Sosyal mesafe yok, denetleyen de yok

banner37

Koronavirüs vakalarındaki hızlı artış nedeniyle 21 günlük tam kapanma uyarıları yapılıyor ancak ne yazık ki vatandaşların birçoğu kurallara uymamakta diretiyor DIŞARIDA DİPDİBE, İÇERİDE MESAFELİ…

Sosyal mesafe yok,  denetleyen de yok
banner90
banner99

Doğan SAMER

Özellikle devlet dairesi, banka gibi kurum ve kuruluşlarda işlem yaptırmak isteyen vatandaşların birçoğu ne yazık ki dışarıda kendilerine sıra gelmesini beklerken, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymamakta ısrar ediyor, onları uyaracak, denetleyecek birileri de görevlendirilmiyor. Sadece, işlem yapılacak binaya girişteki bir görevli ateş ölçüp, maske takıp takmadıklarına bakıyor. İçeriye giren vatandaş ancak o zaman sosyal mesafeye uyuyor.

DOKTOR AKANSOY, İSYAN ETTİ… Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Vakalar, sağlık sistemimizi çökme noktasına getirirse 10-31 Ocak tarihlerini kapsayacak şekilde 21 günlük tam kapanmaya gidebiliriz” açıklaması yaparken, ilk vakaların görüldüğü Mart 2020’den beri gece gündüz emek veren ekibin içinde bulunan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy da önceki gün sosyal medya hesabından isyan etti. Dr. Akansoy, vatandaşların kurallara uymamakta ısrar etmesinin yanı sıra, temaslı olduklarını da saklayarak virüsün yayılmasına yol açtıklarını belirterek, tepki gösterdi.

Ülkemizde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının tırmanışa geçtiği bu günlerde, yetkililer bu şekilde giderse ülke genelinde 21 günlük tam kapanmaya gidilebileceği uyarısında bulunurken, hem bazı vatandaşlar, hem de bazı kamu kurum ve kuruluşlar, uyulması gereken kurallara uymamakta ısrar ediyor.

Pandeminin ilk görüldüğü 2020’nin mart ayında aylarca evlere kapanıldığını, sosyal hayatın, ekonomi çarklarının durduğunu ve binlerce kişinin işsiz kaldığını göz ardı eden bazı vatandaşlar, yeniden kapanma uyarılarını ne yazık ki kulak arkası etmeyi tercih ediyor.

Özellikle devlet dairesi, banka gibi kurum ve kuruluşlarda işlem yaptırmak isteyen vatandaşların birçoğu ne yazık ki dışarıda kendilerine sıra gelmesini beklerken, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymamakta ısrar ediyor, onları uyaracak, denetleyecek birileri de görevlendirilmiyor. Sadece, işlem yapılacak binaya girişteki bir görevli ateş ölçüp, maske takıp takmadıklarına bakıyor. İçeriye giren vatandaş ancak o zaman sosyal mesafeye uyuyor.

Kurallara uyan yok

Geçtiğimiz gün Gümrük Dairesi’nde gerçekleştirilen açık artırmaya katılan vatandaşların yarattığı izdihamı, maskesiz olduklarını, sosyal mesafe kuralına uymadıklarını gösteren görüntülerin ortaya çıkması halk arasında büyük tepkiye neden olmuştu.

KIBRIS muhabirinin objektifine dün de Lefkoşa’da, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi Müdürlüğü Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Şube Amirliği önünde işlem sırası bekleyen vatandaşların kuralsızlığı takıldı.

Şube önünde işlem sırası bekleyenler, sosyal mesafe kurallarını hiçe sayarak dip dibe bir şekilde, bir çoğu da maskesiz olarak beklemekte bir sakınca görmezken, ne yazık ki kimse de bu duruma müdahale etmedi.

İşlem sırası gelenler, kapıdaki bir görevli tarafından ateşleri ölçülerek ve maske takıp takmadıklarına bakılarak içeriye alındı.

Dr. Akansoy, isyan etti

banner134

Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Vakalar, sağlık sistemimizi çökme noktasına getirirse 10-31 Ocak tarihlerini kapsayacak şekilde 21 günlük tam kapanmaya gidebiliriz” açıklaması yaparken, ilk vakaların görüldüğü Mart 2020’den beri gece gündüz emek veren ekibin içinde bulunan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Mustafa Akansoy da önceki gün sosyal medya hesabından isyan etti.

Dr. Akansoy, vatandaşların kurallara uymamakta ısrar etmesinin yanı sıra, temaslı olduklarını da saklayarak virüsün yayılmasına yol açtıklarını belirterek, tepki gösterdi.

Dr. Mustafa Akansoy’un “Aferin, aferin, aferin! Saklambaca devam” başlığıyla sosyal medyadan yaptığı açıklama şu şekilde:

“Kardeşi korona pozitif, kendisi yakın temaslı. Bunu saklayın. Yeni yılı karantina otelinde kutlayamazsınız değil mi? ‘Evde kendimizi izole ettik’ deyin yüzsüzce. Öyle ya, itibarınız var. Hem elalem ne der sonra?

Yeni moda: Temaslılar, kendini saklamaya başladı. Bunların sayısı giderek artıyor.

Yetmedi, bir başkasında; çocuğu pozitif, iki gün sonra iş yerine git. Aferin.

Bir başkası diyor ki; ‘Ben hissederim, yoktur bende öyle şey. Yanlış yapıldı test. Verin bana tahlillerimi’ diye diye temiz alandaki görevlilerin üstüne gel.

Bir başka model; Hanımefendi veya beyefendi! Korona pozitif ama akciğer tomografisinde zatürre yoktur. ‘Sizi otele göndereceğiz’. Cevap verir; ‘Otel lüks olsun be doktor’.

Güya alay edecek zevzek, sorar; ‘Doktor, os…maynan bulaşır mı bu guduz?’ Yüzünden laçkalık akar. Efendice sorsa başım üstüne cevaplayayım.

Devam edin, durmayın. Zere saklambaç oynarsınız bizimle. Ama unutmayın Korona da körebe oynar. Bilirsiniz, kör de tuttuğunu öper. Bu nedenle Korona’nın sizi öpmemesi için bizimle saklambaç değil de, aldım verdim oynamanız gerekir.

Korona konusunda gereken hassasiyeti gösteren hastalarımızın affına sığınır, tez zamanda şifalar dilerim.”

İşlemlerini halletmek isteyen onlarca vatandaş dip dibe sıra bekliyor.

Gümrük Dairesi’nde hafta başında gerçekleştirilen açık artırmaya katılan vatandaşların yarattığı bu görüntüler, büyük tepki çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75