Soygunu yapan cezaevine gitti, diğeri teminatla serbest kaldı

banner37

Tatlısu’da evine girdikleri kadını bıçakla korkutup soyan iki zanlıdan biri olan H.Ç., ve onu polisten saklayan İ.A.K.’nin aleyhindeki soruşturma tamamlandı, diğer soyguncunun aranmasına ise devam ediliyor

Soygunu yapan cezaevine gitti, diğeri teminatla serbest kaldı
banner99

Sedef BOŞNAK

Tatlısu’da evine kilitsiz pencereden girdiği yabancı uyruklu kadını bıçakla korkutup darp ettikten sonra, soygun yapan iki zanlıdan biri olan ve uzun süredir uyuşturucu suçundan aranan H.Ç., ile onu evinde saklayan İ.A.K.’nin aleyhindeki soruşturma tamamlandı. H.Ç., yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, İ.A.K. ise ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.


Soyguna karışan diğer zanlının aranmasına ise halen devam ediliyor.


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Eser, meseleyle ilgili talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağladı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Abdülkadir Gildir’i tanık kürsüsüne çağırdı.


Tanık çavuş Abdülkadir Gildir, H.Ç.’nin “Soygun”, “Geceleyin ev açma”, “Hırsızlık”, İ.A.K.’nin ise “Suçu örten” suçlarından methaldar olduklarını belirtti ve 1 Ağustos 2021’de saat 22.30’da meydana gelen olayın olgularını özetle mahkemeye aktardı.


Çavuş Abdülkadir Gildir, Tatlısu’da, Sandra Whyte’a ait ikametgahın kilitsiz sürme penceresinin, H.Ç. ve H.Ç.’nin suç ortağı olan aranan erkek bir şahıs tarafından açıldığını ve adı edilenlerin, konu evin yatak odasında yatmakta olan Sandra Whyte’ın boğazına bıçak dayayıp, adı edilenin ellerini tutup sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra, darp edip, Whyte’ın elinde tutmakta olduğu I-pad ile cep telefonu zorla alıp, çaldıklarını kaydetti.

banner134


Gildir, kadının ellerini ve ağzını bağlayarak etkisiz hale getiren H.Ç. ve aranan suç ortağının, Whyte’ın el çantası içerisindeki 500 TL ve 500 Stg. nakit parasını, bir adet diz üstü bilgisayarını, aracının kontak anahtarını ve ikametgahın giriş kapısına ait anahtarını çalarak olay yerinden kaçtıklarını anımsattı.


Şikayet üzerine H.Ç.’yi, olaydan 3 gün sonra, Gazimağusa’da saklandığı İ.A.K.’nın evinde bulup tutuklandıklarını kaydeden tanık çavuş, İ.A.K.’nın suçun işlendiğini bildiği halde polise bildirmemekle suç işlediğini ifade etti.


Halen H.Ç.’nin suç ortağının arandığını kaydeden tanık çavuş, zanlıların devam eden tahkikata etkisi bulunmadığını belirtti ve mahkemeye talebi aktardı.


Tanık çavuş, serbest kalması halinde ağır bir suç işleyen H.Ç.’nin kaçma ihtimaline vurgu yaparak cezaevine gönderilmesini, H.Ç.’yi saklayan İ.A.K.’nın ise mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlamasını istedi.


Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, H.Ç.’yi her ne şart altında olursa olsun 3 ayı geçmeyen bir süreliğine Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderirken, yargılanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men ettiği İ.A.K.’yı ise 5 bin TL nakdi teminata bağladı.


Çiğdem Güzeler, ayrıca, İ.A.K.’nın lehine KKTC vatandaşı 1 kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi. İ.A.K. şartları yetine getirerek, yargılanıncaya değin serbest kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88