Sosyal paylaşım sitesi üzerinden dolandırıcılık

banner37

“Tinder” isimli site üzerinden arkadaşlık kurduğu İsveç’te sakin 64 yaşındaki M. A.’ya kendini başka biri olarak tanıtıp, Türkiye’de büyük bir şirketin sahibi olarak gösteren zanlı Hüseyin Alan’ın borç istediği müşteki M. A.’nın yaklaşık 500 bin TL parasını sirkat ettiği ortaya çıktı.

banner87
Sosyal paylaşım sitesi üzerinden dolandırıcılık
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

“Tinder” isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden arkadaşlık kurduğu İsveç’te sakin 64 yaşındaki M. A.’ya 2016 yılında kendisini “Steven Emde Peterson” olarak tanıtan ve Türkiye’de büyük bir yer altı boru döşeme şirketinin sahibi olduğunu söyleyen zanlı Hüseyin Alan’ın, güven sağlayarak borç para talep ettiği müşteki M. A.’nın yaklaşık 500 bin TL parasını sirkat ettiği belirlendi.
Zanlının, müştekiye iş yaptığı bir şirketten 2 milyon 700 bin dolar alacaklı olduğunu, bu paranın 1 milyon 500 bin dolarlık kısmını aldığını söyleyerek geri kalan bakiyeyi daha sonra alacağını bahne edip, borç para talep ettiği belirtildi.
Banka aracılığıyla, para gönderdiği hesabın izini süren müşteki M. A., hesabın KKTC’de bir şirkete ait olduğunu öğrenmesi üzerine ülkemize geldi.
Avukatı aracılığıyla söz konusu banka hesabının Girne’de faaliyet gösteren Hüseyin Alan’a ait “Tanglewood Company Ltd.”e ait olduğunu öğrenen müşteki M. A. kendisini sosyal medya hesabı üzerinden “Steven Emde Peterson” olarak tanıttığını iddia ettiği zanlı Hüseyin Alan’ın, kendisine güven sağladıktan sonra yüksek miktarda borç para aldığını ve geri ödemediği gerekçesiyle, zanlı hakkında Girne Polis Müdürlüğü’nde şikayette bulundu.
Müşteki M. A.’nın şikayeti üzerine tutuklanan zanlı Hüseyin Alan, dün Girne Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı ve aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri alındı.
Mahkemede söz alan zanlı Hüseyin Alan, “Benim sadece Facebook hesabım var. Tinder hesabım yok, başka bir fake (sahte) hesabım da yok” diyerek hesabını John isimli bir kişiye para karşılığı kullandırttığını iddia etti.

 

Banka dökümleri ve kamera kayıtları incelenecek
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru İbrahim Varol’u tanık olarak dinletti.

Zanlı Hüseyin Alan’ın 2016 ile 2018 yılları arasında meydana gelen “Sahtekarlıkla Para Temini” ve “Başkasının Kimliğine Bürünme” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis memuru İbrahim Varol, zanlının, İsveç’te yaşamını sürdüren M. A. isimli 64 yaşındaki kadınla “Tinder” isimli sosyal medya üzerinden kendisini “Steven Emde Peterson” olarak tanıtıp bağlantı kurarak, yaklaşık 500 bin TL parayı sahtekarlıkla temin ettiğini ifade etti.
Meseleyle ilgili geniş çaplı soruşturma başlattıklarını belirten polis memuru İbrahim Varol, söz konusu bankanın kamera kayıtlarının incelenmesi, imza örnekleri ve banka dökümlerinin alınması gerektiğini belirterek, serbest kalması halinde yürütülen soruşturmaya etki edebilme olasılığı yüksek olan zanlının tutuklu kalmasını talep etti.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75