banner6

Sosyalist Enternasyonal liderleri masaya dönmeye çağırdı  

banner37

Kolombiya’nın Cartagena kentinde toplanan Sosyalist Enternasyonal Dünya Kongresi sonuç bildirgesinde Kıbrıs’taki liderlere en erken zamanda masaya dönme çağrısı yapıldığı belirtildi.

Sosyalist Enternasyonal liderleri masaya dönmeye çağırdı  
banner151 banner143

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) basın bürosunun açıklamasına göre, 2-4 Mart tarihlerinde gerçekleşen ve bütün dünyadan yüzden fazla sol ve ilerici siyasi partinin katıldığı kongreye Kıbrıs’tan CTP ilk kez tam üye olarak katıldı. Kongre’de CTP’yi Dış İlişkiler Sekreteri ve Milletvekili Armağan Candan temsil etti.

Papandreu başkanlığa yeniden seçildi

Kolombiya’daki barış sürecinin mimarı devlet başkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Juan Manuel Santos’un açılışını yaptığı kongrede yapılan seçimlerde Sosyalist Enternasyonal Başkanlığı’na George Papandreu yeniden seçildi.

“En erken zamanda yeniden başlamalı”

Kongrenin sonuç bildirgesinde Kıbrıs da yer aldı, adadaki barış görüşmelerinin iki taraf arasında sağlanan önemli ilerlemelere rağmen kesintiye uğramasından üzüntü duyulduğu vurgulandı.

Sonuç bildirgesinde, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderlere çağrı yapılarak iki kesimli, iki toplumlu federal bir çözüme ulaşma hedefiyle yapılan barış görüşmelerinin en erken zamanda yeniden başlaması istendi.

Bildirgede ayrıca Kıbrıs adasının yakın bir gelecekte Doğu Akdeniz’de işbirliği, refah ve barış için örnek olmasının umut edildiği ifade edildi.

“Barış içinde bir dünya, eşitlik ve dayanışma” başlığıyla düzenlenen kongrenin, Kolombiya’daki barış sürecine destek olmak amacıyla Kolombiya’da yapıldığı belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 13:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104