Spehar: Güvenlik yalnız ordu ve müdahale haklarıyla ilgili değil

banner37

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Bayan Elizabeth Spehar, Kıbrıs’ta barış sürecinin geniş ve insanların dâhil edilmesi gereken bir süreç olduğunu kaydetti.

Spehar: Güvenlik yalnız ordu ve müdahale haklarıyla ilgili değil
banner99

Lefkoşa’da Perşembe günü yer alan Kıbrıs Ekonomist Kongresi çerçevesinde “Kıbrıs çözüm müzakereleri: Nereye varmak istiyoruz?” konulu bir tartışmada konuşan Spehar, İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan müzakerelerden sonraki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Spehar, son yıllarda önemli bir ilerleme sağlandığını ve Ocak 2017’de Cenevre’de yapılan Kıbrıs Konferansı’nın önemli bir dönüm bir noktası olduğunu vurguladı.

banner134
Crans Montana’da yapılan Konferans sırasında tarafların Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına yaklaştığını ifade eden Spehar, “maalesef bu stratejik anlaşma sağlanamadı” dedi.

Spehar, tarafların müzakerelere devam etmeyi arzu etmeleri durumunda BM’nin taraflara yardımcı ve destekleyici olmaya hazır olduğunu kaydederek, müzakere masasına güçlü ve sağlam liderliğe sahip cesur liderlerin katılmasının önemli olduğunu ve güvence konusunun da önem taşıyan bir mesele olduğunu belirtti.

Spehar, liderlerin rolünün azımsanmaması gerektiğini ancak barışın temelden yukarıya gelmesi gerektiğini, insanların söylediklerine önem verilmesi ve insanların da ilerlemeye katılmaları gerektiğini kaydetti.

Spehar, güvenlik boyutunun önemli olduğunu ancak güvenliğin yalnız ordular ve müdahale haklarıyla ilişkili olmadığını ifade ederek, güvenliğin insanların endişelerini karşılaşması gereken bir mesele olduğunu da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75