banner6

Soyer: UBP içinde sorunlar var

banner37

Meclis Genel Kurulu’nda, özel gündemde bulunan “İndirimli Tahsilata İlişkin Yasa Gücünde Kararname” görüşüldü.

Soyer: UBP içinde sorunlar var
banner99

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı Ersin Tatar, kararnameye ilişkin raporu okudu.

Özgür: Seçim ve Halkoylaması Yasası Genel Kurul’a sevk edilebilir

Bunun üzerine CTP milletvekili Birikim Özgür söz aldı.  

Erken seçime gidilmesi konusuna değinen Özgür, komitedeki çalışmaların Çarşamba günü tamamlanmasının ardından Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın Genel Kurul’a sevk edilebileceğini söyledi. 

Ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda dikkatli olunması gerektiğini kaydeden Özgür, “ Bu siyasi ortamda herhangi bir anlaşma imzalanmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Özgür, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın“bütçe fazla verdi” açıklamasını “uydurma” olarak niteledi.

Özgür, “Sayın Denktaş, yapısal düzenlemeler olmadan tesadüfen olan şeyleri‘bütçede artıya geçtik’ diyerek seçim malzemesi olarak kullanıyor” ifadesine yer verdi.

Vergi düzenlemesinin, anayasaya aykırı olduğunu kaydeden Özgür, “Bu konuda muhalefetimiz söz konusu. Siz ‘devletin sonsuza kadar yaşatacağız’ diyorsunuz ama hem yasalara hem de anayasaya aykırı davranıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Özgür, bu kararnameye olumsuz oy kullanacaklarını belirtti. 

Soyer: UBP içinde sorunlar var

CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer, UBP’nin CTP’yi köşeye sıkıştırmaya, CTP üzerinden de ortağını dövmeye çalıştığını kaydederek, UBP içinde sorunlar olduğunu söyledi.

Denktaş’ın CTP’ye yönlenmesini de anlayamadığını ifade eden Soyer, “En iyisi Temmuzdu. Bunu söyledik. Bütçe de sıkıntı da olmayacaktı ve 2018 kazanılacaktı” şeklinde konuştu.

Soyer, “Ben ilk günden Serdar Denktaş’a gizli başbakan demiştim. Meclis çalışmalarında Sayın Denktaş bizi muhatap alıyor. Başbakan arazi. Bu da memlekette siyaset oluyor. Fikir söyleyen kötü, arazi olanlar itibarlı oluyor. Denktaş’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Vergi konusunda açıklamalarda bulunan Soyer, vergi konusundaki politikaları eleştiren, bu alanda otomasyonun ve sektörel listelenmesinin şart olduğunu söyledi.

Tatar: Bunu Serdar Denktaş yaptı derseniz kabul etmem

UBP Milletvekili Ersin Tatar, da söz alarak, gelirlerde artış ifade etti, “Bunu Serdar Denktaş yaptı derseniz kabul etmem. Bunda benim de Maliye Bakanlığı’nın da emekleri var” dedi.

Tatar,  “Vergi verenler de kaçıranlar da olabiliyor. Sistem kaçıranları yakalıyor. Kurumsal yapıdan vergi toplanıyor.  Siyasi irade şart” şeklinde konuştu.

Tatar, “Bütçe çalışmaları son güne kadar devam edecek” diyerek, erken seçim ve bütçe konusuna değindi.

1 Kasım’da Genel Kurul’da bütçeyi ele alacaklarını ifade eden Tatar, kurgunun ortaya çıkacağını kaydetti. 

Yorgancıoğlu: Bu aftan 44 bin insan yararlandı 

CTP milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, vergi affı konusuna işaret ederek, kendi dönemlerindeki vergi affının kesinleşmiş borçları kapsamadığını vurguladı.

Yorgancıoğlu, “Sayın Tatar’ın benzetmesi tamam değil. Bizim dönemimizde bu konuda irade oluşmuştu. Bu aftan 44 bin insan yararlandı. Bu af, birilerine münhasır değildi. Bizi de bu işe dahil edin diyen 3 iş adamı vardı, onların talebini reddettik. Onlar da Eroğlu’na gitti. Yasayı geri çevirdi” dedi.

Angolemli: Kıstaslar neyse herkes uyacak 

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli de söz aldı.

Angolemli, insanların nasıl olsa af çıkar diye vergilerini ödemediğini savunarak, “Af, vergisini ödeyenlere haksızlık değil mi. Kıstaslar neyse herkes uyacak” dedi.

Anayasaya ve eşitlik ilkesine ters olduğu için tezkereye olumsuz oy vereceklerini söyleyen Angolemli, “Bu vergisini ödeyenlere haksızlık” şeklinde konuştu.

Angolemli, bu aftan yararlanacakların, vergi rekortmenleri gibi gazetede yayımlanmasını istedi.

Erken seçim konusuna değinen Angomeli, “İyi ki erken seçim kararı alındı. Halk sandığa gitsin ve kararını versin” dedi.

Angolemli, “Bir hodri meydan da ben çekeyim” ifadelerine yer verdi. 

Uluçay: Ocak’tan sonra yeni bir dönem başlayacak

CTP milletvekili Teberrüken Uluçay, erken seçimin 8 aydır tartışıldığını, Ocak’tan sonra yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.
Uluçay, “Yeni dönem başlarken, gelecek yöneticileri 2017’nin sıkıntıları ile baş başa bırakmamak lazım. Sayın Denktaş’ın işaret ettiği teknik noktalar önemlidir “dedi.

Uluçay, “Hem yönetenler hem de Meclis atması gereken adımları atmalı. 3-5 aydır çalışılan ve 31 Ekim’de meclise gönderilecek 2018 verilerinin oluştuğu bütçenin görüşülmesi ve onaylanması önemli bir kazanç olacak” şeklinde konuştu.

Erken seçimin bütçe görüşmeleri için engel olmayacağını kaydeden Uluçay, Meclisteki çalışmalara katılmanın da önemli bir çalışma olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104