Söz veriyor, yapmıyorlar

banner37

Aşağı Dikmen Muhtarı Eyyüp Koççat, Dikmen’de Olivia Sitesi’nin yolu ve ağıllar bölgesindeki sorunlardan bahsederek bu iki konunun uzun zamandır çözüm beklediğine işaret etti:

Söz veriyor, yapmıyorlar
banner90
banner99

“YOL DÖKÜLDÜ AMA ÇÖZÜM OLMADI”… Aşağı Dikmen Muhtarı Eyyüp Koççat, Olivia Sitesi’nde yaşayan 2 bine yakın kişinin sitenin yolu için 15 yıldır mücadele verdiğine dikkat çekerek, en sonunda yetkililerin siteye anayoldan girilebilecek yol açma kararı verdiklerini ama çember olmadığı için bu projenin de sağlıklı olmadığını kaydetti. Siteden Girne’ye gidecek olanların anayola çıktıktan sonra Lefkoşa Çemberi’nden dönüş yapması gerektiğine işaret eden Koççat, Lefkoşa’dan siteye gidecek bir kişinin ise Boğaz’a kadar gidip dönmesi gerektiğini belirtti.

“AĞILLAR BÖLGESİ DÜZENSİZ, YOLLAR SORUNLU”… Koççat, köyün diğer bir sıkıntısının ise ağıllar bölgesi olduğuna işaret ederek, ağıllar bölgesinde düzensiz ve plansız yapılan ağılların sorun yarattığına dikkat çekti. Her atanan yeni kaymakamın gelip yerinde inceleme yaptığını ve düzeltme sözü verdiğine vurgu yapan Koççat, “Ağıllar bölgesi çok kötü durumdadır, ağıllar iç içe ve düzensiz. Bir ağıldan çıkan pis sular diğerine akıp sorun yaratıyor, yolları ise ayrı bir sorun” şeklinde konuştu.

Eniz ORAKCIOĞLU /  Ceren ÖZBİL

Dikmen köyünün eski ve yeni muhtarları, köyün yıllardır çözüm bekleyen iki sorunu olduğunu belirterek, göreve gelen her yetkilinin sorunların çözümü için söz verdiğini ancak bir sonuç alamadıklarından yakındı.


Aşağı Dikmen Muhtarı Eyyüp Koççat ve Dikmen eski Muhtarı Ahmet Efendi, 1974’ten bu güne Dikmen’in gelişimini anlatırken, hızla artan nüfusa işaret etti. Dikmen Çöplüğü kalktıktan sonra, her yere yakın olması sebebi ile köyün ülkede rövanşta olduğunu anlatan muhtarlar, Güzelyurt’tan evini satıp Dikmen’den ev alanlar olduğunu belirtti.


Aşağı Dikmen Muhtarı Eyyüp Koççat, bölgenin 2 önemli sorunundan bahsederek, bunların Olivia Sitesi’nin yolu ve ağıllar bölgesindeki düzensiz ve plansız yapı olduğunu vurguladı.


Koççat, Olivia Sitesi’nde yaşayan 2 bine yakın kişinin sitenin yolu için 15 yıldır mücadele verdiğine dikkat çekerek, en sonunda yetkililerin siteye anayoldan girilebilecek yol açma kararı verdiklerini ama çember olmadığı için bu projenin de sağlıklı olmadığını kaydetti.


Koççat, köyün diğer bir sıkıntısının ise ağıllar bölgesi olduğuna işaret ederek, ağıllar bölgesindeki düzensizlik ve plansız yapılaşmanın ciddi sorun yarattığına dikkat çekti.


Dikmen eski Muhtarı Ahmet Efendi ise, altyapı, ışıklandırma gibi sorunlarının olmadığını belirterek, “biraz yollarımızda ufak tefek sıkıntılar var ama belediye başkanı onları da çözmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.


Koççat: Oilvia Sitesi’nin yol sorunu yıllardır çözülmedi

Aşağı Dikmen Muhtarı Eyyüp Koççat, pandemi sebebi ile artık kimsenin sağlık dışındaki sorunlarla ilgilenmediğini söyleyerek, belediyenin az çok bölge sorunlarını çözmek için çalıştığına vurgu yaptı.


Uzun süre bozuk olan Dikmen yollarının yetkililer tarafından dikkate alınarak çözüme ulaştığını belirten Koççat, bölgede çözüm bekleyen 2 büyük sorun olduğunu belirtti.


Koççat, sorunlardan birinin Olivia Sitesi’nin yolu olduğunu kaydederek, orada yaşayan 2 bine yakın kişinin sitenin yolu için 15 yıldır mücadele verdiğine dikkat çekti.


Olivia Sitesi’nin bulunduğu bölgenin imara açık olmayan bir tarla olduğunun altını çizen Koççat, bölgeyi torpille imara açıp ev yaptıklarını anlattı.

banner134

Koççat, sitede yaşayan vatandaşların evlerine girebilmeleri için, yolu uzatarak köy içinden geçmeleri gerektiğini söyleyerek, en sonunda yetkililerin siteye anayoldan girilebilecek yol açma kararı verdiklerini ama çember olmadığı için bu projenin de sağlıklı olmadığını kaydetti.


Siteden Girne’ye gidecek olan bir kişinin anayola çıktıktan sonra Lefkoşa Çemberi’nden dönüş yapması gerektiğine işaret eden Koççat, Lefkoşa’dan siteye gidecek bir kişinin ise Boğaz’a kadar gidip dönmesi gerektiğini belirtti.


“Ağıllar bölgesi düzensiz”

Koççat, köyün diğer bir sıkıntısının ise ağıllar bölgesi olduğuna işaret ederek, ağıllar bölgesindeki düzensizlik ve plansız yapılan ağılların sorun yarattığına dikkat çekti.


Her atanan yeni kaymakamın gelip yerinde inceleme yaptığını ve düzeltme sözü verdiğine vurgu yapan Koççat, “Ağıllar bölgesi çok kötü durumdadır, ağıllar iç içe ve düzensiz. Bir ağıldan çıkan pis sular diğerine akıp sorun yaratıyor, yolları ise ayrı bir sorun” şeklinde konuştu.


Koççat, bir türlü bu sorunun çözülmediğine işaret ederek, yetkililer her seçim zamanı geldiğinde düzelteceklerine dair söz verdiğini ama tutmadığını söyledi.

“Güzelyurt’tan ev satıp Dikmen’den ev alıyorlar”

Koççat, daha önce Dikmen dendiğinde insanların aklına çöplük geldiğini ifade ederek, “Çöplük kalkınca Dikmen yüzde yüz elli değer kazandı ve kasaba oldu. Ben muhtar olduğumda nüfus 3 bindi, şimdi 12 bin oldu. Dikmenin nüfusunun 4’te 3’ü memurdur” dedi.


Dikmen’in güzel bir köy olduğuna işaret eden Koççat, artık insanların Güzelyurt ve diğer şehirlerden evlerini satıp Dikmen’den ev aldıklarına, çünkü köyün her yere yakın olduğuna vurgu yaptı.


Efendi: 1974’ten bugüne nüfus 9’a katlandı

Dikmen eski Muhtarı Ahmet Efendi, 1974’te köye ilk yerleştiklerinde 610 hane olduğunu söyleyerek, muhtar olduğu dönemde 210 kişiye arsa verdiklerini ve hepsine ev yaptıklarını anlattı.


Efendi, o günlerden bu güne köyün nüfusunun 9’a katlandığını kaydederek, köyün zaman içinde güzelleştiğini, bakımlı bir köy haline geldiğini belirtti.


Köyde yaşayan vatandaşların bir kısmının Dikmen Belediyesi’nde çalıştığını, bunun yanında şehirlerde memur olan özel sektörde çalışanların da bulunduğunu söyleyen Efendi, bazı vatandaşların da köyde esnaf olduğuna işaret etti.


“Köyümüzün gençleri de diğer bölgelerde olduğu gibi göç etmiyor” diyen Efendi, “Bunların yanında altyapı, ışıklandırma gibi sorunlarımız yok, biraz yollarımızda ufak tefek sıkıntılar var ama belediye başkanı onları da çözmeye çalışıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75