banner6

Sözde Omorfo Belediyesi'nden 37'nci anti işgal yürüyüşü

banner37

Sözde ''Omorfo (Güzelyurt) Belediyesi''nin, her yıl düzenlediği geleneksel ''anti-işgal'' yürüyüşünün dün gerçekleştirildiği, bu kapsamda ''Astromerit'' (Bostancı) sınır kapısında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletilmek üzere muhtıra verdiği belirtildi.

Sözde Omorfo Belediyesi'nden 37'nci anti işgal yürüyüşü
banner99

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, sözde “Omorfo Belediyesi”nin, bu yıl 37’ncisi düzenlenen anti işgal yürüyüşüne ilişkin haberlere yer verdiler. 
Sözde “Omorfo Belediyesi’nin, Omorfo bölgesine ait sözde 26 belediyenin, Omorfo spor ve kültürel örgütlerle  işbirliği” sonucunda, dün anti işgal yürüyüşü düzenlediğini yazan gazete, etkinlik çerçevesinde, Kıbrıs sorununun çözümü ve “Omorfo”nun kurtulmasının vurgulandığını belirtti. 
Habere göre anti işgal etkinlikleri, ilk önce, Astromerit’teki Ay.Avksentiu Kilisesi’ndeki ayinle başladı. 

Hacıavram: Darbe ve işgal

Politis gazetesine göre sözde “Omorfo Belediye Başkanı” Viktoras Hacıavraam, yaptığı konuşmada, darbe ve “işgal” diye nitelendirdiği Barış Harekatı’ndan 43 yıl geçmesine karşın, “Omorfo” kökenli Rumların, adil ve kalıcı olacak, Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek bir çözüm içerisinde, “çözümün pişman olmayan aşığı” olarak kalmaya devam ettiğini belirtti. 

Kuzey’de yaşayan Rumların, “terörizm koşulları” altında yaşadığını iddia eden Hacıavraam, göçmenlerin, “işgalin kötü sonuçlarını en yoğun şekilde hissettiklerini” savundu. 

Hacıavraam, “Omorfo”daki durumların aynı olmadığını ve toprak konusuna ilişkin oldu bittilerin yaratılması çabasının da yoğun olduğunu ileri sürdü. 

Hacıavraam konuşmasında mevcut durumun sonsuza dek sürmesine olanak tanınmaması gerektiğini de savundu. 

Öte yandan Haravgi gazetesi, sözde “Omorfo Belediyesi”nin onayladığı ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği muhtırada, “Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının 43 yıldır işgalinden, insan haklarının sürekli çiğnenmesinden” söz edildiğini yazdı. 

Habere göre muhtırada, insan haklarını garanti altına alacak, adil, kalıcı ve işlevsel olacak,  BM kararları çerçevesinde, bir çözümünün sağlanması da talep edildi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 11:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104