Soyer: Dolar kuru sabitlenmeli

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dolar kurunun sabitlenmesi gerektiğine işaret etti. Soyer,  dövizin yükselişinin durmasını beklerken sektörlerin zam yapmaktan geri kalmadığını söyledi.

Soyer: Dolar kuru sabitlenmeli
banner99

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 11.00 sıralarında toplandı. Genel Kurul'da konuşan Soyer, Maliye Bakanlığı sayfasının güncellenmesini talep ederek devletin gelirlerini ve yapılanları herkesin görebilmesi, verilere ulaşılabilmesini istedi.

Özgür: Döviz krizini atlatmaya yarayacak çalışmaları desteklemeye hazırız”

CTP Milletvekili Birikim Özgür ise, dövizdeki yükselişin olumsuz etkilerinden bahsederek bu konuda tüm uyarılarına rağmen hiçbir çalışma yapılmadığını ve krizin en az zararla nasıl atlatılacağıyla ilgili çalışmaları da desteklemeye hazır olduklarını kaydetti.

Geçmiş döviz yükselişlerinde uygulamaya konan tedbirlere örnekler veren Özgür, TC’yle imzalanan ve Genel Kurul’da okunan protokollerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1997 yılından beri anlaşma imzalanarak alınan ve geriye ödenmeyen kredilerle ilgili de ayrıntılı bilgi veren Birikim Özgür, verilen kredilerin de yerinde kullanılmadığını söyledi.

Özgür, bu yıl itibariyle kredileri kullanma kriterlerinin de değiştiğini öğrendiğini ve bu konuda neler yapılacağını bilmek istediğini dile getirdi.

banner134
BU arada CTP, Meclis'te görüşülen "Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı"na destek vereceğini açıkladı.

Erhürman: Kriterler net değil

Daha sonra söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, teknik bir konuşma yapacağını ve bu konuşmaya kayıtlara geçmesi açısından Maliye Bakanı’nın cevap vermesini istediğini söyledi.

Konuşmasının gelecekte yargıya intikal edecek olaylarda ortaya çıkacak hukuki problemlere dikkat çekmek amacı taşıdığını dile getiren Erhürman, tasarıda “meclis onayı” öngören maddelerin yöntemiyle ilgili bilgi olmadığını kaydetti.

Erhürman, tasarının kriterlerinin net şekilde belirlenmediğine işaret ederek uygulamaların birilerinin iki dudağının arasında olmasının yanlışlığına işaret etti. Erhürman, yasanın bu kadar ucu açık bırakılmasının gelecekte partizanca uygulamalara neden olacağını belirtti.

Tufan Erhürman, sonuç olarak bu yasayla yapılanın borcu silmek olduğunu vurgulayarak bunun tahsilatı durdurmak olarak değerlendirilmesi halinde yaşanabilecek bir dizi sıkıntıyı ortadan kaldıracağını kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75