banner6

Sosyal sigortalar 9 ayda hiç borç almadı!

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin emekli maaşlarını son 9 ayda hiç borç almadan ödediğini, 13’üncü maaş için 20 milyon TL bloke edildiğini kaydederek, “Bu Sosyal Sigortalar tarihinde bir ilk” dedi.

Sosyal sigortalar 9 ayda hiç borç almadı!
banner151 banner143

Son 9 ayda dairenin 76 milyon TL’lik borcunu da ödediklerini kaydeden Saner, “Göreve geldiğimde, Sosyal Sigortalar en çok konuşulan daireydi. Kuruma olan güven zedelenmişti. ‘Bu ay maaşı nasıl ödenecek, 13. maaş kaldırılacak mı’ sorularına muhatap oluyordum.  Sosyal Sigortalar Dairesi’ni borç alan değil borç ödeyen kurum haline getirdik” şeklinde konuştu.

Saner, sosyal sigortaların durumunu düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.
Hamza Ersan Saner, veriler üzerinden yaptığı açıklamada, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir yapıya kavuşturulduğunu vurguladı.

“Faiz yükünden kurtuluyoruz”

Bakan Saner, göreve geldiklerinde Sosyal Sigortalar Dairesi’nin bankalara 140 milyon TL, İhtiyat Sandığı’na 100 milyon TL borcu olduğunu kaydetti.

6 bankada, 26 ayrı hesap altında yüzde 18,8 faizle 140 milyon TL olan borcun geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla 163 milyona ulaştığını kaydeden Saner, borcun 76 milyon TL’sini ödediklerini, bunu yasal düzenlemeler ve kurumun mükellef sayısını artırılmakla başardıklarını söyledi.

“Şu andaki borç 87 milyon TL borç var”

Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin şu an yüzde 14 faizle 2 bankada toplam 87 milyon TL borcu olduğunu kaydetti.

Ersan Saner, kurumun faize ödediği ciddi yükten yavaş yavaş kurtulduğunu da belirtti.

Çalışanın emekliyi ödeme oranını yüzde 3 artırdıklarını da belirten Saner, ‘3 çalışanın 1 emekliyi ödemesi’ oranı en büyük hedefimizdi. 15 aylık sürede bunu gerçekleştirmek bizi mutlu etti” dedi.

“Borcun gelirlere oranı yüzde 7’lere geriledi. Bu inanılmaz bir gelişme”

Kurumun gelir ve borç oranlarına da değinen Bakan Saner, “2010’lu yıllarda borcumuzun gelirlere oranı yüzde 17 iken, bugün bu oran yüzde 7’lere geriledi. Bu inanılmaz bir gelişmedir” ifadesine yer verdi.

Göreve geldikleri Nisan 2016’dan Aralık 2016’ya kadar Sosyal Sigortalar Dairesi’nin her ay borç alarak emeklisini ödediğini belirten Saner, dairenin son 9 ayda maaşları hiç borç almadan ödediğini, 13’üncü maaş için 20 milyon TL bloke edildiğini kaydetti.

Sosyal Sigortalar için 3 adım

Saner, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin sürdürülebilir yapıya kavuşabilmesi için “mükellef sayısını artırma”, “sigortalıların faiz borçlarının affı” ve “yasal düzenleme” konusunda üç adım attıklarını anlattı.

“Ekim ayı itibarıyla mükellef sayımız 101 bin 761’e yükseldi”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, 2015’in eylül ayında 84 bin 793 olan aktif sigortalı sayısının 2016’de 92 bin 917’ye, bu yılın Ekim ayında ise 101 bin 761’e yükseldiğini açıkladı.

Saner, ülkede Sosyal Sigortalardan emekli olanların sayısı hakkında da bilgi vererek, 2015’te 33 bin 363 olan emekli sayısının 2016’da 34 bin 707, 2017’de 35 bin 759 olduğunu kaydetti.

Bakan Saner, göreve geldikleri güne oranla çalışan sayının yüzde 20 arttığını da açıklayarak, “Çalışan sayısındaki artış Sosyal Sigortaların sürdürülebilir yapıya kavuşmasında en önemli etkenlerden biri” dedi.

“Sosyal Sigortalar ile Sosyal Güvenlik yasalarının 17 maddesinde değişiklik yapıldı”

Sosyal Sigortalar ile Sosyal Güvenlik yasalarının 17 maddesinde değişikliğe gittiklerini anımsatan Saner, bu düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Kendi hesabına çalışan kişilerin, ev hanımlarının ve işverenlerin sigorta yatırımlarını aylık olarak yapmasına imkan tanıdıklarını belirten Saner, Sosyal Sigortalıların gecikmiş prim borçlarının faizlerinin affı için de yasal düzenleme yapıldığını anımsattı.

Erkeklerin askerdeki hizmet süresinin özel sektörde de emekliliğe yansıtılması için yapılan düzenlemeye değinen Saner, bu konudaki ödemenin asgari ücret üzerinden olacağını, ödemenin yüzde 6’sının mükellefin kendisi, yüzde 10’unun da Maliye Bakanlığı tarafından yapılacağını anımsattı.

Saner, “Örneğin 25 yılda emekli olacak bir erkek mükellef eğer 2 yıl askerlik yapmışsa, 27 üzerinden emekli olma şansı yakalayacak” dedi.

Muhaceret affı…

Muhaceret affı konusuna da değinen Saner, hükümetleri döneminde yapılan affın 6 bin 382 kişiyi kapsadığını, afla bu kişilerin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne mükellef olarak dönmesine imkan sağladıklarını söyledi.

“Eczacılar verdikleri ilaçların parasını 5 ay geriden değil, aylık olarak alabiliyor”

Sosyal Sigorta Dairesi’nin eczaneleri peşin ödeme dönemine geçtiğini, bu konuda 2,5 milyon TL’lik ayrı bir ödeme yaptıklarını söyleyen Saner, artık eczacıların verdikleri ilaçların parasını 5 ay geriden değil, aylık olarak alabildiğini de sözlerine ekledi

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 13:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104