banner6

Soyer: Komiteye çağrılan bazı kişiler gelmedi

banner37

CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Güzelyurt Hastanesi ile İlgili İhale Süreci, Bu Süreçte Yaşananlar ve Kamu İhale Yasasının Pratikte Ortaya Çıkardığı Zorluklar ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi’ne çağrılan kişilerin bazılarının gelmediğini belirtti. 

Soyer: Komiteye çağrılan bazı kişiler gelmedi
banner151

Güzelyurt Hastanesi ile İlgili İhale Süreci, Bu Süreçte Yaşananlar ve Kamu İhale Yasasının Pratikte Ortaya Çıkardığı Zorluklar İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi’nin konuyla ilgili raporun Cumhuriyet Meclisi görüşülmesi tamamlandı.

Araştırma komitesinin raporlarının önemli olduğunu dile getiren Soyer, şahıslar ve devlet kurumlarının komitelerden gelen talepleri yerine getirmesinin yasal olarak sağlanması gerektiğini belirtti.

Soyer, Güzelyurt Hastanesi ihalesinde yasaya aykırı uygulamalar bulunduğunu söyledi. 

Açıklık, şeffaflık ve katılımcılığın ihalede göz önünde bulundurulmadığını belirten Soyer, İhale Yasası ve Kamu İhale Yasası’nda getirilmek istenen değişiklikleri eleştirdi.

CTP Milletvekili Erkut Şahali ise, “kamuoyu vicdanını yaralayan bir konu görüşüldüğü sırada” hükümetin salonda bulunmadığını belirterek, eleştiride bulundu.

Daha sonra “2013 yılında Gerçekleştirilen Polis Terfilerinin Araştırılması İle ilgili Meclis Araştırma Komitesi’nin” konu hakkındaki raporu görüşüldü. ’in Rapor, Komite Başkanı Erdal Özcenk tarafından okundu.

Konuyla ilgili söz alan CTP Milletvekili Şahali, Polis konusunun polis sayısı üzerinden konuşulduğunu, sayının yetersiz olduğunun söylendiğini belirtti. Şahali, polisin asayişi bozan olayların yaşanmasını önleyici faaliyetlerin yeterli olması ve insan kaynağının doğru kullanılması ile asayişin sağlanabileceğini söyledi.

Şahali, mevzuatın geliştirilmesi, tüzüklerin güncellenmesi ve takdir yetkisinin azaltılması gerektiğini belirtti.

Sözlü sınav sırasında yaşananlara değinen Şahali, kopya iddialarının gündeme geldiğini, bunun başlı başına bir suç olduğunu söyledi.

Şahali, sözlü sınava ilişkin ses kayıtlarının polis teşkilatı tarafından Meclis Komitesi’ne verilmediğini, avukat aracılığıyla elde edildiğini söyleyerek, bunun şeffaflık anlayışına uymadığını kaydetti.

Şahali, raporun dikkate alınmasının önemine işaret eti.

Angolemli: İşkenceci polisler terfi ettirildi

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, polis konusunda daha önce de raporlar hazırlandığını ancak sonuçların değerlendirilmediğini, “işkenceci polislerin terfi ettirildiğini” söyledi.

“Polis sivile bağlanmadıkça bu sorunlarla karşı karşıya kalacağız” diyen Angolemli, araştırma sonucunda mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmeyeceğini, konuşulup geçileceğini kaydetti.

Polisin özlük haklarının iyileştirilmesi, huzurun sağlanması gerektiğini dile getiren Angolemli, huzuru olmayan polisin topluma da huzur sağlayamayacağını söyledi.

Yorgancıoğlu: Terfiler imzalamama rağmen yürürlüğe girdi

CTP Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, Başbakanlık’a atandığı ilk günlerde bu konunun gündeme geldiğini, terfileri imzalamadığını ancak yürürlüğe girdiğini, daha sonra konunun mahkemeye gittiğini belirtti.

Polislerin vicdan huzurunun tam olması gerektiğini, haksızlığa uğrayan bir polisin toplumda haklılığı savunmasını beklemenin “abes olduğunu” söyleyen Yorgancıoğlu, “O dönemde terfi komisyonunda olup o haksızlığı yapanlar bugün hangi makamı işgal ediyorlar?” diye sordu.

Polisin sivile bağlanması gerektiğini söyleyen Yorgancıoğlu, hazırlanan yasanın Meclis’ten geçemediğini anımsattı.

Yorgancıoğlu, bu konunun yeniden değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

İzbul: Konu mahkemede

CTP Milletvekili Salih İzbul, 2014 yılında da bu konunun komitede görüşüldüğünü ve bazı tespitler yapıldığını, komite başkanının kendisi olduğunu anımsatarak, aradan üç yıl geçtiğini konunun mahkemeye taşındığını belirti.

Polis Genel Müdürlüğü’nün, sözlü sınava ilişkin ses kayıtlarını Meclis Komitesi’ne vermemesini eleştiren İzbul, ses kayıtlarını avukattan alıp dinledikleri zaman kurumun içine düştüğü durumu gördüklerini, “yozlaşmayı” tespit ettiklerini söyledi.

İzbul, polisin terfi sistemine torpilin yansıdığını söyleyerek, ses kayıtlarından bazı örnekler verdi.

Sınav ve terfi sisteminin değiştirilmesi gerektiğini belirten İzbul, hükümet ve Meclisin süratle “sübjektif ve anti demokratik sınav sistemini” değiştirmesi gerektiğini söyledi.

İzbul, sicil konusuna da önemle eğilerek, şeffaf bir sicil tüzüğü hazırlanması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 15:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110