarca aktarmalarına rağmen herhangi bir çalışma yapıldığından yakınan Karbardak, Akova Su Deposu’ndan Sandallar köyüne gelen su hattının üzerinden hayvancılara su verildiğini öğrendiğini söyledi.

Olsan Karabardak, belediyenin kendisine boruların tıkalı veya hava olduğu için suyun gelemediğini bildirdiğini dile getirdi.

2012 yılında Akova deposundan döşenen yeni su hattındaki boruların standart dışı olmaları nedeniyle hiç kullanılmadıklarını ifade eden Karabardak, 1974’ten kalma eski demir su borularının ise pas ve kireç nedeniyle tıkandığını öğrendiğini söyledi.

Olsan Karabardak, boruların değişmesi gerektiğini belediyeye bildirmesi üzerine de Yeniboğaziçi Belediyesi’nin bütçesinin böyle bir çalışmaya yetmediğinin kendisine bildirildiğini iddia etti.

Türkiye’den su geldiğine henüz sevinemediklerine dikkat çeken Karabardak, başka köylerde hayvanlara ve mandıralara kadar su verilirken, 150 nüfuslu köylerine su verilmemesinin kabul edilebilir durum olmadığını ifade etti.

Karabardak, “Bizim köylerimiz 1974’te 3 ay Rumlar tarafından esir alındığında dahi böyle susuz kalmadı. Tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz” dedi.

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Katip Demir, Atlılar ve Muratağa köylerindeki su sorununun büyük bir sorun olduğunu doğruladı. Katip Demir, bu konuyla ilgili olarak bakanlığa ve Su Dairesi’ne gereken bildirimi yaptıklarını dile getirdi. Demir, bu köylere uzanan su alt yapılarının tümünün değişmesi gerektiğini dile getirdi.

Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler…

Ahmet Aşır:

Muratağa köyünde yaşıyorum. Muratağa Atlılar Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanıyım. 1974’e kadar elektrik ve suyumuz yoktu. Kuyulardan kullanıyorduk. Bugün 2017’deyik ama 1974’ten öncesine döndük. 2 aydan fazladır köyde çeşmeden su akmıyor. Duyumlarımıza göre belediye bize gelen suyu mandıralara verdi. Köyün su deposu aylardır boştur. Belediyeye sorunu anlattığımızda ‘tıkanıklık var’ diyorlar. Hatlarda tıkanıklık yoktur. Depo dolsa köyümüze su gelecek. Ben suyu evimin yanındaki kuyudan alıyorum. Bu kuyun 30 metre yanında tuvalet kuyusu vardır. Ne kadar hijyenik siz karar verin. Bizi buna mahkum ediyorlar. Bu sorunumuzu ilgili tüm kurumlara iletmemize rağmen sorun çözülmedi. Bu köylerde soykırım gerçekleşti. Bu cumhuriyet, bu şehitler sayesinde kuruldu. Acilen çare üretilmesini istiyoruz. Başkana gittiğimizde ‘Binlerce kişinin yaşadığı sitelere mi su vereceğim, size mi vereceğim’ diye cevap verdi.

Uğur Temen:

2006 yılından bu yana Atlılar köyünde, katliam çukuruna giden yol üzerinde yaşıyorum. Köyümüzde 2 buçuk aydır su sorunu yaşıyoruz. Defalarca sorunu anlatmak için belediyeye gittim. ‘Arıza var’ denildi. Bu arıza bir türlü bitmedi. Su aktığında 5 dakika akar daha fazla aktığını görmedim. O da kimseye yetmez. Kuyudan çıkan suyla temizliğimizi yapabiliyoruz. Kuyu suyunun ne kadar hijyenik olduğu tartışılır. Belediye ve ilgili diğer mercilerin bu sıkıntıyı bir an önce çözmesi lazımdır. Su olmayınca da temizlik de olmaz. Önümüzdeki yaz aylarında sağlık sorunu yaşanabilir.

Mustafa Türker:

9 yıldır Muratağa köyünde yaşıyorum. Yeni yıldan bu yana hiç suyumuz akmıyor. Benim depoya damla dahi su akmadı. Büyük sıkıntı yaşıyorum. Özel tanker çağırarak su ihtiyacımı karşılıyorum. Bazen de belediye tanker gönderiyor. Su olmazsa hijyenden bahsedemezsiniz. Çamaşırı ve banyo ihtiyacımızı kayınbabamda Dörtyol’da karşılıyorum. Çok zor durumdayız. Bu sıkıntının bir önce çözülmesini istiyorum.

Ali Osman Pipalı:

Asıl Atlılar köyündenim. Bizim yaklaşık 2 aydır suyumuz akmıyor. Soruşturduğumda köye gelen suyun mandıralara verildiğini öğrendim. O günden bu yana susuzluk yaşıyoruz. Bahçe kuyusundan su alıyorum. Ama hem yetmiyor hem de temiz değildir. 10 günde bir banyo yapıyoruz. Yaz ayları yaklaşıyor. Su o zaman daha gerekli olur. Su olmazsa temizlik olmaz, temizlik olmasa da sağlık olmaz.

Emine Türker:

9 yıldır Muratağa köyünde yaşıyorum. En büyük sorunumuz su sorunudur. Bu belediye başkanının bize olan inadı nereye kadar sürecek? Başka ülkelerde hayvanlar susuz kalmasınlar diye kaplara su koyarlar, ama biz Muratağa’da 2 aydır susuzuz. Belediye bu adamın şahsına mı verildi devletimize sorarım. Çamaşır yıkayamıyoruz, çocukları yıkayamıyoruz. Tankerle arada bir su gelir ama taşıma suyla değirmen dönmez. Tuvalete dökecek su bulamıyorum.

Cihan Karabardak:

Muratağa köyünde yaşıyorum. Su olmadığından dolayı temizlik ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Su olmadığı için gerektiği gibi çocuklarımı yıkayamıyorum. Çamaşır ve bulaşığı biriktiriyorum ve Girne’ye annemin evine götürüp yıkıyorum. Tanker de düzenli gelmiyor. Geleceğiz dediklerinde saatlerce evde beklemek zorunda kalıyoruz. Köydeki su sorunun bir an önce çözülmesini istiyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 10:28
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110