banner6

Soyer: Kamu yolu konusunda ciddi endişe var

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Girne kazasına bağlı Ozanköy’deki bir araziyle ilgili 3 karar tasarısını, yeniden görüşülmek üzere komiteye geri gönderdi.

Soyer: Kamu yolu konusunda ciddi endişe var
banner8

Genel kurul bugünkü toplantısında, Girne kazasına bağlı Ozanköy hudutları dahlinde bir araziye geçit hakkı verilmesi; Ozanköy hudutları dahlinde bulunan bir emlakın ulaşımının sağlanması için kamu yoluna devredilmesi ve Ozanköy’den Mesut Hasbi Efendi Vakfı’na ait bir arazinin doğu hududundan bir alanın istibdalinin onaylanmasına ilişkin karar tasarıları ele alındı.

Başbakan Yardımsıcı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın önerisi üzerine 3 karar tasarısı, yeniden görüşülmek üzere Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’ne gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

banner134

Genel kurul daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamladı. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yarın saat 10.00’da yeniden toplanacak.

Genel Kurul toplantısında sözkonusu karar tasarılarının görüşülmesine Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komite Başkanı İzlem Gürçağ’ın, “Girne kazasına bağlı Ozanköy hudutları dahlinde bulunan bir emlakın ulaşımının sağlanması için kamu yoluna devredilmesine ilişkin İstibdalin onaylanmasına ilişkin karar tasarısı”yla ilgili komite raporunu okumasıyla başlandı.

Soyer: Meclis başka konuları görüşüyor

Tasarı üzerine ilk sözü alan CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, ekonomik sıkışıklığın olduğu bir dönemde meclisin özlü konuları ele almak yerine başka konuları görüştüğünü söyledi.

Yapılması gereken çok ciddi yapısal reformlar olduğu ve dolardaki artışın devam ettiğine işaret eden Soyer, Kıbrıs konusunda önemli gelişmeler yaşandığı bugünlerde Meclis’in bu konularla ilgili bir görüşmesi olmadığını belirtti.

En kıymetli yere neden kamu yolu yapıldığının meclise teferruatlı olarak gelmesi gerektiğini ifade eden Soyer, yapılacak işlerin tüm çerçevesiyle mecliste ele alınması gerektiğini söyledi.

Denktaş: İstibdal kararları iyi araştırılması

Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Dentaş da, istibdal kararlarıyla ilgili kim ne rant elde edecek, kimin arazileri kıymetlenecek bunun iyi araştırılması gerektiğini belirtti.
 
Bugün önlerinde onaylanacak 3 tane istibdal tasarısı olduğunu, bunların meclise gönderilmeden önce araştırılıp, araştırılmadığının bilinmediğini belirten Denktaş, önlerindeki önerilerin dönemin Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından gönderilen öneriler olduğunu anımsattı.

Denktaş, kimin kazançlı çıkacağını görmek amacıyla önlerindeki önerileri geri çekmeyi teklif etti.

Soyer: Kamu yolu konusunda ciddi endişe var

Ferdi Sabit Soyer yeniden söz alarak, geçit hakkı ve istibdal konularında bir endişesi olmadığını ama kamu yolu konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyledi.

Bu konularda hükümete yeterli bilgi verilmediğini düşündüğünü ifade eden Soyer, bu memlekette daha önce neler yaşandığını herkesin bildiğine işaret etti. Soyer, “Önemli bir bölgede kamu yolu olması benim dikkatimi çekti. O yüzden uyarı yaptım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 14:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104