banner6

Soyer: Pastörize süt üretimi arttırılmalı

banner37

Süt Endüstrisi Kurumu 2017 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı verilen aranın ardından görüşülmeye devam etti. Tasarı oy çokluğu ile onaylandı.

Soyer: Pastörize süt üretimi arttırılmalı
banner99

Meclis Genel Kurulu’nda teknik arıza nedeniyle konuşması yarım kalan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, aranın ardından çiftçinin ve hayvancının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

Hamzaoğulları: Yanlış beyanat veren hayvancılardır

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları ise, hükümete farklı zamanlarla konuyla ilgili soru sorup cevap alamadığını belirterek, yanlış beyanat veren hayvancılar olduğunu, süt kurumunun bütçesinin yarısının taşımacılığa gittiğini  kaydetti. Hamzaoğulları, kimsenin sorunlara çözüm bulmak için uğraşmadığını savundu.

Üreticiler için hiçbir şey yapılmadığını savunan Hamzaoğulları, oylarının ret yönünde olacağını belirtti.

Tatar: Bu kurumda parayı iyi yönetecek kişilere ihtiyaç var

UBP Milletvekili Ersin Tatar ise, Süt Endüstrisi Kurumu’nun Meclis Genel Kurulu’nda konuşuluyor olmasının yerinde bir adım olduğunu belirterek, kurumun piyasada dengeleyici bir olduğunu söyledi.

Tatar, bu kurumda parayı iyi yönetecek kişilere ihtiyaç olduğuna işaret ederek istihdamlar konusunda çok titiz çalışılması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu: Sütün fazlalığı gibi konularda sıkıntılar yaşanıyor

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tarım konusunda farklı şeyler konuşulduğunu, Tarım reformu konusunda herkesin görüşüne baş vurulduğunu ve tarımın gideceği yolu hep birlikte belirleyeceklerini söyledi.

Tarım alanında verdikleri hizmetleri anlatan Çavuşoğlu, Süt Endüstrisi Kurumu’nun zaman zaman sütün toplanması, imalatçı azlığı, sütün fazlalığı gibi konularda sıkıntılar yaşandığını hatırlattı.

Süt konusunda çalıştay dahil farklı çalışmalar yaptıklarını ve her geçen gün daha iyi noktalara geldiklerini ifade eden Çavuşoğlu, sütün toplanmasıyla ilgili yapılan çalışmaları da anlattı.

Numune alımlarıyla ilgili şikayetlerin de gerçeği yansıtmadığını, bu işin kuralları olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, üreticilerin sigortalanmasıyla ilgili de Çalışma bakanlığıyla işbirliği içerisinde çalıştıkların söyledi.

Çavuşoğlu, üreticilere verdikleri destek ve süspansiyonları anlatarak, süt konusundaki teminatlarla ilgili de istenen noktaya geldiklerini belirtti.

Çavuşoğlu konuşmasının sonunda milletvekillerinin sorularını da cevapladı.

Soyer: Pastörize süt üretimi arttırılmalı

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ise söz alarak, pastörize süt üretiminin arttırılması gerektiğini ve ülkedeki hellim ve sütün kalitesinin kötü olduğunu söyledi.

Kalitenin arttırılması ve kalite kontrolü konusunda devlete büyük görevler düştüğünü belirten Soyer, dondurma ithalatındaki artışın korkunç olduğuna işaret ederek teşvik sisteminin iç pazara yönelik kullanılmasını istedi.

Genel Kurul’da daha sonra tasarı madde madde görüşülerek bütünü oyçokluğuyla kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 15:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104