banner6

Sosyal devletiz ama yaşlılarımız çalışırken ölüyor!

banner37

Sosyal devletiz  ama yaşlılarımız  çalışırken ölüyor!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Anayasa’da, KKTC’nin “sosyal devlet” olduğuna yönelik bir ibare yer alsa da, ülkemizde yaşanan kötü olaylar bunun tam tersine işaret ediyor.

   “Sosyal devlet” olamadığımızdan dolayı sağlık, eğitim, toplu taşıma ve bunun gibi birçok alanda mağduriyetler yaşanıyor.

   Pahalılığın başını alıp gittiği ülkemizde geçinme güç geçtikçe daha da zorlaşıyor ve aile bireyleri ileri yaşlarına rağmen bulmaları halinde ağır işlerde dahi çalışmak zorunda kalıyor.

   Hatta, özellikle de sigortalardan emekli olan ve çok düşük maaşlara talim eden bu insanlar, 70 yaşına rağmen evin ekmek parası için her türlü riski göze alarak çalışmak, alın teri dökmek zorunda.

   Durum böyle olunca da yaşlı kişilerin emekli olmasına rağmen çalışmaya devam etmesi ve olası iş kazalarında hayatını kaybetmesi riski var.

   Ülkemizdeki hayat pahalılığında emekli maaşıyla ay sonunu zor getiren yaşlı kişiler sigortasız bir şekilde çalışmaya devam ederken, iş güvenliği kapsamında denetimlerin gerçekleştirilmemesi de bu kişilerin ölümüne varan iş kazası geçirmelerine tanık olduğumuz günlerden geçiyoruz.

   Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde narenciye fabrikasında çalışan 69 yaşındaki bir kadın, forklif aracın çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

   KIBRIS’a konuşan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaşlı kişilerin ağır işlerde çalışmaya devam etmesinin sosyal devlet anlayışına sığmayan bir durum olduğunu belirterek, asgari ücret alan bir kişinin emekli olması durumunda asgari ücretten de az bir emekli maaş aldığını, bunun da yeterli olmadığını ifade etti.

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel ise yaşlı kişilerin emekli olmalarına rağmen çalışmaya devam etmek zorunda olmasının ülke koşullarının kötü olması ve sosyal devlet anlayışının eksikliğinden kaynaklandığını kaydederek, iş güvenliğiyle ilgili denetimlerin istenilen düzeyde yapılmaması nedeniyle yaşlı kişilerin ölümüyle sonuçlanan iş kazalarının yaşanabildiğini vurguladı.

Serdaroğlu: Sosyal devlet yok

   Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, yaşlı kişilerin ağır işlerde çalışmaya devam etmesinin sosyal devlet anlayışına sığmayan bir durum olduğunu belirterek, sigortaya ilişkin yasada emekliye çıkarken emekli maaşı hesaplanacağında en son aldığı maaşın altında bir ücretin belirlendiğini kaydetti.

   Serdaroğlu, bir kişi 10 bin TL maaş da alsa emeklilik maaşı hesaplandığında 8-9 bin TL’lik emeklilik maaşı alabildiğini dile getirerek, asgari ücret alan kişilerin emekli olmasında da aynı durumun söz konusu olduğunu, kişilerin asgari ücretin altında maaş aldığını ifade etti.

   Bu sorunun prim yatırımlarındaki denetimsizlikten kaynaklandığına işaret eden Serdaroğlu, yasal değişikliklerle bunların önlenmesiyle emekli maaşlarının daha yaşanabilir düzeye geleceğini vurguladı.

   Serdaroğlu, “Makul bir emeklilik maaşı olsa, insanlar hayatını sürdürürken çalıştığı zaman denetim olsa, bu sorun yaşanmayacak. Özel sektörde sendikalılaşma özendirilmediği ve teşviklendirilmediğinden dolayı bu kontrolü çalışan hiçbir zaman yapamaz” şeklinde konuştu.

   Cumhuriyet Meclisi’ndeki milletvekillerinin görevlerini yerine getirerek yıllardır geçirilmesi ve yenilenmesi gereken yasalarla ilgili gereken adımları atsalardı bu sorunların yaşanmayacağını söyleyen Serdaroğlu, emekli olan kişilerin makul maaşlar alması nedeniyle yaşlı kişilerin çalışmak zorunda kalmayacağını vurguladı.

   Serdaroğlu, Avrupa ülkelerinde emeklilik maaşının asgari ücretten düşük olduğunu belirterek, ancak insanların sosyal devletten emekli olduğunu, iyi koşullarda yaşadığını, sağlık hizmeti gibi ihtiyaçlarını ücretsiz giderdiğini kaydetti.

   Kuzey Kıbrıs’ta emekli olan kişilerin ise maaşının düştüğünü dile getiren Serdaroğlu, bunun yanında sağlık hizmeti alamadığını, ilacını zamanında bulamadığını ifade etti.

   Serdaroğlu, bu kişilerin maaşının “Emekli oldu, çalışmıyor, birçok şeyden muaftır” anlayışından düştüğüne işaret ederek, ancak gerçek anlamda hiçbir şeyden muaf olmadığını vurguladı.

Yüksel: Denetim eksikliği ve kötü

koşullar, kötü sonuçlar doğuruyor

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, yaşlı kişilerin emekli olmalarına rağmen çalışmaya devam etmelerinin iş güvenliğinin ötesinde üzüntü verici olduğunu belirtti.

   Yüksel, insanların ihtiyacı olduğu için çalışmaya devam ettiğini ancak sosyal devlet olmamanın en büyük dezavantajlarından birisinin yaşlı kişilerin iş kazası sonucu hayatını kaybetmesi olduğunu kaydetti.

   Yüksel, kişilerin 60 yaşında emekli olduğunu dile getirerek, kadınların 55, erkeklerin 60 yaşından sonra özellikle ağır işlerde çalışmaması gerektiğini ifade etti.

   Yüksel, kişilerin 55-60 yaşından sonra çalışmaması gerekmesine rağmen hayat koşullarının kötü olması nedeniyle çalışmaya devam etmek zorunda kaldığını vurguladı.

   Devletin çalışanların sigortasına, sosyal durumuna bakması gerektiğine dikkat çeken Yüksel, kişilerin yaşlandıkça hareketlerinin yavaşladığını, buna bağlı kazaların da yaşanabileceğini söyledi.

   Yüksel, her şeyin başının denetim olduğunu belirterek, devletin iş yerlerine yönelik gereken denetimleri yapmasının önem arz ettiğini kaydetti.

   Geçtiğimiz haftalarda 69 yaşındaki bir kadının iş kazası sonucu hayatını kaybetmesinin de denetim eksikliğinin sonucu olduğunu dile getiren Yüksel, denetimlerin son birkaç aydır başladığını ifade etti.

   Yüksel, sadece denetimin yeterli olmadığına da işaret ederek, işverenlerin de iş güvenliğine bağlı önlemleri alması gerektiğinin altını çizdi.

FOTOĞRAF ALTI:

Serdaroğlu:

Ahmet Serdaroğlu

Yüksel:

Güvenç Yüksel

HA…:

Ülkedeki hayat pahalılığı, sosyal koşulların zor olması gibi nedenlerden dolayı yaşlı kişiler emekli olmasına rağmen hayatta kalabilmek için çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104